Amsterdam, hlavné mesto Holandska, mesto s osobitou atmosférou a plné kontrastov, ktoré určite stojí za prehliadku. Amsterdam ponúka svojim návštevníkom nie len kultúru, obrovské množstvo múzeí, galérii ,historických budov, kanálov, všadeprítomné bicykle či tulipány. Mesto je známe toleranciou, rôznorodosťou, a je plné barov, klubov, diskoték, ale aj Coffee shopov plných marihuanového oparu a samozrejme červených uličiek známych ako Red Light District. To je Amsterdam.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

 

Ako sa dostať z letiska?


 

Letisko Amsterdam Schiphol

Toto letisko vzdialené asi 12 km od Amsterdamu patrí medzi najväčšie letecké uzly v Európe. Kvôli rozmerom letiska a počtu odbavených pasažierov je návštevníkom letiska pre skrátenie čakania k dispozícii obrazáreň a múzeum letectva Aviodome.

 

Autobusové spojenie

Dopravu nielen do Amsterdamu, ale aj po prakticky celom Holandsku zabezpečuje plejáda autobusových liniek. Do centra Amsterdamu sa najlepšie dostanete prostredníctvom liniek 197 a 370, ktoré fungujú od 5:00 do 1:00 a premávajú štyrikrát až osemkrát do hodiny. Autobusy jazdia zo zastávky Plaza, ktorá sa nachádza hneď pred príletovou a odletovú halou a za lístok, ktorý možno kúpiť v žltom automate alebo červenobielom stánku dáte 4,30 €. K dispozícii sú aj nočné spoje linky N97, ktoré jazdia raz za hodinu.

 

Vlakové spojenie

U Schiphol Plaze sa nachádza aj vchod k vlakovej stanici, z ktorého jazdia vlaky spájajúce letisko s Amsterdam Centraal. Vlakom sa do centra dostanete za 20 minút, pričom jazda Vás vyjde na niečo málo cez 4 €. Lístky sa opäť kupujú v automatoch a stánkoch (kde sú o 0,50 € drahšie) a označujú sa pred vstupom na nástupište. K dispozícii je hneď niekoľko vlakových liniek, ktoré na hlavnú stanicu najčastejšie odchádzajú z nástupíšť 1,2 a 3, niektoré linky zastavujú aj v iných zastávkach, niektoré idú priamo. Počas dňa jazdia vlaky smer hlavná stanica 8x za hodinu, nočné linky jazdia 1-2x do hodiny.

 

amsterdam-mapa

 

 

Ako sa pohybovať po Amsterdame?

 

Amsterdamské metro má 4 linky – 50, 51, 53 a 54 (52 je vo výstavbe), z ktorých linky 51,53 a 54 začínajú na Centraal Station, pozor dávajte na to, že niektoré stanice metra ako Amstel Station či Sloterdijk zdieľajú nástupištia s klasickými vlakmi, jazdiaci mimo Amsterdam. Metro podobne ako klasické autobusy aj električky jazdia od 6:00 do 00:30, potom je nutné využiť nočné spoj.

 

Okrem metra sa dá po Amsterdame pohybovať aj električkami a autobusmi. Aktuálne v holandskej metropole funguje 16 električkových liniek, ktoré sa pohybujú prevažne po centre, kde poskytujú lepšie spoje než autobusy. Autobusy v Amsterdame fungujú skôr na predmestiach, počas noci potom nahrádzajú metro a električky. Nočné autobusy jazdia od 00:30 do 7:00 a nesú označenie 351-363. V nočných spojoch platia viacdenné lístky, nie však klasické jednorazové cestovné lístky, je potrebná si u vodiča kúpiť extra cestovný lístok za 4,50 €.

 

Lístky je možné zakúpiť v žltých automatoch alebo stánkoch dopravcu GVB (pri kúpe v stánku je účtovaná prirážka 0,50 €) a nemožno s nimi cestovať vlakmi alebo loďami. Jedná sa vlastne o papierové čipové karty, ktoré sú platné po označení pri vstupe do dopravného prostriedku. V metre sa lístky označujú u turniketov, v autobusoch a električkách potom priložením u vodiča. Turisti majú na výber jeden z mnohých taríf:

 

 

    60 min lístok – 2,90 €

    1 dňový lístok – 7,50 €

    2 dňový lístok – 12,00 €

    3 dňový lístok – 16,50 €

    4 dňový lístok – 21,00 €

    5 dňový lístok – 26,00 €

    6 dňový lístok – 29,50 €

    7 dňový lístok – 32,00 €

 

 

Ubytovanie v Amsterdame

 

Amsterdam nie je práve najlacnejšou destináciou ponúka ubytovanie pre každého. Od zdieľaných izieb až po luxusné hotely, najlepšie porovnanie cien hotelov nájdete na internetovom porovnávači Booking. Alternatívou ako lacné ubytovanie v Amsterdame je aj služba Airbnb, cez ktorú možno prenajať izby, apartmány či celé domy priamo od súkromníkov. Využiť navyše môžete zľavu 22€ na Váš prvý pobyt, zľavu využite tu.

 

 


 
 
Ako ušetriť na pobyte?


 

Ak plánujete navštíviť viac atrakcií, oplatí sa Vám zakúpiť iAmsterdam Card, s ktorou získavate voľné vstupné do všetkých hlavných pamiatok a múzeí, neobmedzenú verejnú dopravu po meste, tlačenú mapu a vyhliadkovú plavbu na lodi. Výhodou iAmsterdam Card je tiež to, že ju možno objednať cez internet a potom si ju vyzdvihnúť na letisku alebo hlavnej stanici, ďalšou možnosť je nechať si kartu poslať dokonca až k Vám domov. Mestské karty je možné zakúpiť na 48h, 72h alebo 96h a ceny sú postupne 59 €, 69 € a 79 €.

 

V Amsterdame sa ako v mestu kultúry koná množstvo open air koncertov, festivalov a ďalších akcií, na ktoré je mnohokrát vstup zdarma. Kompletný zoznam organizovaných akcií nájdete tu>>.

 

 

Pamiatky, ktoré nesmiete vynechať

 

Námestie Dam

Námestie Dam je srdcom mesta, práve tu sa písali holandské dejiny a dodnes sa jedná o miesto, kde prebiehajú národné oslavy aj protesty. Námestie si však obľúbia aj milovníci architektúry, práve tu sa totiž nachádzajú jedny z najvýznamnejších amsterdamských budov ako Nieuwe Kerk, Kráľovský palác alebo burza.

 

Kráľovský palác

Kráľovský palác nachádzajúci sa na námestí Dam je od roku 1804 oficiálne kanceláriou holandského panovníka, hoci od vlády Oranžských už neslúži na účely bývania. Palác je pre verejnosť otvorený v utorok, štvrtok a cez víkendy od 12:30 do 17:00. Vstupné činí 4,30 €.

 

Nieuwe Kerk (Nový kostol)

Nieuwe Kerk čiže Nový kostol je napriek menu druhým najstarším kostolom v Amsterdame, ktorý bol postavený kvôli nevyhovujúcej veľkosti Oude Kerk (Starého kostola), ktorý nedokázal vyhovieť potrebám stále sa rozrastajúceho mesta. Nový kostol sa preslávil ako miesto svadieb holandských kráľov, za 8 € je však prístupný aj verejnosti.

 

Námestie Leidseplein

Námestie Leidseplein je centrom zábavného priemyslu, práve tu nájdeme mnoho reštaurácií, barov, divadiel, kín a tiež dva najväčšie kluby v Amsterdame – Melkweg a Paradiso. Ak neholdujete nočnému životu, môžete tu aspoň cez deň obdivovať umenie plejády pouličných umelcov.

 

Oude Kerk

Najstarší kostol v Amsterdame sa paradoxne nachádza v štvrti De Wallen preslávenej nevestincami a prostitútkami. Samotný kostol je však symbolom holandskej histórie a za 7,50 € je prístupný verejnosti.

 

Museum Van Gogh

Múzeum Vincenta Van Gogha v sebe ukrýva najväčšiu zbierku obrazov slávneho holandského maliara vrátane jeho najznámejších diel. Základné vstupné do múzea činí 17 €.

 

Dom Anny Frankovej

V Amsterdame môžete nájsť aj dom, v ktorom sa počas vojny ukrývala Anna Franková so svojou rodinou. Dnes je dom otvorený  pre verejnosť a turistom je k dispozícii aj múzeum, ktoré ukazuje na osudy Židov, ktorí utekali pred nacistami. Ak kúpite vstupenky do múzea online, zaplatíte 9 €, priamo v múzeu sú potom vstupenky drahšie. Na vstup do múzea NEPLATÍ Amsterdam City Card.

 

Heineken Experience

Pre milovníkov piva prestaval Heineken jeden zo svojich starých amsterdamských pivovarov a ponúka tam interaktívnu prehliadku svetom piva. Vstupenky sa oplatí kúpiť online, nielenže Vás vyjdú na 16 € miesto 18 €, ale tiež nebudete musieť čakať dlhú frontu.

 

 

Amstedam
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!