Průvodce / Afrika / Egypt / Praktické

Praktické informácie do Egypta

Víza do Egypta

Aké doklady pri ceste do Egypta potrebujem?

Pre vstup do Egypta je potrebný cestovný pas, ktorý je následne platný aspoň 6 mesiacov po skončení pobytu. Pre vstup do krajiny je nutné aj vízum, ktoré si zaobstaráte na egyptských letiskách za poplatok 25 USD. Okrem toho je nutné vyplniť príletový formulár, ktorý je často rozdávaný už v lietadle.

Aké doklady potrebuje dieťa?

Pre dieťa platia rovnaké podmienky ako pre dospelých. Je teda nutné mať platný cestovný pas, vyplniť príletový formulár a zaplatiť za vízum.

Aký vodičský preukaz je potrebný?

Pre riadenie v Egypte je nutné mať platný medzinárodný vodičský preukaz. 

Koľko stojí vízum a aká je jeho platnosť?

Za vízum zaplatíte priamo na letisku v Egypte 25 USD. Vízum platí 30 dní. Výnimku z vízovej povinnosti majú letoviská na Sinajskom polostrove - Sharm El Sheikh, Nuwejba, Dahab či Taba, v prípade pobytu do 14 dní. V takom prípade vízum vybavovať nemusíte. Ak sa však budete chcieť vydať mimo Sinajský polostrov, napr. na výlet na pyramídy, je nutné vízum zariadiť. 

Kde vízum získam?

O vízum si môžete požiadať na Veľvyslanectve Egyptskej arabskej republiky v Prahe, ale nutné to nie je. Vízum si môžete zaplatiť až po prílete na letisko do Egypta, čo vás vyjde lacnejšie.

Očkovanie

Žiadne očkovanie nie je povinné. Odporúčané je očkovanie proti žltačke typu A a B a proti brušnému týfusu.

Čo sa nesmie do Egypta dovážať?

Do Egypta je zakázané dovážať potraviny, alkohol, pornografiu, zbrane a všetky drogy. Za pašovanie drog hrozia v Egypte veľmi vysoké tresty.

Čo sa nesmie vyvážať z Egypta?

Z Egypta je zakázané vyvážať pamiatky, prírodné bohatstvo a zlato v nespracovanej podobe.

Internet a volanie v Egypte

Egypt nepatrí do Európskej únie, takže volanie, SMS a pripojenie k internetu sa môže trochu predražiť. Aktuálne podmienky závisia od vášho operátora. Overte si, aké ceny v takom prípade zaplatíte. Pri cestovaní do Egypta sa určite oplatí zaobstarať si miestnu SIM kartu, ktorú môžete kúpiť hneď v niektorom stánku na letisku po prílete. Ceny sa líšia podľa operátora, tarifu a objemu dát. SIM kartu s 20 GB kúpite cca za 12 dolárov (cca 10,3 EUR). Stretnete sa tu s operátormi ako sú Vodafone, Orange alebo WE.

Je v Egypte bezpečne?

Bezpečnostná situácia v Egypte je vnímaná ako stabilizovaná. Situáciu v oblasti letovísk pri Červenom či Stredozemnom mori možno považovať za bezpečnú. MZV odporúča pri ceste do Egypta zaregistrovať sa v dobrovoľnej databáze cestovateľov DROZD. Ak sa budete chcieť vydať mimo hotelový rezort, vyhnite sa rekreácii na verejných plážach. MZV úplne neodporúča akékoľvek individuálne cestovanie po Sinajskom polostrove alebo po egyptskom vnútrozemí. Rovnako platí výslovné varovanie pred akýmikoľvek cestami do severnej časti Sinajského polostrova (oblasť medzi mestami Rafáh, Al-Aríš, Šajch Zuvajd) a k západnej hranici s Líbyou.

Pozor: Na používanie dronov a podobných lietadiel je potrebné mať povolenie od egyptských úradov. V prípade, že povolenie nemáte, je používanie protizákonné! Taktiež sa vyhnite fotografovaniu policajných, armádnych či vládnych budov.

Zásuvky v Egypte

V Egypte nájdete dvojkolíkové zásuvky, ktoré sú rovnaké ako v ČR.

Napätie220 V
Frekvencia50 Hz
Typ zásuviekZásuvka typu C a F
Potrebujete adaptér?Nie

Kriminalita v Egypte

Dávajte si pozor na svoje osobné veci, a to predovšetkým na rušných miestach. Nikdy nenechávajte cennosti voľne v hotelovej izbe či na pláži a pre ich uschovanie využite trezor, ktorý je k dispozícii v naprostej väčšine hotelov. V Egypte je odporúčané dbať zvýšenej opatrnosti a rešpektovať pokyny egyptských bezpečnostných zložiek. Vyhýbať sa akýmkoľvek verejným zhromaždeniam.

Kde sa v Egypte nechať ošetriť?

V Egypte existuje sieť štátnych a súkromných nemocníc. Vzhľadom na vyšší štandard a zaobchádzanie s pacientmi odporúčame využiť tie súkromné, ktoré sú však podstatne nákladnejšie. Rozhodne si pred cestou uzavrite cestovné poistenie, aby ste prípadné náklady na lekársku starostlivosť nemuseli hradiť z vlastného rozpočtu.

Vo väčšine rezortov býva ordinácia, kde v prípade drobných poranení či „faraónovej pomsty“ môžete navštíviť doktora. V prípade potreby zložitejšej lekárskej pomoci, neodkladne kontaktujte poisťovňu cez asistenčnú službu a riaďte sa jej pokynmi. Doktor vám následne vystaví doklad, na základe ktorého vám poisťovňa liečebné výdavky preplatí.

Dôležité kontakty

Polícia122
Zdravotnícka záchranná služba123
Hasiči118

Co dělat v Egypte

Článek pro vás napsal: