Bosna a Hercegovina je zeleno – zelená. A hornatá. Toto sú slová, ktoré snáď každému prebehnú hlavou pri prvom dojme. Kým v prvej časti som sa snažila priblížiť vám nie tú “najzelenejšiu” čast krajiny, a teda mestá Tuzla, Sarajevo a Mostar, v druhej časti vás vezmem aspoň slovne na výlety do prírody v okolí Mostaru.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Zo zápiskov: Ako osoba zodpovedná za plánovanie cesty, do poznámok telefónu som si napísala vrámci programu následnovné: Mostar + Kravice, Počitelj, Blagaj. Obávala som sa, či to stihneme za jeden deň alebo by bolo lepšie rozdeliť miesta do dvoch dňoch. Výsledok? Všetky miesta sa dajú stihnúť za jeden deň.

 

KRAVICE

V dedinke s malebným menom, nachádza sa národný park a v ňom krásne vodopády. Traduje sa, že tento prízračný názov vznikol práve kvôli vodopádom pripomínajúce tečúce mlieko z kravského vemena. 

Otužilci plesajú aj v chladnejších dňoch, pretože kúpanie je po-vo-le-né. Čo sa vstupného týka, internety plašia míňaním mariek, my sme však neplatili nič, čo sme nahradili návštevou stánku u deduška predávajúceho magnetky a pohľadnice.

TIP: V lete si určite nezabudnite vziať plavky. Ako som spomenula, kúpanie je povolené na vlastné nebezpečenstvo, internet však hovorí, že počas sezóny sa tam hemžia davy turistov.

 

 

POČITELJ

O 25 minút neskôr vstupujeme do bývalej pirátskej dedinky, vlastniacej hrad založený Tvrtkom I. Dole pod hradom je príjemná kaviareň s nádherným výhľadom, v ktorej si môžete oddýchnuť. 

Výhľad z hradu je skutočne skvostný: vzhliadnuť sa dá mešita Hadži Ali zo 16. storočia, pretekajúca rieka Neretva, ale aj staré kamenné domčeky starších obyvateľov.

 

 

BLAGAJ

Malé mestečko Blagaj, hoci my by sme ho skôr označili za ďalšiu dedinku, sa pýši vyvierajúcou vodou pod skalnou stenou a kláštorom islamských dervišov. Máme šťastie. Je 5 hodín poobede, a teda môžeme tak počuť ezán (islamské zvolávanie k pravidelnej spoločnej modlitbe) a navyše, vzhľadom na neskoršiu hodinu, vstupné sa už neplatí!

TIP: Každý návštevník tohto mestečka nesmie odísť bez typickej fotky, rovnako ako my. Rovnakú fotku si môžete spraviť aj vy, hneď ako vstúpite do jednej reštaurácie, odoláte ponukám čašníkov, obídete túto reštauráciu a nájdete schody. Čiže nie je potrebné prísť až k pánovi, čo vyberá vstupné.

 

 

Približne 38 minút autom sa od Blagaju nachádza pútnické miesto Medugorje. My sme sa však na druhý deň vybrali smer Banja Luka s menšou zastávkou v mestečku Jajce.

 

JAJCE

Sídlom stredovekých kráľov ba čo viac, baštou komunistov a sídlom juhoslávskeho prezidenta Josipa Tita. Tým bolo malé mesto Jajce.

Neďaleko mesta Jajce sa rozprestierajú dve nádherné jazerá nesúce meno Plivsko. Ľutujeme trochu, že tu nie sme v lete, pretože jazerá akoby nás volali, aby sme sa prešli či pobicyklovali okolo alebo si požičali vodný bicykel či nebodaj skúsili akýsi vodný šport. 

Na menšom jazere, za tureckej vlády bolo vybudovaných niekoľko desiatkov vodných mlynov. Veru, na fotke nie sú domčeky trpaslíkov, ale vodné mlyny. 

 

Tu, pri mlynoch, končí naša prírodná obhliadka. Cesta nás zaviedla ešte do Banja Luka, druhého najväčšieho mesta Republiky Srpskej. Strávili sme tam noc u inšpirujúceho couchsurfera a skoro ráno sa vydali napospas dažďu späť do Sarajeva vrátiť auto. O pár hodín neskôr sme si vzali autobus do Tuzly a odtiaľ odleteli. 

Ak ste prehliadli článok o Couchsurfingu, môžete si ho prečítať tu >>

. . . 

Suma sumárum. Vysoké odporúčania navštíviť Bosnu a Hercegovinu. Nie na skok, nielen pozrieť Sarajevo spievajúc Nohavicovu pesničku a ani sa iba prejsť po meste v Mostare a ísť na jednu narghile. 

Bosnu a Hercegovinu je nutné nechať si dostať pod kožu, spoznať lokálnych ľudí, čo najviac to pôjde, komunikovať, smiať sa a byť “open-minded”. Dúfam, že sa mi aspoň trochu podarilo preniesť vás tam slovami, ba čo viac, navnadila vás zbaliť si pár vecí a vyraziť! 

ROADTRIP po Bosne a Hercegovine – čo ponúka jedna z balkánskych krajín? – časť 2
Štítky:                        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!