Hlavné a najväčšie mesto Rakúska, ktoré je pýchou dynastie Habsburgovcov láka turistov z celého sveta pre známe monumentálne budovy v centre mesta, svetové múzea či vianočné trhy. Okrem iného, viedenské letisko je vďaka svojej polohe častým miestom odletu slovenských turistov.

 

Ako sa najlacnejšie dostať do Viedne?

Najlacnejšie sa do Viedne dostanete autobusmi spoločnosti Eurolines alebo StudentAgencylktoré tam jazdia 16x denne. Cena lístku pre dospelú osobu bez nároku na zľavu sa pohybuje okolo 5€. Ak ste držiteľmi platného preukazu ISIC, zľava na cestovné je 10%. Deti od 6 do 15 rokov majú zľavu 50%, pričom cestujúci je povinný preukázať nárok na zľavu preukazom, na ktorom je uvedený dátum narodenia cestujúceho, napr. karta poistenca. Obe viedenské zástavky sa nachádzajú v blízkosti metra, nie je teda problém, sa ľahko dostať do mesta či na letisko. 

Ak radšej cestujete vlakmi, každú hodinu ide rýchlik z Bratislavy – hlavnej stanice do hlavnej stanice vo Viedni.

 

Ako sa dostať z/na letisko?

Letisko Schwechat

Spoločnosť CAT – City Airport Train prevádzkuje linku Wien Mitte – Wien Schwechat od 5:36 do 23:06 v krátkych intervaloch. Cena lístka je 11€ jednosmerne, 18€ obojsmerne. 

Vlakom Schnellbahn S7 – S-Bahn ponúkajú cenovo najvýhodnejšie vlakové spojenie Wien HBF (hlavná stanica) – Letisko Schwechat. Vlak premáva 2x za hodinu a cena lístka je od 4,40€.

Autobusy spoločnosti StudentAgency Eurolines majú výstupné miesto priamo na letisku.

 

Ubytovanie vo Viedni

Vo Viedni je k dispozíci široká ponuka hotelov a apartmánov, ktoré sa pri dlhších pobytoch vyplatia vďaka vlastným kuchyňám, pre ktoré ušetríte za pomerne drahé viedenské reštaurácie. Kompletnú ponuku si môžete prehliadnuť na internetovom zrovnávači BookingVýrazne môžete ušetriť, ak sa ubytujete cez Airbnb s využitím našej zľavy až 28€ na prvé ubytovanie v minimálnej hodnote 54€.

 

Ako sa pohybovať po meste?

Mestskú hromadnú dopravu tvorí sieť autobusov, električiek, metra a prímestských vlakov. Najrýchlejší presun mestom je pomocou metra (U-Bahn). Sieť tvorí päť liniek oznčených písmenom U a číslom linky. Linky U1 až U4 sú moderné rýchle podzemné vlaky. Linka U6 je výnimočná, používa prestavané električkové vozne a jazdí väčšinou po nadzemných historických viaduktoch. Podzemná dráha jazdí pravidelne v krátkych intervaloch denne približne od 5:00 – 00:00. Lístky sa dajú kúpiť priamo na stanici metra.

Väčšina liniek električiek (Strassenbahn) začína v centre. Linky 1 a 2 kazdia na okružnej trase okolo mesta po Ringstrasse okolo historického centra. Je tam sústredených najviac pamiatok a môžete si ich prezrieť za jazdy. Podľa čísla linky je možné určiť, do ktorej mestskej časti električka jazdí. Lístok na električku je možné kúpiť za príplatok priamo u vodiča. Trasy liniek sú tiež k dispozícii online.

Autobusové linky jazdia v celom mesta aj prímestských oblastiach. Zaisťujú aj nočnú dopravu, keď nejazdá metro ani električky. 

Skvelým pomocníkom pri hľadaní spojov je mobilná aplikácia Qando, ktorá sa rozhodne oplatí stiahnuť. 

Lístok na jazdu v jednom smere s ľubovoľnými prestupmi stojí 2,20€, celodenný lístok 7,60€. Alternatívnou možnosťou Wiener Einkaufskarte, za cenu 6,10€ a platí v pondelok až dobotu od 8:00 do 20:00. Rovnaký lístok platí aj na cestu autobusom alebo električkou. 

 

Ako ušetriť na pobyte?

Pri častom využití MHD sa oplatí kúpiť už spomínaná Vienna Card, ktorá stojí 21,90€. V cene karty je pre držiteľa používanie všetkých liniek viedenskej mestskej homadnej dopravy po dobu 72 hodín a vyše 200 rôznych zliav do múzeí a aj komerčných podnikov. Kartu je možné zakúpiť v centrách Tourist-Infov hoteloch, v predpredaji v dopravnom podniku Wiener Linien vo vestibuloch väčších staníc metra alebo aj na internete.

 

Pamiatky, ktoré nemôžete vynechať

Hofburg

Rozsiahlý komplex kedysi býval politickým centrom monarchie a bol súčasne rezidenciou kráľov a cisárov. Jeho časť je dnes sídlom rakúskeho prezidenta, nachádza sa tu však aj galéria, klenotnica, parky a mnoho ďalšieho. 

Schönbrunn

Bývalé letné sídlo rakúskych monarchov známe dychberúcimi záhradami a priazňou slávnej cisárovnej Sisi. V roku 1996 bol Schönbrunn zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Okrem prehliadky zámku tu môžete navštíviť najstaršiu existujúcu ZOO na svete, záhradný labyrint, Motýli dom či slnečné hodiny. Zámok je sprístupnený celoročne každý deň od 8:30 – 17:30, v júli a v auguste o hodinu dlhšie. Od novembra do konca marca len do 17:00. Vstup do zámockého parku nie je spoplatnený, vstupenky si treba zakúpiť len pri prehliadke zámku, trakciách v zámockom areáli a ZOO.

Belvedere

Belvedere je záhradný palác, ktorý bol postavený ako sídlo Eugena Savojského. Dnes je tu umiestnené časť umenia zameraná na baroko. Návsteštívnici si tu môžu pozrieť zlatú izbu, mramorovú sálu či mramorovú galériu. Otvorené je tu po celý rok a základné vstupné je 7,50€.

Albertina

Albertina je svetoznáma galéria plná obrazov od velikánov ako Cézanne, Degas, Gauguin, Van Gogh a podobne. Vstupné pre dospelých je 9,50€, deti do 19 rokov majú vstupné zdarma. 

Dóm sv. Štefana

Z dominantnej veže katedrály sv. Štefana vysokej 137 metrov je krásny výhľad na celé mesto. Mohutná stavba zaberá priestor takmer celého námestia sv. Štefana – Stephansplatz. Na majestnátnom vchode je do kameňa vyrytý nápis O5, ktorý predstavuje odpor voči fašistom. Číslica 5 reprezentuje 5. písmeno v abecede a to E, čiže celý nápis je OE, čo je skratkou Österreich, Rakúska. Vstup do dómu je zadarmo, vstupné sa platí len vo vybraných častiach.

Museum Quartier

Neďaleko seba sa nachádzajú dve slávne múzea – Kunsthistorisches Museum (umelecko – historické múzeum) a Naturhistorisches Museum (prírodovedné múzeum). Obe múzea obsahujú cenné zbierky a návšteva aspoň jedného z nich je takmer samozrejmosťou. Deti do 19 rokov v oboch prípadoch majú vstup zdarma, kým dospelý platia 14€ v prípade umelecko – historického múzea a 10€ v prípade prírodovedného múzea. 

Haus der Musik

Dom hudby v sebe skrýva interaktívnu zbierku exponátov týkajúcich sa hudby z umeleckej, historickej aj fyzikálnej stránky. Nájdete tu cenné artefakty slávnych skladateľov, dokonca si môžete vyskúšať dirigovanie orchestru či zložiť vlastný album. Vstupné pre dospelých stojí 13€. 

 

Program na jednodňovú návštevu

 • 7:00 – 8:00 – prehliadka Belvederu
 • 8:00 – 8:30 – prechádzka zámockým parkom k Haus Der Musik
 • 8:30 – 10:00 – prehliadka Haus Der Musik
 • 10:00 – 10:20 -prechádzka historickým centrom na Stephansplatz ku katedrále sv. Štefana
 • 10:20 – 11:00 – prehliadka katedrály
 • 11:00 – 12:30 – prechádzka areálom Hofburgu späť k Albertine, možnosť zhliadnutia niektorých expozícii
 • 12:30 – 13:30 – prehliadka galérie v Albertine
 • 13:30 – 14:00 presun k Museum Quartier
 • 14:00 – 17:30 – priestor na prehliadku múzeí (expozície sú dosť rozsiahle)
 • 17:30 – 18:00 – presun metrom zo stanice Museumsquartier na stanicu Schönbrunn
 • 18:00 – 21:00 – prehliadka zámku a zámockého areálu
Viedeň
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!