Španielsko. Jedna z obľúbených krajín cestovateľov pre svoj zvonitý jazyk, chutnú kuchyňu, bohatú históriu, futbalu, ale aj dychberúcich destinácii. Gaudiho Barcelona, históriou bohatý juh, púť do Santiago de Compostela či hlavné mesto Madrid. Na výber je toho neuveriteľne veľa, ceny leteniek sú nízke, avšak času málo. Preto tento krát vyhral mini roadtrip z Madridu do okolitých miest, ktoré rozhodne stoja za zhliadnutie. 

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Cuenca – historická časť zapísaná v UNESCO, umelo vytvorená pláž a dychberúca príroda v okolí

Cuenca by santiago lopez-pastor
Cuenca by santiago lopez-pastor

 

 

Cuenca, prvá zastávka nášho mini roadtripu, sa nachádza 170 kilometrov od Madridu a už pri príchode púta pozornosť nejedného návštevníka. Vidieť, ako je mesto “zavesené” na skalách, je skutočnou “podívanou” a domy postavené na samom okraji priepasti vyzerajú z diaľky, akoby sa vznášali vo vzduchu.

V samotnom centre na Plaza Mayor čaká na obdiv katedrála sv. Miguela, symbolické budovy s farebnou fasádou, radnica a úzke ulice vedú až k spomínaným visiacim domom, ktoré nájdete péod menom Casas Colgadas.

 

Hostel Green River Hostel môžeme odporúčiť už aj my a to 5* z 5! Čistý a moderne vybavený hostel zahrňuje rýchle WiFi pripojenie, chutné sladké raňajky v cene, ale aj ochotný a milý personál.

 

Pár kilometrov od centra mesta sa nachádza Playa artifical, kde je vybudovaný komplex s bazénom, umelou plážou v blízkosti rieky, v ktorej sa dá kúpať, oddychový priestor, ale aj reštaurácia. Vstupné je 6€.

Jeden celý deň sme si vyhradili na prírodu. S nádherným výhľadom z Ventano del Diablo sa dokonca viažu legendy – jedna z nich hovorí, že diabol sa zabáva tým, že ľudí hádže práve z tohto “okna” do rieky Júcar, ďalšia zase, že sa tu udial tragický príbeh lásky. Spomínaný výhľad sa nachádza 20m od hlavnej cesty.

Ďalším lákadlom je La Ciudad Encantada, neuveriteľné a veľkolepé prírodné miesto nachádzajúce sa v srdci prírodného parku Cuenca. Vstupné je 5€ na osobu.

 

 

Toledo – miesto troch kultúr, toledských mečov a boja Dona Quijota s veternými mlynmi

Toledo je stredoveké mesto, do ktorého sa dá dostať nielen vďaka roadtripu, ale aj jednodňovým výletom priamo z Madridu. Obklopené múrmi, plné šarmu a histórie a vždy prítomné v dielach spisovateľa Miguela de Cervantesa, ktorý ho miloval.

Mesto je známe krížením sa troch kultúr – ten európskej, židovskej a arabskej. Je domovom ohromujúcej katedrály Panny Márie, ktorá je dominantou mesta, niekoľkých mešít, ako napríklad mešity Cristo de la Luz postavenej v roku 999, ale je domovom aj židovskej štvrte a synagógy El Tránsito.

 

Pozdravy z Toleda
Pozdravy z Toleda

 

Prechádzaním mestom vám určite príde otázka na um, prečo takmer všetky obchody ponúkajú meče, železné postavičky a iné podobizne. Odpoveďou je, že za čias Rímskej ríše sa tu ťažila železná ruda a vyrábali sa z nej povestné toledské meče, ktoré tak doteraz ozdobujú nejeden suvenírový stánok.

Ďalšou zaujímavosťou tohto miesta je, že sa môžete vydať po miestach, ktoré navštívil dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha. Cez Toledo vedie vyznačená trasa, ktorá spája najvyznámnejšie miesta spomínané v tomto diele od Miguela de Cervantesa. 

 

Cesta rytiera je označená zelenou značkou s nápisom “Ruta de Don Quijote”. 

 

Najkrajší výhľad na mesto sa vám naskytne z Mirador del Valle, dostupný aj peši. 

Mirador del Valle, zdroj: Pinterest

TIP: Nezabudnite ochutnať ručne vyrábaný marcipán.

 

Molinos de Consuegra – boj s veternými mlynmi

Do malej dedinky Molinos de Consuegra sme sa dostali úplnou náhodou, vďaka zobrazeným veterným mlynom na pohľadnici. A teda, minimálne za seba musím povedať, že to bolo jedno z najkrajších miest, ktoré sme počas nášhou mini roadtripu videli. 

Požičanie auta odporúčam cez Rentalcars.com a zvýšenú pozornosť venujte konečnej kontrole – väčšina áut sa dá požičať len ak máte kreditnú kartu. 

 

Molinos de Consuegra by Satrack
Molinos de Consuegra by Satrack

Cesta k mlynom je veľmi jednoduchá a parkovné je zdarma.

 

Segovía – rímsky akvadukt, hrad Alcázar de Segovía

Segovía je mesto svetového dedičstva s jedinečnými pamiatkami, ktoré samy o sebe stoja za návštevu. Mesto ponúka starú židovskú štvrť, majestátne domy ale aj vynikajúce výhľady. Segovía bola našou “rýchlou zastávkou”, takže sme zvolili letmé strácanie sa starými ulicami, z ktorých cítiť históriu.

Rovnako ako Toledo, Segovía je taktiež vhodná na jednodňovú návštevu z Madridu.

 

Segovía by Pedro

Segovía nás privítala rímskym akvaduktom, klenúcim sa takmer tri desiatky nad námestím. Som si istá, že ústa sa neotvorili len mne, ale aj iným okoloidúcim. Pokiaľ aj vo vašom prípade bude toto mesto rýchlou zastávkou, odporúčam ísť sa pozrieť na hrad Alcazár, ktorý okrem rozprávkového vzhľadu, je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Medzi ďalšiu pamiatku mesta patrí aj veľkolepá gotická katedrála.

 

Madrid – nudný alebo ho stačí vidieť inými očami?

Nebudem vám klamať. Náš miniroadtrip bol môj prvý výlet do Španielska a vo väčšine prípadov mi pri mene tejto krajiny napadli tri miesta: Barcelona, Valencia a Sevilla, jeden nápoj a dva pokrmy: sangria, paella a las tapas. Miesto pre hlavné mesto – Madrid v mojej hlave nezostalo a pre nedostatok času na plánovanie som sa rozhodla, že sa ním nechám prekvapiť. (Hoci ovácie boli zväčša negatívne a kamaráti ho častovali ako “nudný”, “tam nič nie je”, “dlho tam nepobudnete”). 

Ako vo väčšine miest, aj tu sme zvolili Free city walking tour. Ide o komentovanú prehliadku mestom so sprievodcom, väčšinou v anglickom jazyku. Na výber je vždy niekoľko spoločností, ktoré tieto tour majú na starosti, my sme si tento krát vybrali od spoločnosi Sandeman, kde všetci sprievodcovia hovoria plynule niekoľkými cudzími jazykmi. 

Cena free city walking tour závisí vždy od vás, podľa toho, ako sa vám páčila. 

Čo tak vyskúšať aj iné tour a spoznať nielen kultúru daného miesta, ale aj ľudí z celého sveta? My sme vyskúšali Tapas tour a ešte teraz sa zalizujeme za ušami 🙂

Ďalšie miesto, pri ktorého spomienkach sa mi tiež zbiehajú sliny, je El Buscon. Malá lokálna reštaurácia, ktorá sa nachádza o pár ulíc ďalej od Plaza Sol. Recenzie od predchádzajúcich návštevníkov nájdete tu >>

Suma sumárum, náš miniroad po časti Španielska bol veľmi slnečný, spoznávací a plný oddychu, úsmevov a smiechu, ale aj náučný. Určite sa do tejto krajiny, kde panuje zvonitý jazyk, tanečná hudba a skvelá atmosféra na každom rohu, ešte niekedy vrátime. 

Užitočné linky

auto: Rentalcars.com

booking: Získajte 10% späť z vašej ceny použitím tejto zľavy

Cuenca

hostel: Green River Hostel

park: La Ciudad Encantada // 5€/os

mestské kúpalisko: Playa artifical // 6€/os.

kúpanie v campingu: Camping Caravaning Cuenca // 5€/os.

Toledo

hostel: Albergue Juvenil Los Pascuales  (výhodna poloha v blízkosti centra mesta, odporúčame však pozrieť na iné ubytovanie)

Madrid

hostel: Villa Laurene 

Tour: Free city walking tour // zdarma

 Tapas tour // 20€/os (zahrnuté: jedlo a nápoje v trochu podnikoch)

 

Zdroj fotiek: flickr vlastný archív

 

Z Madridu to je na skok – do Toleda, Segovie a mesta Cuenca
Štítky:                    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!