Tento článok vám píšem z Lisabonu. Priletela som sem presne 1.marca s tým, že najbližších minimálne 9 mesiacov bude toto krásne slnečné a uvoľnené mesto mojím domovom. Nie je na tom nič nezvyčajné, ľudia sa sťahujú, cestujú po Európe i po svete za prácou, alebo sa z nich stávajú takzvaní digitálni nomádi a teda pracujú online. Ani jedno zo spomínaného ale nie je môj prípad. Som dobrovoľníčka v neziskovej organizácii a nebojte sa, nie je to zadarmo, nežijem zo svojich úspor. Moje živobytie dotuje Európska únia a túto možnosť som našla na stránkach European Solidarity Corps (v minulosti European Volunteering Service).

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Čo to vlastne European Solidarity Corps (ďalej len ESC) je?

 

Je to v podstate Erasmus+ program financovaný Európskou úniou. S týmto pojmom ste sa určite všetci stretli na svojich univerzitách, či už ste možnosť vycestovať a stráviť semester na zahraničnej vysokej škole využili alebo nie.

 

Dobrovoľnícto vďaka ESC umožňuje mladým ľuďom vycestovať do zahraničia a zapojiť sa do dobrovoľníckych projektov v dĺžke trvania 2 týždne až 12 mesiacov. Zapojiť sa môže každý vo veku 17 až 30 rokov ( projekt môžete začať v 30 a skončiť v 31). Dobrá správa pre NEŠTUDENTOV – dobrovoľníctvo nie je ohraničené statusom študenta.

 

Dobrovoľnícke projekty zahŕňajú rôzne aktivity, vyberie si naozaj každý. Či už vás láka práca s mládežou, alebo kultúrne aktivity, sociálna starostlivosť, ochrana životného prostredia, alebo ako mňa práca priamo pre hosťujúcu organizáciu ktorá zahŕňa marketing, grafický dizajn, písanie článkov na blog, hostel manažment a mnoho iných zaujímavých činností. Samozrejme, táto práca sa vykonáva na plný úväzok (reálne cca 6 hodín denne a 5 dní v týždni) a bezplatne.  Všetky nevyhnutné náklady spojené s projektom sú ale financované.

 

Ako dobrovoľník dostanete ubytovanie ( nič nemusíte riešiť sami), stravu alebo peniaze na stravu, peniaze na mesačný lístok na MDH ( niekde + bicykel :)), preplatené cestovné tam a naspäť  a menšie vreckové. Samozrejmosťou je bezplatné poistenie a online jazykový kurz. Pri niektorých projektoch je možné, že budete mať od organizácie zabezpečené aj lekcie jazyka danej krajiny. A nie, nikde žiadne skryté poplatky nie sú. 

 

Photo by Jens Johnsson on Unsplash

 

Mnohí sa určite pýtate prečo tento program existuje a čo je jeho cieľom

 

Cieľom je naučiť sa nové veci, získať cenné skúsenosti prostredníctvom neformálneho vzdelávania, zlepšiť sa v komunikácii v cudzom jazyku… mimo iného si začnete viac dôverovať v cestovaní, zlepšíte sa v práci v skupine, v plánovaní či v uskutočňovaní svojich nápadov. Túto zahraničnú skúsenosť ocení aj veľké množstvo zamestnávateľov v budúcnosti.

 

Vedomosti ktoré nadobudnete prostredníctvom dobrovoľníckeho projektu máte certifikované (celoeurópska platnosť) vďaka Youthpassu – ktorý dostanete na konci projektu. Youthpass vypovedá o tom, čo ste sa za čas strávený na projekte naučili v čom ste sa zlepšili atď..

 

Samozrejme, dobrovoľníctvo nie je iba o práci a nadobúdaní pracovných skúseností! Je o zábave,  spoznávaní nových ľudí z celého sveta, o cestovaní, spoznávaní samého seba.

 

V mojom prípade, bývame v centre Lisabonu, vo veľkom byte ktorý nám zabezpečila portugalská organizácia a je nás tu 9. Taliani, španielka, francúzka, chorvátky, belgičan, arménka.. a ja. Verte mi, nemám čas nudiť sa. Pracujem 6 hodín denne a potom začína nekonečný kolobeh aktivít. Portugalský jazykový kurz, joga, fitko, varíme, ideme na pivo, do parku, k rieke sadnúť a pokecať, veľa sa smejeme, v pláne sú výlety po okolí Madeira, Azory, medzi tým nonstop pozvania na párty … nekonečný kolobeh! Keby tak mal deň aspoň 30 hodín!

 

 

Dobrovoľníctvo nie je pre každého. Nie každý dokáže zdieľať napríklad izbu, nie každý sa dokáže uskromniť a žiť z menšieho obnosu peňazí a s kopou cudzincov v cudzej krajine. Ak si však myslíte, že sa na to hodíte je veľký predpoklad, že si s ostatnými dobrovoľníkmi ktorých stretnete budete rozumieť, lebo sú podobného razenia ako vy a niektoré veci sú proste dôležitejšie ako nové auto a značková kabelka.

 

Len vo svete zistíte, koľko rôznych kultúr existuje a uvedomíte si fakt, že predsudky sú zbytočné a všetci sme si podobní. Nezáleží na farbe, sexualite alebo náboženstve.

 

 

Ak chcete proste vypadnúť z rutiny ktorú ste roky zažívali doma či v práci, a vyššie spomínané fakty vám nerobia vrásky na čele, skúste to. Majte odvahu, majte guráž zmeniť aspoň na rok svoj život a uvidíte, že už nikdy nebude taký ako predtým 🙂 . 

 

A viete čo ma prekvapilo? Čakala som, že budem jedna zo starších účastníčok (mám 25). Moji “spoludobrovoľníci” sú ale väčšina ešte starší ako ja, majú pred 30 a proste sa rozhodli na chvíľku “stopnúť” život ktorý mali, opustiť (vo viacerých prípadoch) dosť dobre platené práce a zažiť niečo úplne nové. Lebo kedy keď nie teraz?

 

Ak vás táto možnosť vycestovať zaujala tu nájdete viac informácii:

 

Európsky zbor solidarity – tu nájdete ponuku projektov na jednom mieste

Mladiinfo Slovensko – moja vysielajúca organizácia ( projekt som si našla sama na stránke vyššie a potom ich kontaktovala, či by mohli byť mojou vysielajúcou organizáciou, vždy je potrebné ju mať).

 

 

Photo by Simon Maage on Unsplash

 

 

 

Zažite najlepší rok svojho života vďaka dobrovoľníckym projektom EÚ!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!