Hneď na začiatok vám musím povedať, že malá morská víla síce je akýmsi symbolom tohto severského mesta, avšak Kodaň toho ponúka omnoho viac. Očarujúci prístav Nyhavn vám svojou pestrofarebnosťou vyrazí dych v lete, ale i v zime kedy si budete môcť užiť nablýskané čaro vianočných trhov a zahriať sa tradičným dánskym gløgom. Len kúsok od Nyhavnu, na druhej strane mostu si môzete dať skvelé jedlo z celého sveta v Copenhagen Streed Food (Papirøen) a zamieriť do Christianie, slobodného mesta v strede Kodane, ktoré sa už od roku 1971 nesie na alternatívnej vlne hippies. Pokiaľ mierite do Dánska kvôli dizajnu, určite nevynechajte Design museum Danmark a milovníkov zámkov poteší Amalienborg – oficiálne sídlo dánskej kráľovnej, Christiansborg – sídlo dánskeho parlamentu a Rosenborg s nádhernou záhradou a korunovačnými klenotmi dánskej kráľovskej rodiny.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Samozrejme, čo sa lacného cestovania týka, nejedná sa o najdostupnejšiu destináciu avšak napriek všetkému sa mi výlet podarilo vymyslieť tak, aby náklady boli čo najnižšie. Celkové náklady na cestu a bývanie na 2 noci boli 90€, je už potom na každom koľko si toho chce nakúpiť a ako sa prestravujete. Na prehliadku Kodane 2 dni stačia, pokiaľ nemáte nejakú špeciálnu fascináciu Dánskom, alebo nechcete prejsť každé múzeum exponát po exponáte.

 

Do Kodane môžete letieť najlacnejšie s Ryanairom z Budapešti alebo Viedne, ceny za spiatočné letenky sa pohybujú kľudne aj okolo 20€.

 

Ďalšou možnosťou je Krakov alebo Praha, odkiaľ lieta Norwegian a najlepšie ceny sú okolo 50€ za spiatočnú letenku. Ja som letela z Prahy, keďže momentálne tam stážujem. Letenka z Budapešti by síce bola lacnejšia, avšak preplatila by som sa na ceste tam.  

 

Z letiska som sa dostala pohodlne metrom až do centra na stanicu Kongens Nytorv. Cena je 36DKK, čo je cca 5€ rovnako ako za vlak a za autobus, dokonca platí na všetky tri spoje rovnaký lístok. Prečo som teda volila metro? Pretože v Dánsku metrá jazdia bez vodiča a keď máte to šťastie obsadíte si miestečko rovno vpredu a máte zaujímavý výhľad na celý osvietený tunel metra – áno poteší nie len deti.

 

Odporúčam hneď v centre v metre zobrať si mapu mesta, v stojanoch ich je kopa, ale zdarma vám ich dajú aj v obchode so suvenírmi, stačí si vypýtať. Keďže som priletela v sobotu okolo obeda a vedela som, že v nedeľu sa chystám na Free walking tour  ktoré sa mi veľmi osvedčili aj vo Vilniuse a Rige, mojím cieľom bolo hlavne trošku sa prejsť a spoznať mesto, keďže check-in v hosteli bol až od 15:00.

 

 

Hneď teda prejdem k zásadnej otázke, kde v Kodani bývať? Lacnocestovateľsky samozrejme v hosteli a to hlavne keď idete sami. Pozor si pri výbere dávajte na to, že niekde je zahrnutý v cene uterák a posteľná bielizeň, inde musíte zaplatiť okolo 50DKK. U mňa výber padol na Steel House Copenhagen, hostel s hodnotením 8,3/10 v blízkosti železničnej stanice a parku Tivoli. Hostel je takmer úplne nový, postele veľmi pohodlné, personál príjemný a ponúka okrem iného aj fitko a bazén.  Za 2 noci normálne zaplatíte cca 50€, mne sa podarilo vďaka kupónu túto cenu ešte o pár € okresať. Samozrejme, pokiaľ idete dvaja a chcete bývať v súkromí cena bude iná – cca od 200€. Resp. môžete skúsiť Airbnb, častokrát budú ceny oveľa nižšie.

 

Na už spomínanú prehliadku mesta odporúčam vybrať sa pešo. V Kodani nie je nič extrémne ďaleko, viete si urobiť veľmi peknú a súvislú trasu, vďaka čomu ušetríte nemalé peniaze na mestskej doprave (jeden lístok na metro cca 3,5€). Ale hlavne, keď idete na krátku dobu a chcete vidieť čo najviac je prechádzka mestom najlepšou voľbou. Jediné peniaze na dopravu ktoré boli nutné bola cesta z a na letisko.  Pokiaľ nebude fúkať vietor tak šialene ako víkend ktorý som tam bola ja, odporúčam tiež požičanie bicyklov. Dánom by nevadila asi ani rýchlosť vetra 100km/h a v pohode s úsmevom by sa vyvážali, avšak oni sú na to už zvyknutí. 

 

Osobne sa mi v sobotu podarilo navštíviť cestou z metra po príchode Christiansborg (tu sa nachádzajú aj mnohé múzeá – národné, židovské ..) , vežu Rundetaarn, cestou sa prejsť nákupnou ulicou a dlhšie som sa zdržala v Rosenborgu, kde nájdete veľmi pekne upravený park a korunovačné klenoty kráľovskej rodiny. Kúsok od zámku sa nachádza aj Múzeum umenia.

 

 

V záhradách som sa stretla s kamarátom a spoločne sme sa presunuli do Design Museum Danmark. Bolo to jediné múzeum ktoré som v Kodani navštívila a som za to veľmi rada. Dánsky dizajn – a to vidíte úplne všade, ešte aj v hosteli –  je veľmi elegantný, moderný a pohodlný, nájdete tu historické kúsky i kúsky slávnych návrhárov. Momentálne tu prebieha aj výstava od  dánskeho fashion dizajnéra Erika Morsensena (pre Balmaina, J.L. Scherrera 1982-95). Pokiaľ máte do 26 rokov, alebo ste študenti, môžete Múzeum dizajnu navštíviť zdarma, inak sa platí 100DKK.

 

 

Od múzea sme sa presunuli k Amalienborgu, sídlu dánskej kráľovnej, prezreli si Frederik´s church ktorý je hneď vedľa a konečne sme došli k prístavu Nyhavn. Ak totiž máte pred sebou mapu, všimnete si, že sme ho maximálne obchádzali už od úplného začiatku.

 

 

Po krátkej pauze sme sa cez most presunuli ku Christianii, slobodnému a nezávislému štátu v centre Kodane. Cestou vľavo miniete Copenhagen Street Food, o ktorom budem písať nižšie.  Christiania  ako samostatný štát bola vyhlásená 26. septembra roku 1971, a postupom času sa z nej stala aj významná turistická atrakcia aj vďaka tolerancii marihuany a hašiša, ktorú na Pusher street nájdete predávať  v malých stánkoch ako bežný tovar niekde na trhu vo vašom meste. Konope je ale v Dánsku nelegálne. Možno niekoho prekvapí, že sa tu stretávajú ľudia z rôznych spoločenských vstiev, nájdete tu hippies, ale aj manažérov, rodiny s deťmi či staršie generácie. Je to ale predovšetkým miesto mieru a tolerancie, na 34hektároch nájdete mnoho zvláštnych domčekov, rôznych tvarov a farieb, galérie, ateliéry ktoré odrážajú bohémsky spôsob života miestnych. 

 

 

 

Christiania je veľmi ekologická, zeleň tu nájdete na každom kroku a domčeky sú udržiavané pomocou prírodných a ľahko recyklovateľných materiálov z čoho máte potom niekedy zmiešané pocity, že sa dom každú chvíľu rozpadne.Nenechajte sa však pomýliť, vo vnútri vládne opäť elegancia, drevo a dizajnové doplnky.

 

 

Vzhľadom na pokročilý čas som sa následne ubytovala a nakúpila niečo na nedeľu. Jedlo odporúčam nekupovať v drahej Irme, ale napr. v Rewe-markt alebo Netto, ktoré sú len kúsok od hostela. Pečivo majú večer zľavnené, pivo za 15DKK, plechovky sú vratné, v centre ich zbierajú bezdomovci, ktorí si takto cez víkend určite slušne zarobia, tak im to neberme :).

 

Nedeľa sa niesla v znamení Free walking tour, na ktorú sme sa vybrali priamo so sprievodcom už z hostela o 10:20 a trvalo to takmer 3 hodiny. Jednalo sa viac menej o historickú prehliadku, prešli sme v podstate to čo som videla včera – resp. časť z toho ale 

 

aj s podrobným  veľmi zaujímavým výkladom. Na prehliadkach je super to, že sprievodcovi dáte toľko penazí, koľko považujete za vhodné, podľa toho ako sa vám výklad páčil, čo zaujímavé ste sa dozvedeli. Prehliadku sme skončili pri Amalienborgu, odkiaľ to už bolo len 15 minút k Malej morskej víle, svetoznámej soche ktorú vytvoril Edvard Erikse inšpirovaný rozprávkou Hansa Christiana Andersena. Socha bola o

dhalená v roku 1913 a turistami sa to pri nej len hemžilo 🙂 Osobne sa mi však veľmi nepáčilo prostredie v ktorom sa socha nachádza, na druhej strane brehu sú továrne a vôbec sa tam nehodí. 

 

V blízkosti sochy sa nachádza aj impozantný anglikánsky kostol Sv. Albana z vápenca a kremeňa v tradičnom novogotickom štýle ktorý je inšpirovaný rano anglickým štýlom.

 

Po návšteve sochy sme sa spolu so spolubývajúcou Miran presunuli na jedlo do Copenhagen Street Food, ceny sa pohybujú od 8€ za porciu a nájdete tam skvelé jedlo z celého sveta. Odporúčam chutnú kórejskú kuchyňu ktorú som skúsila práve vďaka Miran. Samozrejme špecialitou Dánov je smorrebrod, určite odporúčam tiež skúsiť, cena za jeden chlebík s lososom či inými morskými plodmi  je ale cca 10€. Ak si k tomu dáte ešte pivo (Carlsberg je najznámejšie, ale mne aj tak viac chutilo Tuborg Classic), dostanete sa na celkom vysokú sumu za jedno jedlo. Potom sme si ešte posedeli nejakú chvíľu vonku kým nezapadlo slnko a poviem vám, boli sme absolútne unavené. Cestou na hostel nás ešte potešil pohľad na večerný prístav Nyhavn a tým sme prehliadku mesta viac menej uzavreli. Osobne som prešla za 1,5 dňa vyše 35km a ráno som skoro vstávala, takže po pive a príjemnom rozhovore so spolubývajúcimi  v hostelovom bare som zaspala doslova rýchlosťou blesku.

 

Skoro ráno som sa z vlakovej stanice ktorá bola od hostela 10minút pešo dostala veľmi jednoducho na letisko – opäť za 36DKK s lístkom ktorý kúpite na stanici v každom automate – a ani som sa nestihla uvedomiť a bola som v realite – v Prahe.

 

TIPY:

Pokiaľ chcete prejsť viaceré múzeá, oplatí sa vám kúpiť Copenhagen Card, vďaka ktorej ušetríte nemalé peniaze na vstupnom a tiež budete cestovať mestskou dopravou zdarma. Ideálne ju kúpte na 24 hodín a v ten deň sa venujte výhradne múzeám.

Pokiaľ chcete na rozdiel odo mňa navštíviť aj zábavný park Tivoli, základné vstupné je 15€ a máte ho v cene Copenhagen Card, avšak za atrakcie si musíte doplatiť. Cena je len za vstup do areálu.

Platí sa kartou. Vždy a všade, hotovosť vám bude treba asi len v Christianii 😛

Cestopis: Kodaň, očarujúca severská metropola, ktorú stráži Andersenova malá morská víla.
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!