Izrael je unikátny štát, ktorý spája monumentálne staroveké pamiatky, moderné mesta a odkazy holokaustu. Práve Tel Aviv a Jeruzalem sú dôkazom istého kontrastu – zatiaľ čo prvé menované mesto je známe vďaka moderným štvrtiam a mrakodrapom, Jeruzalem je miesto, kde vznikali náboženstvá ovplyvňujúce celú históriu sveta. 

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Základné informácie

 

Vstupné formality

Pre vstup do krajiny po dobu do 90 dní nie je potrebné vízum, vystačíte si s platným cestovným pasom. Buďte však pripravený na to, že pri prílete aj odlete Vás na letisku čaká veľmi detailná bezpečnostná prehliadka a pohovor. 

 

Dôležité kontakty

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tel Avive 

 • telefón: +972 35449119
 • pohotovostný mobil: 00972/544556642
 • polícia: 100
 • prvá pomoc: 101
 • hlásenie požiaru: 102
 • prvá zdravotná pomoc: 1-800-225005

 

Mena 

izraelský šekel  (ILS)

Podľa aktuálne kurzu ku dňu 26.10.2017:  1€ = 4,13 ILS

 

Zvyky

Piatkovým zotmením začína v Izraeli šabat, čo znamená, že sa zatvárajú obchody, prestáva fungovať verejná doprava a po meste sa dostanete jedine taxíkom. V sobotu je zavretých aj väčšina verejných objektov, nedostanete sa ani k niektorým pamiatkam ako napríklad k Múru nárekov.

 

Ako sa dostať z letiska?

 

Ben Gurion International Airport

Ben Gurion International Airport je s prehľadom najväčšie izraelské letisko, je preto veľmi pravdepodobné, že Vaša cesta do Jeruzalema či Tel Avivu začne práve tu. 

 

Vlakové spojenie

Ak cestujete z letiska do Tel Avivu, najlepšie je zvoliť spojenie vlakom. Z letiska jazdia vlaky v intervaloch 30 minút priamo do centra mesta. Jazda modernými a čistými vlakmi zaberie zhruba pol hodinu a vyjde na 16 ILS (cca 4€) za jednosmernú jazdu či 22,5 ILS (cca 5,50€) za spiatočnú cestu.

Celkom v pohode sa dá dostať vlakom aj do Jeruzalema, avšak neexistuje priama linka z letiska a preto treba raz prestúpiť v Tel Avive. Cesta tak zaberie hodinu a pol a vyjde na 23 ILS.

 

Autobusové spojenie

Autobusové spojenie je vhodné iba pri ceste medzi letiskom a Jeruzalemom, v prípade Tel Avivu sú autobusy drahšie než vlak a zaberú viac času. Pre cestu z letiska do Jeruzalema treba využiť linku č.5, ktorá jazdí na zastávku El Al Junction, z ktorej sa dá do centra Jeruzalema dostať linkami 947 či 950. Cesta autobusom vyjde na 24 ILS, je treba zhruba rovnako drahá ako jazda vlakom. Na druhú stranu, autobusy jazdia v kratších intervaloch (10 až 20 minút) a kratšiu dobu. Cesta tak trvá do hodiny.

 

izr-air (1)

 

Ubytovanie

 

Ubytovanie v Izraeli je veľmi drahé a preto je treba počítať s tým, že ubytovanie bude pravdepodobne najväčšou záťažov pre Vás rozpočet. Najlacnejšie ubytovanie nájdete v hosteloch, kde ceny začínajú od cca 58€ za noc. Štandardne vybavené izby pre dvoch tak vyjdu na viac ako 78€ za noc. Ceny v Tel Avive a Jeruzaleme sú takmer totožné. 

Ponuka ubytovania je však široká, preto sa oplatí preskúmať viacero možností napríklad cez Booking.

Ako alternatívnu možnosť môžete využiť Airbnb našou zľavou až 28€ na prvé ubytovanie v minimálnej cene 54€.

 

Ako sa pohybovať po Tel Avive?

 

Autobusy

Hoci je už niekoľko rokov v pláne stavba metra, stavebné práce sa stále predĺžujú a preto sú najrozšírenejšie dopravné prostriedky v Tel Avive autá a autobusy. Kľúčové sú linky č. 4 5, ktoré jazdia centrom mesta. Do autobusu sa vstupuje prednými dverami a cestovné sa väčšinou platí u vodiča autobusu. 

 

Cestovné

 Lístky sa dajú kúpiť dopredu, cestovné po Tel Avive vyjde na 7 ILS. Pre časté cestovanie sa dá kúpiť aj tzv. Anonymous Rav-kav Card, čo je karta na ktorú sa dá nahrať cestovné dopredu. Výhodou je to, že cestovné je s ňou o 20% nižšie. 

 

Ako sa pohybovať po Jeruzaleme?

 

Autobusy a električky

Na rozdiel od Tel Avivu bola v Jeruzaleme otvorená prvá električková linka – light rail. Okrem toho je doprava veľmi podobná ako v Tel Avive, kľúčové sú preto stále autobusy. Iba niekoľko autobusových autobusových lieniek je vybavených nápismi v angličtine, preto je pre lepšiu orientáciu lepšie stiahnuť si niektorú z mobilných aplikáciiElektričky aj väčšina autobusov začínajú jazdiť okolo 6:00 a končia o polnoci. Behom šabatu verejná doprava nefunguje.

 

Cestovné

Cestovné je rovnaké ako v Tel Avive, k dispozícii sú štandardné lístky za 6,90 ILS, lístky na 10 jázd za výhodnejších 55,20 ILS, prípadne si môžete zakúpiť Rav-kav Card. Je všk treba zdôrazniť, že v Light-rail platia iba lístky za 6,90 ILS a Rav-kav Card. Lístky sa označujú ihneď po vstupe do dopravného prostriedku vo validátore.

 

Spojenie medzi Tel Avivom a Jeruzalemom

 

autobusy

Medzi oboma mestami sa najrýchlejšie dostanete prostredníctvom autobusových liniek. Autobusy jazdia z dvoch hlavných staníc v Tel Avive smerom do Jerusalem Central Station, odkiaľ je možné pokračovať električkou ďalej do mesta. Cesta autobusom zaberie asi hodinu a stojí okolo 20 ILS. Na presun môžete využiť napríklad linku č. 480, ktorá jazdí z Arlozorov Bus Terminal, či linku 405, ktorá jazdí z hlavnej stanice v južnom Tel Avive. 

 

vlaky

Okrem autobusov je možné medzi oboma mestami cestovať vlakom. V súčasnej dobe je však stále používaný zastaralý koridor a cesta presto zaberie zhruba hodinu a pol, navyše je nutné jazdiť cez stanicu Jerusalem Malka Mall, čo je na rozdiel od Central Station, horšie dostupné miesto. Výhodou je však to, že vlaky jazdia cez nádhernú trasu. Ceny sú rovnaké ako pri autobusoch. 

 

Ako ušetriť na pobyte?

 

City Pass

Turisti ubytovaní v niektorom z hotelov v Tel Avive, majú nárok na City Pass. Ide o knižku s kupónmi, ktorú si môžete vytlačiť cez internet alebo získať v turistickom centre v Tel Avive. Po vyplnení osobných údajov a potvrdení o hoteli, v ktorom budete ubytovaní, získate možnosť využívať zľavové kupóny, s ktorými výrazne ušetríte na vstupoch či jedle.

 

Pamiatky, ktoré nesmiete vynechať 

Tel Aviv

 

Centrum

Centrum Tel Aviv sa skladá z niekoľkých desiatiek výškových budou postavených na prelome milénia, z nich najväčšie sú budovy Azrieli Center Circular so 193 metrami a Azrieli Center Triangular so 179 metrami. Mimo iného, v centre sa nachádza aj Veľká synagóga vybudovaná po 1. svetovej vojne v roku 1926.

 

Neve Tzedek

Neve Tzedek je štvrť založená v 19. storočí, napriek tomu ide o jedno z najstarších miest Tel Avivu. Štvrť nachádzajúca sa na pol ceste medzi prístavom Jaffa a moderným centrom Tel Avivu je známa malebnými domčekmi, početnými kaviarňami a farebnými maľbami na stenách. 

 

Shuk Ha´Carmel

Shuk Ha´Carmel je najväčšie trhovisko v meste. Nájdete tu praktiky všetko, od korenia cez koberce až po plastové postavičky z hollywoodských filmov. Ideálne je trh navštíviť ráno, kedy je k dispozícii najširšia škála tovaru.

 

Múzeum umenia

Múzeum umenia v Tel Avive v sebe skrýva najväčšiu zbierku židovských umelcov na svete. Milovníci umenia sa môžu pokochať aj dielami svetových umelcov ako Picasso, Degas, Monet či Van Gogh. 

 

Jaffa

Ak túžite po chvíli pokoja od ruku moderného veľkomesta, vydajte sa do historického prístavu Jaffa neďaleko mesta. Nájdete tu zachovaný akropolis, tradičný blší trh a mnoho iných historických budou z typického pieskovca.

 

telaviv-map

 

Program na jeden deň

 

 • 8:00 – 10:00 – trh Shuk Ha´Carmel
 • 10:00 – 11:30 – prechádzka cez moderné centrum Tel Avivu k Neve Tzedek
 • 11:30 – 12:30 – prehliadka štvrti
 • 12:30 – 13:00 – presun k prístavu Jaffa
 • 13:00 – 14:30 – prehliadka blšieho trhu
 • 14:30 – 15:30 – prehliadka kostola sv. Michaela
 • 15:30 – 17:30 – prehliadka akropolisu a prístavu

 

Pamiatky, ktoré nesmiete vynechať

Jeruzalem

 

Múr nárekov

Múr nárekov je jedno z najsvätejších židovských miest na svete. Múr nechal postaviť Herodes pred 2000 rokmi behom rekonštrukcie druhého jeruzalémskeho chrámu. Vstup k múru je voľný, je však nutné prejsť bezpečnostnou prehliadkou.

 

Mešita al-Aksá

Mešita al-Aksá sa nachádza v oblasti zvanej Chrámová hora. Podľa islamského zákona je za mešitu al-Aksá považovaná celá svätyňa na Chrámovej hore, židia a kresťania však zväčša svätyňu rozdelujú na al Aksí a Skalný dóm. Mešita, ktorej meno v preklade znamená “najvzdialenejia mešita”, je tretím najsvätejším miestom islámu.

 

Skalný dóm

Skalný dóm je islamská svätyňa v centre Chrámovej hory, ktorá je tiež často mylne nazývaná Omarova mešita. Stavba s výraznou zlatou kupolou bola postavená v 7. storočí a je veľmi dôležitá ako pre moslimov, ktorí veria, že zo skaly na tomto mieste vystúpil Mohamed na nočnú cestu do neba, tak aj pre židov, ktorí si toto miesto spájajú s Abrahámom, ktorý na mieste, kde vznikol dóm, chcel obetovať svojho syna Izáka. 

 

Chrám Božieho hrobu

Chrám Božieho hrobu je jedným z najfrekventovanejších pútnych miest na svete. Chrám leží na mieste, ktorému sa údajne hovorila Golgota, teda na mieste, kde mal byť ukrižovaný Ježiš Kristus. 

 

Mestské hradby

V súčasnej dobe je možné vydať sa na prechádzku po mestských hradbách zo 16. storočia postavených osmánskym sultánom Sulejmanom Nádherným. Okruh začínajúci pri Jaffskej brány má 4 kilometre a obídete skrzeň väčšinu Starého mesta.

 

Mesto Davidovo

Mesto Davidovo je najstaršie osídlené územie v Izraeli, ktoré preslávil predovšetkým kráľ David, ktorý tu založil hlavné mesto a postavil monumentálny palác. Davidovo mesto v sebe ukrýva mnoho prastarých stavieb, ide preto o jedno z najnavštevovanejších archeologických nálezisk na svete. 

 

Múzeum Izraela

Múzeum Izraela v Jeruzaleme je najväčšou izraelskou kultúrnou inštitúciou. Nájdete tu cez pol milióna artefaktov mapujúcich históriu tamojšieho národa od staroveku po dnešnú dobu, vrátane veľmi vzácnych starovekých spisov z okolia Mŕtveho mora. 

 

jeruz-map

 

Program na jeden deň

 

 • 8:00 – 10:30 – prehliadka Chrámu Božieho hrobu
 • 10:30 – 10:45 – presun k Jaffskej bráne a Davidovej veži
 • 10:45 – 12:00 – prehliadka veže a brány
 • 12:00 – 13:00 – presun južne po hradbách k mešite al-Aksá
 • 13:00 – 16:00 – prehliadka mešity a Skalného dómu
 • 16:00 – 17:30 – prehliadka Múru nárekov
 • 17:30 – 19:00 – prehliadka zvyšku areálu Chrámovej hory
 • 19:00 – 19:15 – presun k Mestu Davidovmu
 • 19:15 – 20:30 – prehliadka Mesta Davidovho

 

Foto: Askii

 

Tel Aviv a Jeruzalem
Štítky:            

1 komentář u „Tel Aviv a Jeruzalem

 • 19.6.2018 (18:12)
  Trvalý odkaz

  Skvele informacie. Velka vdaka!

  No votes yet.
  Please wait...
  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!