Průvodce / Afrika / Egypt / Jazyk, společnost, kultura a historie

Jazyk, spoločnosť, kultúra a história

Ako sa dohovorím v Egypte?

Úradným jazykom v Egypte je arabčina. Vo väčšine hotelových rezortov sa však bez problémov dohovoríte anglicky, francúzsky, nemecky aj rusky. Personál vo väčšine prípadov ovláda aspoň základy niekoľkých jazykov, takže často počujete aj češtinu.

O Egypťanoch

Dôležitú úlohu v živote každého Egypťana hrá rodina, Egypťania sú silne rodinne založení a svoju rodinu ctia. Obyvatelia Egypta sú moslimovia, takže podobne ako v iných arabských krajinách, dodržiavajú islamské pravidlá. Egypťania sú veľmi ochotní, ale za každú, aj tú najmenšiu službu, očakávajú prepitné (tzv. bakšiš). Pri neposkytnutí prepitného sa môžete stretnúť s neochotou a nízkou kvalitou služieb.

Väčšina obyvateľov Egypta žije pozdĺž rieky Níl. Zvyšná plocha krajiny, ktorá je pokrytá púšťou - Sahara, je osídlená iba riedko.

Spoločenská etiketa a zvyky v Egypte

V Egypte, ako vo väčšine arabských krajín, je odporúčané dodržiavanie miestnych zvykov, dbať na vhodné oblečenie, a to najmä u dievčat a žien. Mimo hotelový rezort sa neodporúča nosenie krátkych nohavíc, dámskych šiat bez ramienok, hlbokých výstrihov a pod. Ak sa vydáte mimo hotel, odporúčame mať zahalené ramená a kolená, vyhnete sa tak nepríjemným pohľadom. 

Mimo rezort je za nevhodné považované aj pitie alkoholických nápojov na verejnosti a niektoré, v Európe úplne bežné, spoločenské prejavy, ako je vedenie žien za ruku, bozky na verejnosti atď.

Ak sa vydáte na trh alebo do rôznych predajní suvenírov, nezabudnite zjednávať. Zjednávanie v Egypte je úplne bežné a obchodníci naň vyložene čakajú, môžete tak ušetriť nemalú sumu a kúpiť si danú vec pokojne o polovicu lacnejšie. 

Ak sa vydáte do Egypta, rozhodne neprepočujete slovo bakšiš, čo je prepitné, ktoré je očakávané za každú najmenšiu službu. Neposkytnutie prepitného v hoteloch sa môže odraziť v ochote a kvalite servisu.

Náboženstvo

Prevažujúcim náboženstvom v Egypte je islam, až 90 % obyvateľov sú moslimovia, zvyšok kresťania.

Stručná história Egypta

Medzi najznámejšie historické medzníky patrí bezpochyby obdobie faraónov, ktorých pyramídy jazdia obdivovať turisti z celého sveta. Prvá písomná zmienka o krajine pochádza z 3. tisícročia pred n.l., keď došlo k zjednoteniu Horného a Dolného Egypta na základe pokynu vtedajšieho panovníka Narmera, známeho aj pod menom Meni. Obdobie vlády faraónov trvalo takmer 3 tisícročia. Ku koncu obdobia faraónov však nastal v krajine chaos a krajina sa rozpadla na malé kúsky. K jej zjednoteniu došlo za vlády Mentuhotepa II. Následne bol Egypt pod vládou kmeňa Hyksósov, nadvláda však bola veľmi skoro prevzatá libanonskými kmeňmi a Núbijcami.

Po roku 343 pred n.l. po smrti panovníka Nachthareheba sa moci ujali Peržania, ktorých nakoniec vytlačil macedónsky vodca Alexander Veľký, ktorý sa tak stal novým panovníkom ríše. Egypt sa následne stal súčasťou Byzantskej ríše a došlo k prijatiu islamu. 

Od 10. storočia za vlády rodu Fátimovcov, keď nastal v krajine obrat, došlo k vzniku samostatného egyptského štátu s hlavným mestom Káhirou. V tomto období začala krajina prosperovať a rozkvitať, a to aj napriek tomu, že bola sužovaná morovými epidémiami, suchom a hladomorom.

V 16. storočí prevzala vládu nad Egyptom Osmanská ríša. Následne bol Egypt dobytý Napoleonom Bonapartem, ktorý tu začal s archeologickým prieskumom. Ani francúzska nadvláda však netrvala dlho a po prvej svetovej vojne sa stal protektorátom Veľkej Británie.

V roku 1922 došlo k vzniku Egyptského kráľovstva. V roku 1953 nastal prevrat a bola ustanovená Egyptská republika, ktorá sa potýkala s problémami s Izraelom. V roku 2011 došlo k povstaniu v rámci tzv. Arabského jara, keď tisíce ľudí vyrazili do ulíc bojovať so štátnymi silami. Vtedy, po úteku prezidenta Husního Mubáraka sa roku 2012 konali demokratické voľby, ktoré vyhral Muhammad Mursí. Ten bol však po roku vlády zosadený a nahradený maršalom Abd al-Fattáh as-Sisí, ktorý vládne dodnes. V dnešnej dobe žije Egypt prevažne z cestovného ruchu.

Kultúra v Egypte

Egyptská kultúra je značne odlišná od tej našej. Ide o moslimskú krajinu, ktorá ctí svoje zvyklosti, preto sa správajte tolerantne a rešpektujte pravidlá miestnej moslimskej kultúry. Egypťania nemajú radi výstrednosti, ako v obliekaní, tak v správaní. V žiadnom prípade sa nepúšťajte do politických debát a rozhovorov o islame.

Nákupy a suveníry

Pre Egypt je typické zjednávanie. Nikdy nepristupujte na prvú ponúknutú cenu, zaplatili by ste nehorázne premrštené sumy. Nebojte sa ponúknuť sumu minimálne o polovicu nižšiu, obchodníci berú zjednávanie ako hru a väčšinou pristúpia na vami ponúknutú sumu. Pre Egypt sú typické suveníry z trhovísk s remeselnými produktmi, keramikou, textilom, kožou, šperkami či napríklad korením. 

Ak zjednávanie nie je nič pre vás, vyhnite sa trhoviskám a bazárom a vyhľadajte kamenné obchody s pevnými cenami.

Otváracia doba v egyptských obchodoch sa štandardne pohybuje od 9 do 20 hodín, v nedeľu má drvivá väčšina obchodov zatvorené.

Co dělat v Egypte

Článek pro vás napsal: