Dva roky dozadu sa to len tak hemžilo lacnými letenkami do balkánskych krajín. Túžba po cestovaní a spoznaní novej krajiny sa spojili, stačilo kontaktovať najlepšiu cestovateľskú parťáčku a o pár minút na to sa ozvala prevetraná peňaženka – týždeň v Bosne a Hercegovine, doteraz pre mňa v neznámej krajine, zabookovaný! 

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Zo zápiskov: Bosna. A Hercegovina. Nedajbože to povedať zvlášť. Rozdelená na tri časti: Republika Srpska, Federacija Bosna i Hercegovina, Distrikta Brčko. Čo znamená toto rozdelenie? Že Bosna a Hercegovina má troch prezidentov: Bosniaka, Srba a Chorváta. Tri úradné jazyky: bosniančina, chorvátčina, srbštinu. A tri spolunažívajúce náboženstvá: islamské, srbsko-pravoslávne a rímsko-katolícke. Bosna a Hercegovina je zeleno – zelená. A hornatá. 

Zdroj: theapricity.com
Zdroj: theapricity.com

 

Do Bosny a Hercegoviny, konkrétne do mesta Tuzla, sa dostanete vďaka lacnocestovateľským letenkám od spoločnosti Wizzair s odletom z Viedne.

 

TUZLA

Neviem ako vy, ja mám rada informácie o pôvodne mien. Tuzla vďačí za jej meno jazerám Pannonica, ktoré sa nachádzajú kúsok od centra a pre ich slanú vodu pripomínajú malé more. Tuzla totiž znamená soľná baňa.

Blúdením uličkami, nachádzame lokálny trh, pred ktorým sedia tri staré babušky v čepcoch, ktoré štrikujú a predávajú staré papuče. Normálne by som neopisovala viac trhovisko, ale atmosféra takéhoto miesta ma vždy pohltí. Lenka, moja spolucestovateľka, uchvátená maľovanými vajíčkami, čuduje sa mi do ucha nad ich výrobou. Vzápätí prichádza tetuša a toto tajomstvo jej prezradzuje pribaľujúc farby na vajíčka. Posledné instastories tržnice a je čas ísť hľadať Trg. Sloboda, kde nás čaká náš couchsurfing hostiteľ.

Možnosť ubytovania zdarma cez Couchsurfing sme využili v celej Bosne a Hercegovine. Okrem ubytovania sme spoznali mnoho skvelých ľudí, s ktorými sme v kontakte doteraz. Čo je couchsurfing a ako funguje sme vám opísali v >> v tomto článku <<

 

Tuzla na prvý pohľad nevyzerá ako turisticky príťažlivé mesto, opak je však pravdou. Prvá “must see” zastávka sú vyššie spomenuté jazerá. Hoc sú v priebehu roka vyschnuté, v lete ponúkajú oddych v podobe miesta na opaľovanie, ale aj kúpanie. Druhá “must see” zastávka je cintorín. V Tuzle na viacerých miestach vybuchlo niekoľko bômb, ktoré pripravili o život mnohých civilistov. Najhorší výbuch bol v roku 1995. Prechádzajúc pomedzi pomníky a vidiac roky narodenia obetí, búchalo mi srdce o čosi viac. Rovesníci mojich rodičov, rovesníci moji… Treťou “must see” zastávkou je ležanie v tráve neďaleko lesa, kde je zaručený oddych a nesmiem zabudnúť na hlavné námestie. 

TIP: Neprehliadnite podnik 1001 Noc so širokým výberom príchutí do vodnej fajky.

 

SARAJEVO

Krátko po desiatej, usmievajúc sa a spievajúc pesničku “Sarajevo” od Nohavicu, v jednej ruke stískam papier s názvom hlavného mesta vzdialeného približne dve hodiny od miesta státia a druhú ruku odvážne dvíham s vystretým palcom. Po pár minútach nám zastavuje auto bosnianskeho geológa, ktorým nám sľubuje odvoz len o kúsok ďalej. Nakoniec to skončilo odvozom do samotného Sarajeva s pozvaním na obed.

Aké je stopovanie v Bosne a Hercegovine?

Ľudia v Bosne a Hercegovine sú trochu uzavretejší, možno by som ich mohla prirovnať k nám Slovákom. Usmievali sa, kývali či trúbili, ale asi 20 minút nám nikto nezastavil. Počas nášho výleto sme sa na stopovanie pýtali aj iných mladých ľudí, čo by stopárov a zistili sme, že táto aktivita mladých sa stáva čoraz populárnejšou a ľudia sa začínajú otvárať viac a viac turistom. Na otázku, či som sa nebála: nebála. Všetky myšlienky pochádzajú z nášho vnútra a preto nastavenie mysle “ideme spoznať super ľudí a ušetriť nejaké peniaze” sa osvedčilo.

 

Hlavné mesto očami domáceho…

… sme videli vďaka aplikácii Showaround. 

 

 

Tu, na fotke, nachádzam sa nad moslimským cintorínom pri Žltej pevnosti s výhľadom, ktorý nádherne ukazuje, ako je Sarajevo obklopené horami. Híkame, fotíme, rozprávame sa. 

Trochu z histórie

Jednou z mála pozitívnych udalostí odohravajúcich sa tu, v Sarajeve, boli zimné olympijské hry v roku 1984. Mesto tým doteraz žije v podobe olympijských kruhov hrdo vystatujúcich sa na vrchole sôch, na chodníkovom nákrese či na pohľadniciach. 

. . . 

Pred vyše sto rokmi bola Bosna a Hercegovina súčasťou Rakúska – Uhorska, ktoré využívalo Sarajevo s veľkou radosťou na rôzne experimenty. Jedným z nich bolo zavedenie električkovej siete, vďaka čomu sa toto hlavné mesto stalo jedno z prvých miest v Európe, kde jazdili električky. Osvedčilo sa! A električky následne mohli začať aj vo Viedni.

Vidieť Sarajevo očami domáceho zadarmo, prípadne s menším poplatkom, môžete vďaka Showaround. Po registrácii si nájdete sprievodcu, ktorý vás rád povodí mestom a porozpráva lokálne príbehy. 

Okrem Žltej pevnosti, z ktorej je fotka, sme spoznali vďaka našej sprievodkyni európsky Jeruzalem dokonale. Tento prívlastok si Sarajevo zaslúžilo pre spolunažívanie príslušníkov rôznych vierovyznaní vedľa seba. Len v jednej štvrti a nachádza katolícky kostol ortodoxný kostol, mešita aj synagóga. 

Po mestskom okruhu sme sa vybrali pri most, kde bol zastrelený následník rakúsko – uhorského trónu Ferdinand d´Este. Anarchisti si tento útok naplánovali 28. júna 1914 pri Latinskom moste.

Viac informácii o tejto udalosti sa dozviete v Museum of Sarajevo 1878-1918.

TIP: Atmosféra Sarajeva sa najlepšie nasáva na hlavnom námestí Baščaršija, odkiaľ vidieť vystrčené minarety a odkiaľ vedie niekoľko menších uličiek do lokálnych bazárov, kde nájdete často skutočné poklady

 

MOSTAR

Na letisku v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny trávime zbytočnú hodinu a pol. Nachádza sa tam približne 10 spoločností, ktoré ponúkajú požičanie auta, pýtanie je však zbytočné, pretože je Veľká noc alebo sme príliš mladé (v tú dobu 21 rokov a 25 rokov). Preto odporúčam myslieť na prenájom auta skôr a prezrieť si stránku Rentalcars.

 

Najlepší dodávatelia. Široký výber. Obrovské úspory. A šetrenie času. Na prenájom auta myslite rozhodne skôr a už doma prezrite stránku Rentalcars.

 

 

Mostar, ktorého symbolom mesta je most, ktorý vidíte na fotke, dostal podľa neho aj meno. Jeho symbolika je naozaj obdivuhodná – spojenie kresťanského a moslimského sveta. To si ale nemysleli bosniacki Chorváti, ktorí v roku 1993 v občianskej vojne chceli most poškodiť, zrútiť a zdevastovať. Podarilo sa im to. Pamätná tabuľa je tam dodnes, pred aj za mostom, s textom: Don´t forget ´93. V roku 2004 sa most zrekonštruoval. Teraz ním denne prechádzajú turisti, v lete si z neho môžu odvážlivci aj skočiť. 

Kráčajúc pešou zónou Kujundžiluku pristavujeme sa pri suveníroch. Celá pešia zóna je okupovaná rôznymi tradičnými aj netradičnými predmetmi. Cena jednej pohľadnice je 1KM (konvertibilná marka) = 0,50€, cena magnetky sú 2KM = 1€. Za mostom sa nachádza moslimská časť, kde okrem mnoho turistov nájdete množstvo útulných barov s narghilé (vodnou fajkou) či typickým čajom moslimov.  

Vrátim sa ešte na skok do občianskej vojny. Nielen most bol poškodený, svoje si zažili aj mešity, ktorých je v meste niekoľko. Pre mňa navždy zostane pamätná Karadozbegova džamija z roku 1557, kde sa dostane aj (ne)moslim s adekvátnym oblečením.

TIP: Ak ste hrdá žena, možno budete mať šťastie a dostanete sa na minaret zdarma. Stačí využiť ženskú zbraň – úsmev. :))

ROADTRIP po Bosne a Hercegovine – čo ponúka jedna z balkánskych krajín? – časť 1.
Štítky:                    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!