Bari je nádherné mesto nachádzajúce sa v južnom Taliansku na pobreží Jadranského mora. Toto po Neapole druhé najväčšie mesto južného Talianska bolo počas svojej existencie pod nadvládou celej plejády národov, vďaka čomu sa môže  chváliť unikátnou architektonickou štruktúrou zloženou zo širokej škály rôznych štýlov.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

 

 

Ako sa dostať z letiska?

 

 

Bari International Airport – Karol Wojtyla

 

Autobusové spojenie

Najlacnejšie sa z letiska do centra mesta dostanete autobusovou linkou č. 16 zriadenou mestským dopravcom AMTAB. Autobus premáva od 5:30 do 23:30 v intervaloch medzi 40 a 60 minútami, vzhľadom k tomu, že zastavuje  na každej zastávke, s ním cesta na konečnú na hlavnú stanicu Stazione Centrale zaberie 39 minút. Výhodou je však to, že v autobuse je možné cestovať na klasické lístky do verejnej dopravy za 1,00 €, ktoré sa dajú kúpiť v novinových stánkoch na letisku.

 

Vlakové spojenieň

Oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie sa dá do centra dostať vlakom, ktorému cesta na Stazione Centrale trvá len 15 minút. Vlak premáva od 5:30 do 23:30 v intervaloch 30 až 40 minút zo stanice pred východom z terminálu. Cena za jednosmerný cestovný lístok však činí 5,00 €, cestovné lístky sa kupujú v stánku v príletovej hale alebo priamo na stanici.

 

 

bari-air

 

 

Ubytovanie v Bari

 

Ceny hotelov logicky stúpajú počas letnej sezóny, kedy do Bari mieria davy turistov. Ak sa však vyhnete cestovaniu počas júla a augusta, môžete zohnať aj veľmi pekne vybavené izby pre dvoch za ceny okolo 50€. Výborne vyzerá napríklad hotel Dolci Emozioni v centre mesta neďaleko Stazione Centrale.

 

 

 

Ako sa pohybovať po Bari?

 

Autobusy

S trochou námahy možno okrem letiskových transferov v Bari vydržať bez verejnej dopravy, keďže väčšina hlavných pamiatok sa nachádza v tesnej blízkosti. Ak však chcete ušetriť čas a svoje nohy, môžete využiť služby mestského dopravcu AMTAB. Ten prevádzkuje pomerne hustú sieť autobusov očíslovaných od 1 do 71, ktorá pokrýva centrum mesta aj perifériu. Autobusy väčšinou jazdia od 5:30 do 23:30, nočná doprava v meste príliš dobre nefunguje, a je preto lepšie si v skorých ranných hodinách zavolať taxi.

 

Vlaky

 

Pozdĺž pobrežia sa tiahne železničná trať, po ktorej jazdia v pomerne krátkych intervaloch prímestské vlaky liniek FM1 a FM2. Vďaka nim sa tak môžete rýchlo pohybovať medzi západnou a východnou časti Bari, či dokonca do okolitých miest.

 

Cestovné

Prestupný lístok s platnosťou 75 minút na autobusy AMTAB vyjde na 1,00 €, 100 minútový lístok potom stojí 1,20 €. Pre jednodňové výlety po meste sa oplatí denný lístok za 2,20 €, a ak plánujete využívať verejnú dopravu aktívne po celú dobu pobytu, môže sa Vám vyplatiť dokonca aj 7-denné cestovné za 12,00 €.

 

Kde nájsť najlepšie pláže?

 

Jedným z najväčšých lákadiel Bari je bezpochyby more. Aj v samotnom Bari sa nachádza niekoľko verejných pláží, z ktorých najznámejšia je pláž na triede Lungomare A. Perotti, ak však plánujete pri vode stráviť celý deň, oplatí sa zájsť si za mesto na oveľa čistejšie a menej zaplnené pláže v okolitých perifériách.
Výborným hodnotením sa môže pýšiť napríklad pláž Cala San Giovanni v južne od Bari sa nachádzajúcom Polignane a Mare. Pekné pláže sa nachádzajú aj v bližších mestách Cozzo, Torre a Mare či San Vito. Doprava do spomínaných miest je veľmi jednoduchá, pretože po celom pobreží vedie železnica začínajúca na Stazione Centrale, pričom do všetkých miest vyjde jednosmerný cestovný lístok do 5 €.

 

123-1024x497

 

 

 

Pamiatky, ktoré nesmiete vynechať

 

Basilica di San Nicola
Basilica di San Nicola je veľmi významné pútnické miesto, jedná sa totiž o úložisko ostatkov sv. Mikuláša. Samotná bazilika bola vybudovaná v 12. storočí práve za účelom poskytnutia dostatočne honosného úložiska pozostatkov svätého, ktoré sa podarilo odniesť z Turecka v roku 1087.

 

Museo Nicolaiano
Museo Nicolaiano je múzeum nachádzajúce sa priamo vedľa baziliky sv. Mikuláša. Nájdeme v ňom sochy, obrazy a ďalšie artefakty z čias nadvlády mesta byzantskými, normanskými či španielskymi panovníkmi.

 

Palazzo della Provincia
Palazzo della Provincia je honosná neoklasicistická stavba nachádzajúca sa neďaleko prístavu. Budova je známa predovšetkým vďaka galérii Pinacoteca Provinciale, v ktorej sú vystavené obrazy popredných talianskych maliarov.

 

Cattedrale di San Sabino
Cattedrale di San Sabino je spoločne s bazilikou sv. Mikuláša najdôležitejšou  sakrálnou budovou v Bari. Katedrála sa nachádza vo vôbec najstaršej časti mesta, v ktorej sa nachádza napríklad rímska cesta z 2. storočia či byzantský kostol z 9. storočia, na ktorého základoch bola v 11. storočí postavená práve Cattedrale di San Sabino.

 

Castello Svevo
Castello Svevo je normanský hrad vybudovaný Frederikom II. v 13. storočí na mieste pôvodnej rímskej pevnosti. Z pôvodnej stavby sú dnes k zhliadnutiu dve veže, zvyšok hradu bol dostavaný v 16. storočí za španielskej nadvlády.

 

Chiesa di San Marco dei Veneziani
Chiesa di San Marco dei Veneziani je kostol nachádzajúci sa v historickej štvrti San Marco. Kostol bol vybudovaný už na začiatku 11. storočia, pravdepodobne ako stavba pripomínajúca oslobodenie južného Talianska od Saracénov.

 

Alberobello
Alberobello je malebná dedinka nachádzajúca sa hodinu a pol jazdy vlakom od Bari. Alberobello je preslávené domčekymi v štýle trulli, pri ktorých stavbe sa nevyužíva malta. Strechy domov sú  vyskladané kameňmi s bielymi mozaikami a symbolmi. Jednosmerný lístok do tejto pamiatky zapísanej na zozname UNESCO vyjde na 5 €, vlaky odchádzajú zo Stazione Centrale.

 

bari-map1

 

 

 

Program na jeden deň

 

 

9:00 – 11:00 – prehliadka Castello Svevo

11:00 – 11:10 – presun ku Cattedrale

11:10 – 12:30 – prehliadka Cattedrale di San Sabino

12:30 – 12:40 – presun ku Chiesa San Marco

12:40 – 13:30 – prehliadka kostola

13:30 – 13:40 – presun ku Basilica San Nicola

13:40 – 15:00 – prehliadka baziliky

15:00 – 17:00 – prehliadka Museo Nicolaiano

17:00 – 18:00 – precházka po promenáde Imperatore Augusto

Foto: William

 

 

Bari
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!