Berlín je mesto, kde si na svoje príde úplne každý. Nájdeme tu budovy pripomínajúce najhroznejšie okamihy 20. storočia aj moderné stavby a nespočetne akcií pre milovníkov športu i kultúry, zabudnúť ale nesmieme ani na významné letiská, z ktorých sa dá lacno dostať do európskych prímorských letovísk aj za oceány.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

 

Ako sa najlacnejšie dostať do Berlína?

Najlacnejšie a aj najrýchlejšie sa dá do Berlína dostať letecky prostredníctvom spoločnosti Ryanair z Bratislavy, poprípade kto má bližšie z Budapešti. Ceny začínajú od 20€ na spiatočné letenky.

 

 

Ako sa najlepšie dostať z letiska?

 

 

Letisko Berlin Tegel

Priamo na letisko jazdia autobusové linky 128, X9 a 109. Linkou 128 sa dá dôjsť na metro linky U6 (stanica Kurt-Schumacher-Platz), linky X9 a 109 zase pretínajú metro na linke U7 (stanica Jakob-Kaiser-Platz). Zo zastávky linky X9 Jungfernheide možno potenciálne prestúpiť aj na linky S-Bahn S41, S42, S46 a S47.

Ak idete do Berlína autom, letíte ďalej a hľadáte parkovanie na letisku, najlacnejšie pochodíte u spoločnosti ABC Holiday Plus. Svoje parkovacie miesto si vopred zarezervujte cez internet, vďaka tomu sa potom bežne vojdete aj do ceny 40 € za týždeň. Medzi všetkými parkoviskami a letiskom navyše jazdí mikrobus zadarmo.

 

 

Letisko Berlin Schönefeld

 

Letisko Berlin Schönefeld je využívané nízkonákladovými prepravcami ako Ryanair či Easyjet. Na letisko sa dá dostať pomocou S-Bahn linkami S9 a S45, ktoré jazdia v 20 minútových intervaloch. Spojenie s Berlínom ďalej zabezpečujú vlaky RE7, ktoré jazdia každú hodinu z letiska až na hlavnú stanicu. Mimo to je návštevníkom k dispozícii aj niekoľko autobusových liniek:

 

163 – S Schöneweide – S Adlershof – S Grünau – Flughafen Schönefeld

164 – S Kaulsdorf – S Köpenick – S Adlershof – Flughafen Schönefeld

171 – U Hermannplatz – U Rudow – Flughafen Schönefeld

734 – S Zeuthen – Waltersdorf – S Flughafen Berlin Schönefeld

735 – S Königs Wusterhausen – Schulzendorf – Waltersdorf – S Flughafen Berlin Schönefeld

736 – S Königs Wusterhausen – Schulzendorf – Waltersdorf – S Flughafen Berlin Schönefeld

741 – Rotberg – Waltersdorf – S Flughafen Berlin Schönefeld

742 – Großziethen – Waßmannsdorf – S Flughafen Berlin Schönefeld

 

Môžete tiež využiť expresné spoje:

 

X7 – U Rudow – Flughafen Schönefeld

SXF 2 – (Sondertarif) Potsdam Hbf – Flughafen Schönefeld

 

Nočné linky:

 

N7 S + U – Spandau – U Jakob-Kaiser-Platz – U Hermannplatz – U Rudow – Flughafen Schönefeld

N60 – S Adlershof – Flughafen Schönefeld

 

 

Ubytovanie v Berlíne

 

Ubytovanie v Berlíne je pomerne drahšie, za peknú izbu pre dvoch s dobrou dostupnosťou do centra zaplatíte okolo 70€ na noc. Kompletné porovnanie cien hotelov nájdete na serveri Booking.

 

 

 

Ako sa pohybovať po Berlíne?

 

 

 

Chrbticou berlínskej dopravy sú vlaky S-Bahn a metro U-Bahn. Linky S-Bahn sú značené písmenom S a možno s nimi rýchlo cestovať nielen po centre, ale aj do periférií. Berlínskej metro má 9 liniek značených ako U1-U9 a doplnkovú linku U55, od minuloročného leta je navyše v špičke prevádzkovaná linka U12 zo stanice Ruhleben do Warschauer Straße. Sieť metra je veľmi hustá, zahrňuje viac ako 170 staníc a bez problémov si tak vystačíte len s ním. Metro štandardne funguje od 6:00 do 00:30, cez víkendy je však spustená aj nočná prevádzka a metro tak jazdí nonstop. U-Bahn funguje vo väčšine mesta nad zemou, od S-Bahn ho však bezpečne rozpoznáte podľa farby vozov – S-Bahn sú červeno béžovej, zatiaľ čo U-Bahn žlté.

 

Linky električky sa nachádzajú prevažne v oblasti východného Berlína, kde sa nenachádza toľko zaujímavostí, a preto ich väčšinou nevyužijete. Určite ale môžete využiť autobusy – metrobusy značené písmenom „M“ jazdia v krátkych intervaloch a pokrývajú väčšinu pamiatok. Do autobusov sa nastupuje vždy prednými dverami, pretože treba vodičovi ukázať lístok. Vyhľadávanie trás a aktuálne informácie o doprave nájdete na stránkach BVG.

 

Cestovné lístky na verejnú dopravu je možné zakúpiť v automatoch na staniciach S-Bahn a U-Bahn, poprípade priamo v autobusoch a električkách. Je ich nutné označiť v žltých alebo červených boxoch umiestnených na nástupištiach, čí v prípade električiek a autobusov priamo vo vozoch. Doprava v Berlíne je rozdelená do troch zón značených písmenami A, B a C, pričom pre prehliadku pamiatok si vystačíte so zónami A a B. V ponuke je niekoľko taríf, z ktorých sa oplatí poznať tieto:

 

Lístok pre cesty na krátku vzdialenosť (3 stanice metra či vlaku / 6stanic autobusu) – 1,60 €

Lístok pre zóny AB – 2,70 €

Lístok pre zóny BC – 3,00 €

Lístok pre zóny ABC – 3,30 €

1denný lístok AB – 6,90 €

Skupinový 1denný lístok AB pre 5 osôb – 16,90 €

 

 

 

Ako ušetriť na pobyte?

 

 

Berlín pre turistov pripravil Berlin City Tour Card, ktorá zahŕňa neobmedzenú dopravu, zľavy na vstupnom a mapu mesta. Berlin City Tour Card môžete zakúpiť v ľubovoľnom turistickom stredisku, na letiskách či na železničnej stanici na Alexanderplatz. Turistickú kartu možno zakúpiť na 48 hodín (17,40 €), 72 hodín (24,50 €) alebo 5 dní (31,90 €), pokiaľ teda plánujete využívať často MHD, zaplatíte za ňu skoro rovnako ako za cestovné lístky a získate veľa zliav.

 

 

 

Pamiatky, ktoré nesmiete vynechať

 

 

Pod Lipami

Jedna z najznámejších a najstarších berlínskych ulíc zažila najväčší rozkvet v 19. storočí, kedy sa stala jedným z centier intelektuálov celej Európy. Nájdeme tu katedrálu sv. Hedvigy, Humboldtovu Univerzitu, budovu štátnej opery a smerom na západ končí alej slávna Brandenburská brána.

 

Reichstag (Spolkový snem)

Budova Reichstagu je jedným z turisticky najnavštevovanejších parlamentov na svete. Poslancov tu priamo pri debatách možno sledovať zo skleneného dómu architekta Normana Fostera. Vstupné je zadarmo, a tiež práve preto je tu vždy plno ľudí, ideálne je teda privstať si a vyhnúť sa davom.

 

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie je asi najznámejší prechod z čias studenej vojny a v súčasnej dobe jedna z hlavných mestských atrakcií. Nájdeme tu aj múzeum mapujúce rozdelenia Berlína.

 

East Side Gallery

East Side Gallery je viac ako kilometer dlhý pozostatok Berlínskeho múru, z ktorého sa stala najväčšia open air galéria na svete. Prvé maľby dnes už značne renovovaného múru vytvorila v roku 1989 Christine MacLeanová.

 

Židovské múzeum

Berlínske židovské múzeum pojednáva o obetiach holokaustu. Budova múzea je špecifická svojím moderným výzorom, ktoré jej vdýchol pôvodom židovský architekt Daniel Libeskind. Klasické vstupné je 8 €.

 

Museumsinsel (Múzejný ostrov)

Múzejnej ostrov je komplex piatich múzeí, ktorý je od roku 1999 zapísaný na zozname UNESCO. Nájdeme tu nasledujúce múzeá:

 

Staré múzeum – zbierky antického umenia

Nové múzeum – egyptské umenie a artefakty

Stará národná galéria – zbierka prevažne impresionistických diel Paula Cézanna, Claude Moneta a Edgara Degasa

Pergamonmuseum – zbierky helenistickej, babylonskej a islamskej architektúry a umenia

Bode Múzeum – stredoveké umenie, prevažne gotika a renesancia

 

 

Program na jednodňovú návštevu

 

8:00 – 9:30 – prehliadka Reichstagu
9:30 – 10:15 – prechádzka skrz Brandenburskú bránu a uUnter den Linden k Muzejnému ostrovu
10:15 – 14:15 – priestor k návšteve múzeí (všetkých päť pravdepodobne nestihnete)
14:15 – 14:30 – presun južne k Checkpoint Charlie
14:30 – 16:00 – prehliadka bývalého prechodu a múzea
16:00 – 18:30 – presun a prehliadka Židovského múzea v Berlíne
18:30 – 18:50 – presun metrom linky U1 z Hallesches Tor do Schlesisches Tor
18:50 – 19:30 – prechádzka pozdĺž East Side Gallery

 

 

Berlín
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!