Malta je ostrovný štát ležiaci v Stredozemnom mori neďaleko južných brehov Sicílie. Ide o oblasť plnú historických pamiatok postavených Féničanmi, Rimanmi a maltézskymi rytieri. Je obľúbená ako dovolenková destinácia vyhlásená krásnymi plážami a rušnými letoviskami.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

 

Malta je súčasťou Európskej únie, pre vstup do krajiny si teda vystačíte s platným občianskym preukazom alebo cestovným pasom.
Mena: Euro 
Dôležité telefónne čísla:
Záchranná služba: 196
Hasiči: 199
Polícia: 112

Na Malte sa používajú zásuvky britského typu, je teda nutné zaobstarať si adaptér.
Či už cestujete k moru alebo za pamiatkami, nenechávajte nič na náhodu a dohodnite si cestovné poistenie. Dohodnutie zaberie pár minút a ušetríte si tým nejednu starosť.
 

 

 

Zájazdy na Maltu

 

Najväčšiu ponuku zájazdov za najlepšie ceny nájdete na dovolena.cz či invia.sk.
 

 

 

 

Dovolenka s deťmi na Malte

 

Malta je pre dovolenku s deťmi pomerne obľúbenou destináciu. Aj napriek rušnejšiemu prostrediu totiž Malta ponúka teplé podnebie, krásne piesočné pláže a jednu z najvyšších úrovní služieb v Stredozemnom mori. Ak navyše deti kúpanie omrzí, môžete ich vziať do jedného z mnohých zábavných parkov. Tým najznámejším je zrejme park Mediterraneo Marine Park s delfínmi.

 

5915477044_099724363a

 

 

Na Maltu sa psom

 

 
Ubytovacie zariadenia na Malte často ponúkajú ubytovanie aj pre psov, a spravidla tak najmä s menšími plemenami nebýva problém na Maltu vycestovať. Istou nevýhodou je snáď len to, že na tých najlepších mestských plážach platí

zákazy vstupu so psami, alebo aspoň potrebu držať psa na vodítku.
 

 

Pokojná dovolenka pre seniorov na Malte

 

Malta je destinácia obľúbená naprieč všetkými generáciami vrátane seniorov. Tých na Malte láka predovšetkým nedoceniteľné kultúrne dedičstvo s antickými pamiatkami a odkazom Maltézskych rytierov. Veľmi atraktívne sú pochopiteľne aj obľúbené piesočné pláže, ktoré ponúkajú perfektné vybavenie a väčšina mestských pláží má aj pozvoľný vstup do vody.
 

 

Nočný život na Malte

 

Malta je jednou z najrušnejších a mladými ľuďmi najvyhľadávanejších letných destinácií. V noci tu ožívajú na turistov orientované bary a diskotéky, do ktorých sa každé leto schádzajú tí najslávnejšie DJ-ovia z celého sveta. Najväčšia koncentrácia zábavných podnikov je zrejmá v hlavnom meste Valletta a okolí, kde sa nachádzajú aj najväčšie ubytovacie kapacity.
 

 

Nákupy na Malte

 

Najlepšou destináciou pre nákupy na Malte je hlavné mesto Valletta s nákupnými bulvármi Republic Street a Merchants Street. Ak však túžite skôr po pre Maltu typickom suveníre, pozrite si niektoré z početných klenotníctiev s tradičnými maltézskymi šperkami.
 

 

Ceny na Malte

 

Ceny na Malte sú všeobecne vyššie ako u nás. V supermarketoch väčšinou natrafíte na rovnaký tovar ako všade inde v západnej Európe, ceny sa však pohybujú zhruba o tretinu vyššie. V reštauráciách potom za hlavný chod zaplatíte v priemere 11 €, pohár vína alebo tretinka piva vyjde na ďalšie 2 až 3 €.
 

 

Ubytovanie na Malte

 

Hoci Malta je všeobecne pomerne drahou destináciou, ubytovanie sa tu kvalitou i cenou drží na úrovni štandardnej stredomorskej destinácie. Za štandardne vybavenú izbu pre dvoch tak zaplatíte v priemere 35€ na noc. Pre najvýhodnejšie ceny sa oplatí využiť klasický booking.com.
Vzhľadom k tomu, že sa na Malte nenachádzajú prakticky žiadne hostely, ako jedinou alternatívou za lacné ubytovanie sa javí služba  Airbnb, s ktorou môžete zohnať ubytovanie od súkromníkov. Tým môžete nielen ušetriť nejaký ten peniaz, ale tiež lepšie spoznať tamojších ľudí a kultúru. Využiť navyše môžete zľavu 22€ na Váš prvý pobyt, zľavu využite tu>>
 

 

 

Kam na výlety po Malte?

 

Valletta

Valletta je hlavné mesto Malty, ktorého historické centrum bolo vybudované maltézskymi rytiermi. Najväčšou perlou mesta je baroková katedrála sv. Jana vystavaná v 16. storočí. Prakticky priamo na katedrálu potom nadväzuje mohutná pevnosť St. Elmo chrániaca mestský prístav. Okrem stredovekého historického centra je najväčšou atrakciou Malty zrejme pompézne divadlo Manoel, za návštevu však stojí aj rad tamojších múzeí.

 

Attard

Attard je administratívne mesto, v ktorom sa nachádza sídlo prezidenta Malty San Anton Palace. Okolie paláca je obklopené pestrofarebnými záhradami s fontánami či letným divadlom.

 

7294952226_efe436d0fc

 

 

Comino

Comino je malý ostrovček neďaleko Malty, ktorý vďaka svojej odľahlej polohe po dlhé stáročia slúžil ako pirátsky úkryt, čomu zabránila až výstavba pevnosti Santa Maria. Dnes je vďaka panensky nedotknutej krajine a bohatému podmorskému životu Comino vyhľadávanou turistickou destináciou. Najzaujímavejším miestom ostrove je zrejme Modrá lagúna s bielymi plážami pripomínajúcimi Karibik.
 

Sliema

Sliema je dnes už skôr rušné letovisko s dlhou promenádou s luxusnými kaviarňami a reštauráciami. Mimo to sa tu však nachádza aj kostol Stella Maris Parish vystavaný roku 1878, ktorý je považovaný za najvýznamnejší katolícky kostol v širokom okolí.
 

Mosta

Mosta je rušné obchodné mesto ležiace v srdci ostrova. Najpozoruhodnejšou pamiatkou mesta je rotunda Mosta, ktorá je považovaná za tretí najväčší dóm na svete a ktorej konštrukcia prežila aj nemecké bombardovanie počas 2. svetovej vojny.
 

Marsaxlokk

Marsaxlokk je pôvodná rybárska dedinka ležiaca na juhovýchode Malty. Každú nedeľu sa tu koná tradičný rybí trh, na ktorom je možné zakúpiť aj inak ťažko zohnateľného mečúňa, tuniaky a ďalšie dary mora.

 

5584730531_5e8211408b

 

 

Mdina

Mdina je vnútrozemské mesto obohnané stredovekým opevnením, pôvodne sa jednalo o hlavné mesto Malty. Zaujímavosťou mesta je, že pre udržanie atmosféry v stredovekom centre je vo väčšine mesta striktne regulované množstvo automobilov, vďaka čomu sa Mdina často prezýva “tiché mesto”. V historickom centre mesta sú dodnes zrejmá sídla z vrcholného stredoveku ako Pallazo Costanzo či Palazzo Santa Sofia.
 

Rabat

Rabat je mesto nadväzujúce na Mdinu a podobne ako Mdina aj Rabat ponúka množstvo historických pamiatok. Tou najznámejšou je kostol sv. Pavla s kresťanskou, židovskou i pohanskú sekciou. V podzemí kostola sa nachádzajú tiež rozsiahle katakomby s hrobkami.
 

Megalitické chrámy

Na ostrove Malta sa nachádza celkom 11 na zozname UNESCO zapísaných chrámov, ktoré sú považované za jedny z vôbec najstarších voľne stojacich stavieb na svete.
 

Hypogeum

Hypogeum je na zozname UNESCO zapísaný staroveký podzemné chrám starý takmer 5 tisíc rokov. Do priestorov chrámu je denne vpustených iba 60 návštevníkov, takže je vhodné si vstupenky do areálu zaregistrovať vopred cez internet.

 

Blue Grotto

Blue Grotto je komplex niekoľkých morských jaskýň ležiacich na južnom pobreží Malty. Krátko popoludní vyfarbujú odrazené slnečné lúče jaskyne na modro, a práve v tomto čase sem preto mieria rady výletných lodí.

 

8593250118_1e6e7d1f33

 

 

Tipy na jednodňové výlety

 

1.deň – Mosta a Attard

 
Výlet po vnútrozemských perlách Malty začneme v kvetinami vyzdobenom mesta Mosta. V ňom navštívime monumentálnu rotundu Mosta ležiacu v srdci mesta. Po prehliadke rotundy pokračujeme pešo okolo viníc Meridiana a cez národný park Ta Qali do susedného mesta Attard.
V Attard sa nachádza pompézny palác San Anton, ktorý otvára aj niektoré zo svojich vnútorných priestorov. Možno ešte zaujímavejšia však bude prehliadka okolitých záhrad s letným divadlom.
 

2.deň – Valletta, Hypogeum a Sliema
 

Jednodňový výlet po okolí hlavného mesta Valletta začneme pri neďalekom Hypogeume. To sa prakticky celé nachádza pod zemou, a oplatí sa preto vopred si objednať prehliadku vnútorných priestorov. Po prehliadke hypogaumu sa presunieme k neďalekému chrámu Tarxien, od ktorého už pokračujeme do mesta Sliema.
V ňom si vystačíte s prehliadkou katolíckeho kostola Stella Maris Parish a môžete pokračovať na hlavný bod programu – hlavné mesto Valletta. V ňom si prejdeme historické centrum rozkladajúce sa na polostrove lemovanom prístavisku. Najpozoruhodnejšou pamiatkou vo Valette je jednoznačne katedrála sv. Jana s priľahlou fontánou Triton. Po prehliadke katedrály sa presunieme ešte ďalej k pevnosti St. Elmo, z ktorej je vidieť aj susedné opevnenie Rikazoli.

 

6402322633_1270f7a8df

 

 

3. deň – Marsaxlokk a Blue Grotto
 

Celodenný výlet po južnom pobreží Malty začneme v malom prístave Zurieq, odkiaľ v dopoludňajších hodinách vyplávajú výletné lode k neďalekým jaskyniam Grotto. Oplatí sa plavbu naplánovať zhruba na poludnie, kedy slnečné lúče vytvoria na skalách unikátnu modrú mozaiku.
Po plavbe k jaskyniam sa presunieme východne do rybárskej dedinky Marsaxlokk, ktorá je vyhlásená rybími reštauráciami a mestským trhoviskom.
 

 

4. deň – Mdina a Rabat
 

Výlet po dvoch dnes prakticky zlúčených historických mestách na západnom pobreží začneme priamo v historickom centre pri katedrále sv. Pavla. V nej si prezrieme nielen zdobené interiéry, ale aj podzemné katakomby a priľahlou kaplnku sv. Agáty.
Po prehliadke katedrály pokračujeme prehliadkou stredovekého centra ikonického opevnenia. Neďaleko katedrály sa nachádza vstupná brána Mdina, od ktorej ďalej pokračujeme k Gréckej bráne a bráne Torre dello Standardo. Aby sme skompletizovali prehliadku historického centra, navštívime ešte stredoveké panské domy Palazzo Santa Sofia a Palazzo Costanzo ležiace neďaleko katedrály.

 

 

5559180760_0cb854edd9

 

 

5. deň – Ostrov Comino

 
Počas dovolenky na Malte stojí za to si vyhradiť čas aspoň na jednodňovú prehliadku priľahlého ostrova Comino, na ktorý denne vyplávajú lode z prístavu vo Vallette. Výlet po ostrove začneme najskôr prehliadkou historických pamiatok. Začneme tak u opevnenej veži Santa Maria, ktorá mala chrániť ostrov pred pirátmi a dodnes slúži ako námornícka základňa.
Po prehliadke veže sa presunieme k neďalekému kláštoru zo 17. storočia slúžiacemu ako špitál. Potom sa už presunieme do malebnej oblasti Modrá lagúna vyhlásenej nádhernými piesočnými plážami a bohatým podmorským životom.

 

13856840113_126c593a48

 

 

Pláže na Malte

 

Pobrežie Malty je lemované skalnatými útesmi, medzi ktorými sa nachádzajú pláže s okruhliakmi či jemným pieskom. Najväčšou piesočnatou plážou na Malte je pláž pri meste Mellieha, ďalšou obľúbenou piesočnatou plážou je potom napríklad pláž Golden Bay. Krištáľovo čistú vodu a bohatý podmorský život -ideálne podmienky pre potápanie- zase nájdete na kamienkovej pláži Blue Grotto neďaleko slávnych morských jaskýň.
Okrem samotnej Malty krásne kúpanie ponúkajú aj susedné ostrovčeky Gozo a Comino. Tu nájdete o trochu väčšie súkromie a o mnoho čistejšiu prírodu prakticky nedotknutú civilizáciou. Na ostrove Gozo turisti najčastejšie mieria na obľúbenú pláž Ramia, Comino je zase povestná piesočnou zátokou Blue Lagoon.

 

13856285333_7dc4a1f107

 

 

Počasie na Malte

 

Počasie v zime

Počasie v decembri na Malte sa vyznačuje príjemnými teplotami medzi 15 a 18 ° C. Dovolenku vám však môžu pokaziť často sa vyskytujúce dažde.
Aj počasie v januári je na Malte veľmi daždivé, pre prehliadku miest je však s dennými teplotami medzi 13 a 16 ° C optimálne.
Vo februári je už počasie typické krátkymi, ale častými dažďovými prehánkami. Vďaka teplotám medzi 14 a 17 ° C sa tak jedná o ideálne obdobie pre poznávanie miest.
 

Počasie na jar

Počasie v marci sa vyznačuje návratom slnečného počasia bez dažďových zrážok. Hoci denné teploty už dosahujú 17 až 21 ° C, more je s 16 ° C stále pomerne chladné.
Hoci v apríli sa teploty vzduchu postupne zvyšujú na 18 až 23 ° C, more je na pobreží Malty stále chladné a dosahuje cca 17 ° C.
Počasie v máji na Malte je veľmi slnečné a s teplotami vzduchu medzi 20 a 24 ° C aj pomerne teplé. Teplota mora navyše konečne rastie k 19 ° C, čo je už pre tých otužilejších určite dostatočná teplota.
 

Počasie v lete

Počasie v júni na Malte je s teplotami medzi 24 a 29 ° C veľmi teplé, čomu zodpovedá aj teplota mora dosahujúca 22 ° C.
Počas júla a augusta už teploty vzduchu príliš nerastú, zato sa môžete tešiť z veľmi príjemnej vody, ktorej teplota vzrastá až na skvelým 27 ° C.
 

Počasie na jeseň

 

Kým v auguste je počasie na Malte stále veľmi suché a slnečné, v septembri sa už začínajú opäť objavovať výdatnejšie dažďové zrážky. Inak s teplotami medzi 23 a 27 ° C je počasie stále veľmi teplé a teplota mora väčšinou neklesá pod 25 ° C.
Október je typický teplotami vzduchu medzi 21 a 24 ° C a teplotou vody pohybujúcou sa okolo 24 ° C. Dovolenku pri mori však môžu skomplikovať časté dažde.
Počas opäť daždivého novembra teploty vzduchu na Malte dosahujú 18 až 21 ° C, teplota mora však stále zostáva na solídnych 22 ° C, a tak sa aj v novembri nájde niekoľko dní vhodných na kúpanie v mori.

 

Aktuálne počasie na Malte nájdete tu.
Predpoveď počasia na Malte na ďalších 10 dní nájdete tu.
 

 

Lacné letenky na Maltu

 

Letisko na Malte je veľmi dobre dostupné z maďarskej Budapešti, z ktorej na Maltu lieta nízkonákladový WizzAir. Ceny za spiatočnú letenku pritom mimo sezóny začínajú aj od 60€.  Ďalšou možnosťou je odlet z Viedne, kde ale máte jeden prestup v Berlíne a letíte EasyJetom a Ryanairom. Ceny začínajú aj mimo sezóny na vyše 100€. Skôr sa teda oplatí letieť z Budapešti a jeden z dvojice si môže priplatiť batožinu.

 

 
Doprava po Malte

 

Najväčším dopravným uzlom na Malte je hlavné mesto Valletta, z ktorého vychádza drvivá väčšina autobusových spojov. Tie sú väčšinou veľmi lacné a frekventované, a možno sa na ne preto pomerne dobre spoľahnúť. Jedinou nevýhodou je však to, že po 22 hodine už žiadne autobusy nejazdia a turisti sú preto v noci odkázaní na taxík.
Ak chcete ušetriť čas strávený v autobusoch, môžete si prenajať automobil, s ktorým prejdete celý ostrov podstatne rýchlejšie. Pre najlepšie ceny preskúmajte ponuku rentalcars.com.
 

 

 

Letoviská na Malte

 

Bahar Ic-Caghaq

Bahar Ic-Caghaq je malá dedinka, v blízkosti ktorej sa na útese nad pobrežím rozkladá stredoveká opevnená veža chrániaca okolie pred pirátmi.
 

Bahrija

Bahrija je malé mestečko ležiace vo vnútrozemskej poľnohospodárskej oblasti neďaleko Rabatu. V meste sa nachádza malebný kostol vystavaný Johanitmi.
 

Birgu

Birgu je historické maltskej mesto, ktoré zohralo veľmi dôležitú úlohu počas dobývania Malty v roku 1565.
 

Birkirkara

Birkirkara je jedno z najstarších a najväčších miest na Malte. Nachádza sa tu impozantný kostol s najväčším zvonom na celom ostrove.
 

Birzebbuga

Birzebbuga je obľúbené prímorské mestečko s rybárskym prístavom a radom malebných pláží.
 

Bugibba

Bugibba je letovisko voľne nadväzujúce na mesto Qawra. Jedná sa o obľúbené letovisko s malebným prístavom a úzkymi uličkami, ktoré každé leto láka desaťtisíce turistov.
 

Cirkewwa

Cirkewwa je pobrežné mesto ležiace na najsevernejšom výbežku Malty. Nachádza sa tu významný prístav, ale aj napriek tomu sa jedná skôr o pokojnejšie letovisko.
 

Dingli

Dingli je malá dedinka ležiaca na najvyššie položenom bode Malty.

 

Gozo

Gozo je malý ostrovček ležiaci neďaleko pobrežia Malty. Jedná sa o pokojné letovisko so skôr poľnohospodárskym nádychom a civilizáciou nedotknutou prírodou.
 

Gudja

Gudja je malé mestečko na juhu Malty ležiace neďaleko letiska. Nachádza sa tu okázalá katolícka katedrála.
 

Gzira

Gzira je moderné prístavné mesto rozkladajúce sa medzi mestami Sliema a Msida. Hoci sa tu nenachádza žiadna lepšia pláž, je mesto plné hotelov, ktorých klienti väčšinou dochádzajú za kúpaním mimo mesto.
 

Hamrun

Hamrun je rušné vnútrozemské mesto ležiace neďaleko Valletty. Hoci je Hamrun zaujímavý tiež impozantnou katedrálou, jeho význam spočíva skôr na poli obchodu a služieb.
 
Marfa

Marfa je polostrov ležiaci neďaleko obľúbeného letoviska Mellieha. Jedná sa o relatívne pokojnú oblasť s niekoľkými piesočnatými plážami v zátokách Ramla a Armier.
 

Marsaxlokk

Marsaxlokk je malebná rybárska dedinka s tradičným prístavom plným pestrofarebných lodičiek Luzzu.
 

Mdina

Mdina je historické mesto ležiace na kopci v srdci ostrova. Historické centrum mesta je opevnené vysokými hradbami, ktoré vytvárajú kúzelnú mestskú panorámu.
 
Mellieha

Mellieha je obľúbené letovisko s jednými z najkrajších piesočných pláží na celej Malte.
 

Mgarr

Mgarr je malebné mestečko na západe ostrova známe predovšetkým okázalou stavbou tamojšieho kostola.
 
Qawra

Qawra je letovisko ležiace na okraji zátoky sv. Pavla. Ide o bývalú rybársku dedinku, ktorá dnes funguje ako prosperujúce letovisko so skalnatými plážami.
 
Rabat

Rabat je akési predmestie Mdiny, ktoré je podobne ako bývalé hlavné mesto vyhlásené množstvom stredovekých panských sídiel.
 

Siggiewi

Siggiewi je mestečko na juhozápade Malty známe bývalým letným palácom inkvizície, ktorý dnes slúži ako oficiálne sídlo maltského premiéra.

 

Sliema

Sliema je vyhľadávané letovisko s pobrežím lemovaným vysokými útesmi, medzi ktorými sa nachádzajú perfektne vybavené pláže.
 

St. Julians

St. Julians je bývalá rybárska dedinka ležiaca severne od Valletty. Dnes sa jedná o veľmi rušné mesto s piesočnou plážou a radom barov.
 

Tarxien

Tarxien je staroveké mesto ležiace neďaleko Valletty. Neďaleko mesta ležia rozvaliny pôvodných starovekých chrámov postavených pred príchodom Rimanov.

Valletta

Valletta je hlavné mesto Malty. Jedná sa o historické prístavné mesto s monumentálnou katedrálou sv. Jána a pevnosťou St. Elmo.
 
Victoria

Victoria čiže Rabat je hlavné mesto ostrovčeka Gozo. Jedná sa o historické mesto s mohutnou pevnosťou a citadelou.
 
Zebbug

Zebbug je malebné prastaré mestečko známe kostolom sv. Filipa.
 

 

 

Jazyk na Malte

 

Veľkou výhodou Malty je to, že jej úradným jazykom je vedľa skôr tradičnej maltčiny tiež angličtina.
 

 

Mapa Malty

 

[gmap_flight location_coordinates=””]

 

 

 

 

Obsah sprievodcov vzniká z časti z osobných skúseností, z časti vďaka informáciám na internete. Rád by som ponúkal čitateľom čo najpriaznivejšie a aktuálne tipy, preto ak nájdete chybu, alebo by ste radi sprievodcu o niečo doplnili, napíšte mi prosím cez formulár nižšie a ja ho rád upravím. Vopred ďakujem.

 

 

Malta
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!