Barcelona je považovaná za jedno z najštýlovejších miest sveta. História originálne kontrastuje so súčasnosťou a architektúra géniov minulosti dôstojne pohŕda tisíckami turistov. Návštevníkov láka blízkosť k francúzskym hraniciam či spojenie netradičnej kultúry a krásnej pláže na jednom mieste. Gaudího svetoznáme diela sú však výnimočné – očaria Vás bez ohľadu na to, či ste milovníkom umenia alebo Vás do Barcelony prilákala vidina úžasnej párty.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

 

Dôležité kontakty

 

 

  • Tiesňové telefónne číslo 112, ktorým je možné kontaktovať súčasne políciu, zdravotníkov, hasičov a ďalšie pohotovostné služby. Je funkčné 24 hodín denne po celý rok.
  • Občianska garda (Guardia Civil): 062
  • Národná polícia (Policía Nacional): 091
  • Záchranná služba (Samur): 092
  • Medzinárodný volací znak Španielska je: 34

 

 

Ako sa najlepšie dostať z letiska?

 

 

Barcelona International Airport El Prat

autobusové spojenie

Do centra mesta sa dá pohodlne dostať autobusmi Aerobus A1 A2, ktoré jazdia každých cca 12 minút a dovezú Vás priamo na Plaza Catalunya k metru aj veľkému obchodnému domu. Cesta nimi zaberie približne 20 minút. Spiatočný lístok stojí 10€. 
Alternatívnou možnosťou sú pomalšie linky 46, 105, 106 nočné linky N16, N17, ktoré odchádzajú v 30 minútových intervaloch z terminálov C. Do centra sa dostanete do pol hodiny a za cestovný lístok zaplatíte 2,15€.

vlakové spojenie

Pomerne lacné a rýchly vlaky RENFE R2 stoja v staniciach Sants, Passeig de Gracia a El Clot v centre mesta. Vlaky odchádzajú každých 30 minút z terminálu 2B, ku ktorému z prvému terminálu premávajú každých 15 minút zelené autobusy PR. Jazda do centra trvá 20 – 30 minút a za lístok, ktorý môžete používať 2 hodiny od označenia aj na metro a autobusy, zaplatíte 4,10€.

 

Barcelona Girona

autobusové spojenie

Do 90 km vzdialenej Barcelony sa dá najlepšie dostať autobusmi č. 602 604 spoločnosti Sagalés. Tie jazdia na stanici metra La Sagrera a na Estació del Nord. Cesta trvá 1h 15min a za spiatočný ístok zaplatíte 21€. Z letiska v Girone sa možno tiež pohodlne dostať do mnohých prímorských rezortov na pobeží Costa Brava. Dopravu zaisťujú spomínané spoločnosti Sagalés a Terravision. 

 

Barcelona Reus

autobusové spojenie

Z letiska Reus neexistuje priame vlakové spojenie do Barcelony, preto je časovo aj finančne výhodnejšie zvoliť autobus. Spojenie zabezpečuje dopravca La Hispano Igualadina, ktorého autobusy nadväzujú na prílety Ryanairu. Zhruba za hodinu a pol dlhú cestu zaplatíte 14€, spiatočný lístok stojí 24€.

 

 

Ubytovanie v Barcelone

 

Ubytovanie v Barcelone je v letnej sezóne veľmi drahé, oplatí sa preto mesto navštíviť skôr na jeseň či na jar, kedy sa dá pekná izba pre dvoch nájsť do 60€. Pri výbere ubytovania môžete využiť internetové porovnávače ako napríklad Booking.

Zaujímavejšou a lacnejšou alternatívou ubytovania je Airbnb s využitím našej zľavy až 28€ na prvé ubytovanie v minimálnej hodnote 54€.

 

 

Ako sa pohybovať po meste?

 

 

Metro

Po Barcelone sa dá najlepšie pohybovať metrom, ktoré sa skladá z 11 liniek 166 staníc. Bez problémov sa tak zaobídete bez autobusov, vzhľadom na to, že zastávka metra sa nachádza na každom rohu. Metro je rýchle, spoľahlivé a v hlavnej špičke jazdí v 2 minútových intervaloch. Na mapách je metro značené symbolom, jednotlivé linky naopak L1 až L11. Takéto mapy môžete nájsť na každej stanici metra. 
Metro je v prevádzke od 5:00 – 0:00, v piatok je prevádzka predĺžená do 2:00 a v sobotu metro funguje dokonca nonstop. Jedinou komplikáciou, čo sa týka metra je fakt, že prevádzka je zabezpečená dvoma rôznymi prepravcami – TMB (linky 1 až 5 a 9 až 11) a FGC (linky 6, 7 a 8), čo má za následok to, že pri prestupe medzi rozlišnými linkami treba vystúpiť zo stanice a opäť prejsť turniketom druhej spoločnosti. Kým trať TMB je podzemná, FGC je verziou prímestskej železnice.

 

autobusové linky

V Barcelone nájdeme aj desiatky autobusových liniek fungujúcich prevažne medzi 5:00 – 23:00. Autobusy však nie sú príliš spoľahlivé. Niekedy zastavia tam, kde nemajú a inokedy naopak, nezastavujú tam, kde majú, čo je pre turistov dosť mätúce a preto je lepšie využívať metro. Nočné spoje sú označené ako N0 – N17 a jazdia zhruba medzi 23:00 – 6:00. Nočné linky majú dve centrá, kde na seba autobusy čakajú – Pl. Espanya Pl. Cataluny.

 

Cestovné

Na prepravu sa neoplatia jednorazové lístky za 2,15€ ani neobmedzené lístky. Ak nemáte Barcelona Card s dopravou v cene, najviac sa Vám oplatia bloky 10 cestovných lístkov T10. Cestovné lístky sú uložené na jedinej kartičke, ktorú je možné zakúpiť v automate na každej zastávke metra. Lístok T10 je prenosný a cena sa líši podľa zón, v ktorých platí. Pre prehliadku centra si vystačíte s cestovným lístok T10 pre prvú zónu, ktorý stojí 9,95€. Pri každom vstupe do metra vložíte kartičku do validátora pri turnikete, čim sa Vám z lístka strhne cestovné.

 

 

Ako ušetriť na pobyte?

 

 

Barcelona Card

Pre milovníkov múzeí je určená Barcelona Card, ktorá ponúka neobmedzené cestovanie verejnou dopravou vrátane vlakov na El Prat, vstupné zadarmo do múzeí a zľavy do najvýznamnejších pamiatok a reštaurácií. Karta bohužiaľ neplatí na najdrahšie pamiatky ako Sagrada Familia či Casa Mila. Na tie je poskytovaná len niekoľko eurová zľava. Kartu sa vďaka 15% zľave oplatí objednať cez internet. V ponuke sú: 3 dňové (45€), 4 dňové (55€) a 5 dňové (60€) turistické karty. Kartu si následne môžete vyzdvihnúť na letisku, na triede La Rambla a v ďalších turistických centrách. 

 

Jedlo

Určite sa oplatí ochutnať katalánsku kuchyňu v jednej z miestnych reštaurácii. Ak však chcete ušetriť, namiesto večere stavte na sýty obed. Reštaurácie ponúkajú výhodné menu v čase obeda – za trojchodové menu s vínou tak zaplatíte cca 12 – 15€. 

  • paella – pikantná zmes z rôznych druhov mäsa, zeleniny
  • gazpacho – studená zeleninová polievka
  • tortilla – pečená placka zo zemiakov, vajec a cibule
  • tapas (ideálne k vínu) – jednohubky s množstvom variánt – s olivami, s klobáskou, zeleninou alebo syrom
  • pan con tomate – opečené koliesko bagety, ktoré je potrebé cesnakom a rozdvojenou paradajkou, zaliate olivovým olejom. Dochucuje sa soľou a čerstvo namletým korením

 

Nočný život

Barcelona je preslávená svojim nočným životom. Vstupné do klubov s welcome drinkom sa však pohybuje okolo 15€. Tejto cene sa môžete vyhnúť ak do klubu zavítate už večer (okolo deviatej večer), kedy zábava ešte nie je v plnom prúde.

 

Suveníry

V centre narazíte na každom kroku na predajcu sošiek v štýle Antonia Gaudího a najrôznejšich suvenírov s logom FC Barcelona. Ceny sú astronomické, preto sa nebojte zjednávať. Predajcovia sú schopní znížiť cenu aj na polovicu.

 

 

Pamiatky, ktoré nesmiete vynechať

 

Sagrada Familia

Aj napriek všade prítomnému lešeniu a stavebným žeriavom patrí veľkolepé dielo Antonia Gaudího medzi najkrajšie a najznámejšie katedrály sveta. Rozhodne stojí vystať dlhý rad a zaplatiť 15€ za prehliadku tejto unikátnej budovy.

 

Casa Mila a Casa Batlló

Rukopis Antonia Gaudího je zjavný aj na ďalších dvoch významných turistických cieľoch Barcelony. Casa Mila aj Casa Battle sú unikátne vily, architektonicky odkazujúce na povahu mora, na ktorých len ťažko nájdete rovné línie. Vstupné do pamiatok je pomerne vysoké, najzákladnejšie prehliadky vychádzajú na 20€.

 

Park Güell

Inou turistickou atrakciou, na ktorej sa podieľal Antonio Gaudí, je Park Güell. V parku sa nachádzajú unikátne lavičky, zábradlie aj budovy s typickým štýlom Antonia Gaudího. Celý park sa nachádza na pahorku, a tak je z neho krásne vidieť na celé mesto.

 

Museum Picasso

Ďalšou slávnu postavou spojenou s Barcelonou je Pablo Picasso, na ktorého počesť tu môžeme nájsť múzeum s rozsiahlou zbierkou jeho obrazov. Základné vstupné je 14€, každú prvú nedeľu v mesiaci a každú nedeľu od 15:00 je potom vstupné zdarma, počítajte však s dlhými radmi.

 

La Rambla

La Rambla je hlavná barcelonská trieda vedúca až k prístavu. Nájdeme tu reštaurácie, bary, stánky so suvenírmi i pouličných umelcov. Zaujímavá je tiež miestna tržnica, dajte si však pozor na vreckárov, ktorých sa tu nachádza priehrštím.

 

Gotická štvrť

Odkazom na barcelonský stredovek je prastará Gotická štvrť s typickými úzkymi uličkami. Na rozdiel od ďalších pamiatok v Barcelone tu môžeme na budovách pozorovať dokonale ostré línie. Nájdeme tu krásnu katedrálu svätej Eulálie, do ktorej sa dostanete len so zahalenými kolenami a ramenami.

 

Camp Nou

Barcelona je neodmysliteľne spätá s futbalom, typické červeno-modré pruhované dresy sú k videniu doslova na každom rohu. Ak tak chcete spoznať pravú krásu Barcelony, navštívte najväčší európsky futbalový svätostánok Camp Nou. Za 23€ môžete nahliadnuť do múzea Nou Campu, najlepšie je však pochopiteľne dostatočne dopredu kúpiť vstupenky na zápas slávnej Barci.

 

 

Program na jednodňovú návštevu

 

8:00 – 9:30 – prehliadka Park Güell

9:30 – 10:00 – presun zo zastávky metra L5 El Coll na zastávku Sagrada Familia

10:00 – 12:30 – prehliadka katedrály

12:30 – 13:00 – presun metrom L5 zo Sagrada Familia na Diagonal k neďalekej Casa Mila

13:00 – 14:00 – prehliadka Casa Mila

14:00 – 14:15 – presun ku Casa Battle

14:15 – 15:15 – prehliadka Casa Battle

15:15 – 16:15 – prechádzka skrz Pl. Catalunya triedou La Rambla až k pamätníku Krištofa Kolumba pri prístave

16:15 – 16:30 – presun do Gotickej štvrti k Museu Picasso

16:30 – 18:00 – prehliadka múzea

18:00 – 19:00 – prehliadka Gotickej štvrti

 

Barcelona ponúka mnoho aktivít aj po zotmení, určite sa tak oplatí na konci dňa navštíviť tamojší podnik alebo klub. Obzvlášť páni iste nepohrdnú možnosťou vidieť zblízka hviezdy FCB.

Barcelona
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!