Miláno je dominantou bohatého severného Talianska a každoročne láka milióny turistov predovšetkým na neuveriteľné množstvo významných katedrál a kostolov, ale tiež múzeí či galérií. Talianska metropola nadchne nielen nákupné maniačky či futbalových fanúšikov, na svoje si tu príde aj milovník renesančných stavieb či moderného umenia.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

 

Ako sa dostať z letiska?


 

Letisko Miláno Malpensa

Letisko Miláno Malpensa je hlavné milánske a druhé najvyťaženejšie letisko v Taliansku využívané napríklad Travel Service alebo ČSA. Letisko má dva terminály, jeden pre medzinárodné a medzikontinentálne lety a druhý pre nízkonákladové aerolinky. Letisko Malpensa je bohužiaľ známe aj zdĺhavým vybavovaním batožiny a nie vždy príjemnými pracovníkmi, radšej si teda na vybavenie pred odletom nechajte viac času.


Autobusové spojenie

Najlacnejšie sa z letiska dostanete autobusmi, ktoré vždy odchádzajú z Terminálu 1, niekedy aj z Terminálu 2. Prvou možnosťou je Malpensa Bus Express, ktorý Vás zavezie za cca 5,5 € počas 1 h 10 min na hlavnú stanicu. Tento autobus jazdí od 6:30 v 10 minútových intervaloch. Druhou možnosťou je o niečo rýchlejší Malpensa Shuttle Air Pullman, ktorý za 7 € ponúka asi o 20 minút rýchlejší transfer, tieto autobusy zároveň jazdia už od 5:30.


Vlakové spojenie

Alternatívou za autobus môže byť pohodlnejšie, rýchlejšie, ale aj drahšie vlakové spojenie. Dopravu z Terminálu 1 zaisťuje Malpensa Express, ktorý premáva každú polhodinu a za necelých 40 minút Vás za 11 € (spiatočný lístok za 15 €) dovezie do centra Milána priamo k metru. Trochu lacnejšie môže vyjsť cesta z neďalekého Gallarte, kam sa dá dostať z oboch terminálov autobusmi za približne 2 €. Cesta z Gallarte do Milána potom vyjde zhruba na ďalšie 4 €.


Letisko Miláno Orio Al Serio (Bergamo)

Letisko Miláno Orio Al Serio, čiže Bergamo je vyhľadávané skôr nízkonákladovými prepravcami ako Wizzair či Ryanair.


Autobusové spojenie

Autobusové spojenie s Milánom zaisťuje dopravca Terravision, ktorý jazdí v intervaloch 20-30 minút od 4:05 do 1:00. Jazda trvá zhruba hodinu a za cestu zaplatíte 5 € (spiatočný za 9 €). Alternatívou je autobus ATB linky 1, ktorý jazdí v intervaloch od 15 do 30 min na hlavnú stanicu aj do centra mesta. Kúpiť si môžete 90 minútový cestovný lístok za 2,30 €, alebo rovno 24h / 72h lístok platný do všetkých liniek spoločnosti ATB, za ktorý dáte 5 €, alebo 7 €.


Vlakové spojenie

Priame vlakové spojenie s letiskom neexistuje, môžete sa ale za 2 € zviesť do neďalekého Bergama a potom za asi 5 € využiť služby Trenitalia a dôjsť až do Milána.


Letisko Miláno Linate International Airport

Letisko Miláno Linate International je využívané predovšetkým pre vnútroštátne lety spoločností Alitalia, ale aj pre kratšie medzinárodné lety.

Autobusové spojenie

Letisko je od Milána vzdialené len 7 km, a preto je napojené aj na verejnú dopravu cez autobusovú linku č. 73, ktorá v intervaloch okolo 10 minút jazdí až do centra Milána na zastávku metra San Babila Station.

 

 

Ubytovanie v Miláne

 


Pri výbere ubytovania sa oplatí porozhliadnuť sa po hoteli v blízkosti metra, ideálne potom v blízkosti metra žltej linky, z ktorého sa dostanete na väčšinu pamiatok, vrátane hlavnej stanice Milano Centrale. Pekná izba pre dvoch je zohnateľná za prijateľných 55€ za noc. Porovnanie cien hotelov si môžete prezrieť na serveri Booking .

 

 

Akosa pohybovať po Miláne?

 


Lístky na verejnú dopravu sa dajú kúpiť v staniciach metra, automatoch, novinových stánkoch a často aj v bežných predajniach označených logom ATM. Základný lístok na jazdu metrom alebo 90 minút jazdy v električke stojí 1,50 €, balík desiatich takýchto cestovných lístkov sa dá kúpiť za 13,80 €. K dispozícii je zákazníkom aj 24 hodinový lístok za 4,50 € a 48 hodinová verzia za 8,25 €.

Milánskej metro má tri linky – červenú M1, zelenú M2 a žltú M3, nedokončené sú potom ešte linky M4 a M5. Orientácia v metre je jednoduchá, všetko je farebne značené a na každej stanici sú plániky. Milánskej metro jazdí zhruba od 6:00 po 24:00.

Električky sú v Miláne veľmi rozšírené a často budete využívať ich služby. Zaujímavosťou je, že na električkových linkách č. 1, 5 a 33 jazdia historické električky z 30. rokov, ktoré rozhodne stoja za to aby ste sa zviezli. V električkách platia rovnaké lístky ako v metre. Okrem električiek sa môžete stretnúť aj s autobusmi či trolejbusmi, tie však premávajú skôr na prímestských linkách. Štandardne jazdia autobusy a električky zhruba od 5:00 do 1:00, ale k dispozícii sú aj linky 90 a 91, ktoré jazdia aj v noci. Aktuálne informácie o cenách cestovných lístkov aj konkrétnych spojoch nájdete na stránkách ATM.

 


Ako možno ušetriť na pobyt?

Ak máte v pláne navštíviť čo najviac pamiatok prostredníctvom verejnej dopravy, určite sa Vám oplatí Milano Card. Jedná sa o kartu určenú pre turistov, s ktorou získavate neobmedzenú dopravu, poukážky na službu UBER, zľavy do múzeí, galérií, opery, reštaurácií, mapu mesta so sprievodcom a v neposlednom rade tiež nárok na lekársku starostlivosť zadarmo po dobu platnosti karty. Jednodňová karta vyjde na 6,50 € a trojdňová verzia na 13 €. Kompletný zoznam miest, kde môžete uplatniť zľavy aj ďalšie informácie o karte nájdete tu.

Ak Vás láka návšteva i ďalších okolitých talianskych miest ako je Janov, Florencia, Pisa, alebo dokonca aj Rím, môžete využiť služby spoločnosti Megabus. Tá vo svojej ponuke ponúka aj cestovné lístky po Taliansku, hlavným ťahákom je však to, že Megabus uvoľňuje časť lístkov za akčné ceny, výlet do okolia Vás tak môže výjsť aj na 2 €.

 


Pamiatky, ktoré nesmiete vynechať

Milánsky Dóm (Duomo)

Jedna z najväčších katedrál na svete bola budovaná viac ako 500 rokov, a sú na nej preto viditeľné gotické, renesančné i neorenesančné prvky. Katedrála obsahuje niekoľko menších výstav, ktorých vstupy začínajú na 2 a končia na 13 €.


Zámok Castello Sforzesco

Renesančný zámok vyzdobený samotným Leonardom Da Vincim je pokladnicou architektúry maliarstva. Vstupné do zámku činí 5 €, pričom deti do 18 rokov majú vstup zdarma.


Kostol San Lorenzo Maggiore

Tento kostol zo 4. storočia láka nielen milovníkov architektúry, nachádza sa v ňom tiež jedna z najvýznamnejších zbierok raných rímskych vykopávok.


Bazilika Sant’Ambroggio

Malebné námestie Sant’Ambroggio ukrýva jednu z najstarší milánskych budov, tamojšia bazilika bola postavená už v roku 379.


Kláštor Santa Maria delle Grazie

Santa Maria delle Grazie je renesančný kláštor, ktorý sa zrejme zo všetkého najviac zviditeľnil slávnym obrazom Posledná večera od Da Vinciho.

 

 

 

Miláno
Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!