“Keď muža omrzí Londýn, omrzí ho aj život,” vyhlásil kedysi slávny spisovateľ Samuel Johnson. Londýn je vskutku jedným z najkrajších miest, ktoré ponúka kultúru, zábavu i poznanie, a každý správny cestovateľ by ho preto mal aspoň raz navštíviť.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Transfer z letiska

 

Londýn Stansted je letisko vzdialené 40 km od samotného Londýna využívané predovšetkým nízkonákladovými aerolinkami. Zo Slovenska sem lieta napríklad Ryanair. Pre spojenie s centrom Londýna môžete využiť autobusy spoločnosti EasyBus, alebo Terravision, ktorých ceny sa pohybujú od zhruba 1 do 10 £. Samotná jazda potom trvá okolo 75 minút. Aktuálne informácie o doprave z letiska nájdete na oficiálnych stránkach Stanstedu.

 

 

Ubytovanie v Londýne

 

Čo sa týka ubytovania, patrí Londýn medzi najdrahšie destinácie v Európe. Mimo sezónu zoženiete noc v dvojlôžkovej izbe najlacnejšie, za 60€, v sezóne sa potom pod hranicu 70€ dostanete len ťažko. Za naozaj peknú izba s vlastnou kúpeľňou si budete musieť priplatiť zhruba ďalších 35€ na noc.

Lacnejšou, ale oveľa menej príjemnou alternatívou môžu byť študentské ubytovne, ktoré sú nielen študentom k dispozícii už od zhruba 20€ za osobu na noc. Počas rôznych podujatí v Londýne sa môžu ceny vyšplhať až na dvojnásobok normálnej hodnoty, snažte sa tak naplánovať pobyt mimo akcie ako je Wimbledon, finále FA Cupu a podobne. Najlepšie porovnanie cien hotelov ponúka server Booking.

 

Ako sa pohybovať po Londýne?

 

Doprava v Londýne v špičke často kolabuje, a najlepším variantom je teda londýnske metro tzv. Tube. Toto najstaršie metro na svete Vás rýchlo a spoľahlivo dovezie prakticky kamkoľvek, lístky do metra sú však trochu drahšie. Čo je pre londýnsku dopravu špecifické, je tiež to, že cena sa líši podľa toho, či je práve dopravná špička alebo nie. Londýnske metro má 11 liniek a 274 staníc, stanice v blízkosti významných pamiatok potom nesú ich názvy a pre turistov nie je ťažké ich nájsť. Okrem metra sú turistom k dispozícii aj autobusy, ktoré majú zastávky na každom rohu, ale nie sú stopercentne spoľahlivé a prehľadné. Absolútne fantastický súbor máp, cestovných poriadkov a všetkých ďalších možných informácií, ktoré turista môže potrebovať, nájdete na https://www.tfl.gov.uk/maps. Všetky súbory si taktiež môžete stiahnuť vo formáte PDF a používať v telefónoch aj počas offline režimu.

 

Najlacnejšie cestovné získate s tzv. Oyster Card, čo je karta, ktorú za vratnú zálohu 3 £ získate na každej stanici metra. Nasledovne si kartu môžete nabiť na ľubovoľnú čiastku a potom cez ňu platiť cestovné. Jazda autobusom Vás vďaka Oyster Card vyjde na 1 £ miesto 1,50 £, ceny u metra sú o niečo vyššie.

 

Ďalšou alternatívou je Travelcard. Túto kartu je možné zakúpiť na 1,3 alebo 7 dní a cena sa odvíja podľa počtu zón, do ktorých si kartu kúpite (drvivá väčšina pamiatok sa nachádza v zóne 1). Travelcard kúpite na všetkých staniciach metra, cena za 1 dňovú kartu do zóny 1-2 začína na 5,60 £.

 

 

Ako možno ušetriť na pobyte?

 

Ak Vás láka návšteva divadla, na webe  DiscountLondonTheatre.com môžete nájsť zľavnené vstupné, vďaka čomu ušetríte až desiatky libier. Ešte lacnejšie variantom je kúpa vstupeniek na poslednú chvíľu v deň predstavenia.

 

Najlepšie a tiež najlacnejšie prehliadky Londýna získate u spoločností ako je http://www.newlondon-tours.com. Jedná sa o prehliadky vedené dobrovoľníkmi, ktorí sú platení iba z prípadného prepitného, vďaka čomu máte istotu, že sprievodcovia pre Vašu spokojnosť urobia všetko.

 

Mnoho atrakcií ponúka vstupné 2 za cenu 1, ich zoznam aj vouchery potrebné pre udelenie zľavy nájdete na stránkach http://www.daysoutguide.co.uk/offers. Ak nechcete míňať na vstupnom, môžete navštíviť niektoré z mnohých londýnskych múzeí, ktoré majú vstup zdarma. Z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť British Museum a Natural History Museum. Podobne sú na tom aj mnohé galérie vrátane Tate Gallery. Na vstupnom do katedrál sa dá ušetriť tak, že ich navštívite počas bohoslužby, kedy sa vstupné neplatí.

 

Vstupenky na atrakcie kupujte cez internet, často ušetríte aj niekoľko libier. Ak plánujete návštevu hneď niekoľkých pamiatok behom pár dní, môže pre Vás byť zaujímavou možnosťou London Pass, vďaka ktorému máte vstupné do určitých atrakcií zdarma. London Pass je možné kúpiť na 1,2,3 alebo 6 dní, pričom cena za jednodenný London Pass pre dospelého je 39 £.

 

 

Pamiatky, ktoré nesmiete vynechať

 

Tower

Tower je známy ako väznica, avšak jedná sa o celý komplex zahŕňajúci kráľovský palác, mincovňu, pokladnicu, pevnosť, zbrojnicu a samozrejme tiež onen slávny žalár. Vstupné do Toweru začína na 20 £.

 

Tower Bridge

Slávny most z Viktoriánskej éry nesie názov po blízkom komplexe Tower. Návštevníkom je k dispozícii prehliadka mosta, ktorá stojí  cez internet  8 £.

 

Buckinghamský palác

Oficiálne sídlo britského monarchu je cez leto, ktoré trávi Alžbeta II. V Škótsku, tiež často navštevovanou turistickou atrakciou. Návštevníci z celého sveta obdivujú unikátnu architektúru a často navštevujú aj striedanie stráží, ktoré prebieha každý druhý deň vždy o 11:30.

 

Westminsterský palác

Najstarší parlament na svete s dominantnou vežou často mylne označovanou po svojom zvone ako Big Ben je jednou z najnavštevovanejších atrakcií v Londýne. Vstupné na prehliadku začína na 17,50 £.

 

Westminsterské opátstvo

Unikátna budova, v ktorej sú už od roku 1066 korunovaní britskí králi a kráľovné, je miestom krstov, svadieb i posledného odpočinku mnohých významných britských osobností. Vstupné pre dospelých je 18 £.

 

Trafalgar Square

Najväčšie londýnske námestie s dominantným stĺpom so sochou admirála Nelsona sledujúceho prístav je taktiež sídlom Národnej galérie. Ide o zrejme najznámejšie „meeting place“ v Londýne.

 

St Paul’s Cathedral

Katedrála Sv. Pavla bola vybudovaná po veľkom požiari v roku 1666 slávnym architektom Sirom Christopherom Wrenom. Vstup do budovy s charakteristickou kupolou vyjde na 15 £.

 

Britské múzeum

Britské múzeum je jedno z najznámejších múzeí sveta. Obdivovať tu môžete napríklad pozostatky egyptských faraónov alebo známu Rosettskú dosku.

 

 

Čo všetko sa dá stihnúť za jeden deň?

 

 

Aj keď ideálne odporúčam v Londýne 2-3 dni, dosť sa toho dá stihnúť aj za jeden deň.

Prehliadku začneme ráno uv blízkosti Westminsterského paláca, ku ktorému sa dá najrýchlejšie dostať zo stanice metra Westminster. Ponúka sa rýchla návšteva budovy parlamentu aj neďalekého Westminsterského opátstva.

Od opátstva je to len neďaleko do Buckinghamského paláca, kde akurát stihneme striedanie stráží o pol dvanástej. Od sídla kráľovnej sa vydáme východne skrz St. James Park, kde sa to hemží stánkami s typickými Fish and Chips až k Trafalgar Square.

Z Trafalgare sa metrom presunieme k St. Paul’s Cathedral nachádzajúcej sa na rovnomennej stanici. Prehliadku ukončíme prehliadkou neďalekého Toweru a následnou návštevou nad Temžou trblietajúceho sa Tower Bridge.

 

 

 

Londýn
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!