Amsterdam. Pri vyslovení hlavného mesta Holandska sa niektorým rozžiaria oči mysliac ihneď na typickú architektúru domov, iní zvraštia čelo, pretože už len pri cestovaní mysľou ich červené svetlo z Red Light Districtu oslepuje, ďalší si spomenú na ulice plné bicyklov, no a určite sa nájdu aj takí, ktorým sa zakrúti hlava a načrtne úsmev na tvári pri spomienke na coffee shop. Tí, ktorých hryzie zvedavosť navštíviť toto veľkomesto a nezaujíma ich natoľko, aby tam strávili niekoľko dní alebo naopak, nemajú dostatok času, sme pripravili článok, čo neminúť v Amsterdame za jeden deň.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Free city walking tour

Free city walking tour ponúka prehliadku mesta ZADARMO. Poďme sa spolu pozrieť na to, aké kroky je treba spraviť pre zúčastnenie sa. V prvom rade je nutné vedieť, že celá prehliadka je v anglickom jazyku. Obávať sa nemusíte, stretnete sa s ľuďmi z celého sveta, preto sprievodca hovorí nielen pútavo, ale aj pomaly a nenáročnou angličtinou. Navyše, všetky informácie, o ktorých rozpráva, ihneď vidíte na vlastné oči, takže ľahko a rýchlo pochopíte o čom rozpráva.

Po predýchaní jazykového okienka, stačí si vybrať jeden z časov, kedy máte o prehliadku záujem a následne ju “booknúť“. Na mail vám príde potvrdzujúcu e-mail s informáciou o mieste stretnutia a čase. 

Ak sa vám free city walking tour páčila, môžete sprievodcu podporiť akoukoľvek sumou. Väčšinou sa dáva suma na základe miesto, v ktorom sa nachádzate, v Amsterdame je to teda približne 10 – 20€. Opakujem, suma je dobrovoľná a rozhodnutie je len na vás. 

Všetky potrebné informácie o free city walking tour nájdete tu >>

Recenzie si môžete prečítať tu >>

Free city walking tour
Free city walking tour

 

Požičanie bicyklov

Bicykle, všade samé bicykle. V Amsterdame nie je jednej ulice, kde sa s nimi nestretnete. Okrem toho, že ich rešpektujú chodci i samotní šoféri, je to skutočne jeden z najlepších prostriedkov, ktorým sa dostanete rýchlo a pohodlne z bodu A do bodu B. Navštíviť tak môžete viaceré miesta, ktoré by ste neradi vynechali, ako napríklad Námestie Dam, Kráľovský palác, Námestie Leidseplein či Vondelpark.

Cycling is a fun, efficient and easy way of getting around Amsterdam – just like the locals do! Even if you only pedal around for a few hours, riding a bike is an essential Amsterdam experience.

Rôzne požičovne nájdete na >> tejto stránke <<

Ceny sa pohybujú od 9€/na hodinu s poistením; 12,45€/3hod, 18,45€/deň

Yellow Bike Rental Central Station
Yellow Bike Rental Central Station

 

Jedlo, pitie . . . a coffee shopy

Amsterdam je multikultúrne mesto, v ktorom si každý človek príde na svoje. Kaviarne zariadené v rôznych štýloch, európska či ázijská kuchyňa. Keďže je ponuka pestrá a tieto tipy sú na strávenie jedného dňa, odporúčame ísť za nosom a netráviť príliš veľa času hľadaním v GPS a blúdením. 

A ako to je s coffee shopmi?

V Amsterdame sa nachádza okolo 250 coffee shopov a väčšina z nich sa nachádza v Red Light District. Od psychadelických po hipsterských, od lokálnych až po turistických, každý z amsterdamských coffee shopov má svoju atmosféru. Coffee shop nie je len o fajčení trávy. Je to miesto, kde sa môžete spoznať nových ľudí alebo stráviť čas s priateľmi. Pozerať televíziu, hrať šach alebo kartové hry. Vždy v dobrej nálade a príjemnej atmosfére. 

In Amsterdam, smoking cannabis or hashish is permitted in the city´s coffeeshops. Visitors should keep in mind that other establishments generally do not allow the consumption of soft drugs on their premises.  

 

Majte teda na pamäti, že v Amsterdame je síce povolené fajčiť trávu či hašiš, avšak iba vnútri coffee shopu. Netreba ani zabudnúť, že väčšina priestorov v meste nedovoľuje konzumáciu mäkkých drog v ich priestoroch. 

Viac informácii nájdete tu >>

 

Michael Costa
Photo by Michael Costa

 

Titulná foto / Cover photo by Arne Kuilman

 

 

Jedeň deň v Amsterdame
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!