Hlavné mesto Belgicka je považované za metropolu Európskej únie. Napriek križovatke kultúr si drží jedinečný charakter. Umelecké zbierky sú lepšie ako čokoláda, architektúra je elegantná ako bruselská kuchyňa a rozmanitosť penivejšia ako belgické pečivo. Brusel sa odlišuje vôňou horúcich waflí počas zimných dní, kozmopolitnou a zároveň domáckou atmosférou či prírodou ležiacou na kraji mesta.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Ako sa dostať z letiska?

 

Brussels South Charleroi Airport

Autobusové spojenie

Do Bruselu sa najpohodlnejšie dostanete autobusmi spoločnosti Flibcoktoré ponúkajú lístky na Brussels Midi za 14€. Autobusy jazdia dvakrát do hodiny a cesta s nimi trvá zhruba hodinu. Lístky je najlepšie kúpiť cez internet a vytlačiť, vzhľadom na to, že na mieste sú spravidla drahšie. 

 

Vlakové spojenie

Železničné stanice sa nachádzajú pomerne ďaleko od letiska. Za 10€ je možné kúpiť si na letisku balíček, ktorý zahŕňa jazdu shuttle busom na železničnú stanicu Charleroi a následnú cestu vlakom do Bruselu. Cesta trvá celkovo približne 45 minút. Vlaky nadväzujú na autobusy. 

 

charleroi

 

Brussels National Airport (Zaventem)

Autobusové spojenie

Z letiska Zaventem sa dá pohodlne dostať do mesta Express Busom spoločnosti STIB, ktorá je v centre za 30 minút. Ďalšie autobusové linky prevádzkuje dopravca De Lijn, ktorý vedie linky napríklad na Brussels Nord Station älinky 272 a 471), NATO (linky 272, 471 a 620) či stanicu metra Roodebeek (linky 359 a 659). Okrem toho je do Bruselu vedených i niekoľko dalších, menej dôležitých, liniek. Lístky sa dajú kúpiť v automatoch a stánkoch s logom De Lijn za 4€. Priamo u vodiča zaplatíte za rovnaký lístok 6€.

 

Vlakové spojenie

Veľmi rýchlo sa dá dostať vlakom z letiska Zaventem do centra Bruselu. Priamo pod terminálom sa nachádzajú železničné stanice, odkiaľ jazdia vlaky na Brussels Nord a do ďalších miest Beneluxu. Vlaky jazdia od 6:00 do 24:00 šesťkrát za hodinu, cesta trvá 15 minút a zaplatíte za ňu 8,50€. Lístky sa dajú kúpiť priamo na stanici. 

 

zaventem

 

 

Ubytovanie v Bruseli

 

Ceny za ubytovanie sú veľmi rôznorodé. Najlacnejšie izby pre dvoch začínajú od 54€ za noc. Pre zrovnávanie cien hotelov odporúčame použiť napríklad trivago

Ako alternatívnu možnosť môžete využiť Airbnb našou zľavou až 28€ na prvé ubytovanie v minimálnej cene 54€.

 

Ako sa pohybovať po meste?

 

Metro

Bruselské mesto je rýchle a spolahlivé a tým pádom je ideálne pre pohyb v meste. Metro sa skladá zo 4 liniek klasického metra a dvoch trás zložených z desiatich podzemných električkových liniek, ktoré sa volajú Prémetro. Ide totiž o špeciálne električkové linky, ktoré sa budú v budúcnosti prerábať na metro. Linky metra sú označené číslami 1, 2, 5 a 6, zatiaľ čo Prémetro majú čísla 3, 4, 7, 25, 31, 32, 51, 55, 82 a 83. Metro funguje cca od 5:30 do polnoci. 

 

Autobusy a električky

Okrem metra nájdeme v Bruseli sieť 50 autobusových 17 električkových liniek. Všetky linky sú značené číslami a fungujú cca od 6:00 do polnoci. Cez víkendy začína doprava okolo 8:00.

 

Nočná doprava

STIB zaisťuje 11 nočných liniek Noctis, ktoré jazdia v piatok a v sobotu medzi polnocou a 3:00. V nočných spojoch platí klasické cestovné. Všetky autobusy vychádzajú z Central Station v 30 minútových intervaloch a sú značené písmenom N:

 • N04: Central Station – Cimetiére de Bruxelles
 • N05: Central Station – Crainhem
 • N06: Central Station – Musée du Tram
 • N08: Central Station – Wiener
 • N09: Central Station – Hermann Debroux
 • N10: Central Station – Fort Jaco
 • N11: Central Station – Uccle Calevoet
 • N12: Central Station – Stalle (P)
 • N13: Central Station – Westland Shopping
 • N16: Central Station – Gare de Berchem
 • N18: Central Station – Heysel

 

Cestovné

Jednorázové lístky si môžete zakúpiť v automatoch v staniciach metra, novinových stánkoch a supermarketoch za 2,10€. U vodiča stoja lístky 2,50€. V automatovh a v stánkoch si taktiež môžete zakúpiť balíčky 10 jázd za 14€. Pokiaľ cestujete častejšie, oplatia  sa denné lístky za 7,50€, dvojdenné lístky za 14€ či trojdenné lístky za 18€. Lístky sa pri vstupe do električky či autobusu značia v turnikete. Celodenné lístky je treba označiť pri každej jazde. Lístky na dva a viac dní je možné používať aj na cestu na letisko Zaventem. 

 

Ako ušetriť na pobyte?

 

Brussels Card

Vstupné do múzeí je pomerne vysoké a preto je tu pre milovníkov múzeí Brussels Card, v ktorej cene je vstupné do celkom 30 múzeí zdarma a množstvo zliav do reštaurácii a obchodov. Brussels card je možné zakúpiť cez internet a potom vyzdvihnúť v niektorom z turistických centier alebo múzeí. Turistickú kartu si môžete kúpiť na 24 hodín za 22€, 48 hodín za 29€ alebo 72 hodín za 35€. V ponuke sú za príplatok aj karty obsahujúce jazdu vyhliadkovým autobusom, finančne sa však neoplatí. 

 

Pamiatky, ktoré nesmiete vynechať

 

Námestie Grand Place

Námestie Grand Place slúžilo v minulosti ako trh a aj dnes tu v skorých ranných hodinách môžete nakúpiť zeleninu a kvety. Povestná je najmä radnica a kvetinový koberec Tapis de Fleurs, ktorý je každé dva roky obmieňaný. 

 

Radnica

Radnica nachádzajúca sa na Grand Place je neprehliadnuteľnou dominantov mest. Budova bola postavená v 15. storočí a lemujú ju sochy z 19. storoči. Vyhliadková veža vysoká 96 metrov v sebe skrýva sochu sv. Michala, ktorá ako patrón mesta bdie nad Bruselom. Budova radnice je zapísaná aj na prestížnom zoznamu pamiatok UNESCO.

 

Manneken – Pis

Manneken – Pis je soška čúrajúceho chlapca, ktorá je neodmysliteľným symbolom mesta. Sochu vytvoril v 17. storočí Jérome Duquesnoy a krátko po jej vystavení sa chlapec dočkal veľkej popularity, ktorá vyústila až v predbiehaní sa o najkrajšie šaty pre chlapca. Zahanbiť sa nenechal ani Ľudovít XV., ktorý daroval Bruselu šaty zo zlatého brokátu. Dnes je cez 600 šiat umiestnených v miestom múzeum. 

 

Katedrála sv. Michaela archanjela a svätej Gunduly

Katedrála sv. Michaela archanjela a svätej Gunduly je monumentálna stavba nachádzajúca sa na pahorku Treurenberg na pomedzí horného a dolného Bruselu. Stavba bola pôvodne postavená v 11. storočí v románskom štýle. Súčasná gotická podoba je dielom renovácie z 13. až 15. storočia.

 

Bazilika Sacré – Coeur

Bruselská bazilika Sacré-Coeur síce nie je tak známa ako jej parížska menovkyňa, ide o jednu z najimpozantnejších sakrálnych stavieb v Európe. Baziliku začali stavať v roku 1905 ako pamiatku 75. výročia belgickej nezávislosti, dokončená však bola až v roku 1971. So svojou výškou 89 metrov a dĺžkou 167 metrov ide o šiesty najväčší kostol sveta.

 

Atomium

Atomium je model 165 miliard krát zväčšenej kryštálovej mriežky železa. Stavbu navrhol André Waterkeyn pri príležitosti EXPO 58. Stavba mala byť po výstave strhnutá, ale stala sa natoľko populárna, že sa mesto rozhodlo ponechať ju ako symbol mesta. Atomium je tiež nechválne známe kvôli problematike autorského zákona. Potomkovia Andrého Waterkeyna sa totiž aktívne domáhajú autorských práv na akékoľvek komerčne zverejnené fotografie stavby. Fotografie Atomia môžu byť publikované len na nekomerčných weboch, v nízkom rozlíšení a s doplneným predpísaným komentárom o platnej autorskoprávnej ochrane. 

 

Mini Europe

Mini Europe je park hneď vedľa Atomia. Ako už názov napovedá, nájdete tu zdrobneniny 350 najznámejších europských stavieb. Pokiaľ plánujete navštíviť Atomium aj Mini Europe, môžete si zakúpiť výhodnejšie vstupné do oboch atrakcií za 21,20€.

 

Múzea

Brusel je rajom pre milovníkov múzeí. Navštíviť sa určite oplatí Kráľovské múzeum umenia a histórieKráľovské múzeum krásneho umenia, Múzeum piva, Múzeum hudobných nástrojov, Múzeum mesta Brusel či Múzeum automobilov.

 

brus_map

 

Program na jeden deň

 

 • 8:00 – 10:00 – prehliadka Kráľovského múzea krásneho umenia
 • 10:00 – 10:30 – Manneken Pis
 • 10:30 – 10:45 – presun na námestie Grand Place
 • 10:45 – 12:00 – prehliadka námestia a radnice
 • 12:00 – 12:15 – presun k neďalekej katedrále sv. Michaela archanjela a svätej Gunduly
 • 12:15 – 13:30 – prehliadka katedrály
 • 13:30 – 14:15 – presun k Bazilike Sacré – Coeur
 • 14:15 – 15:30 – prehliadka baziliky
 • 15:30 – 16:00 – presun metrom linky 6 zo stanice Elisabeth na stanicu Heysel
 • 16:00 – 17:30 – prehliadka Mini Europe
 • 17:30 – 18:30 – prehliadka Atomia

 

 

Brusel
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!