Pretože sa mi množia otázky ľudí, ktorí by chceli využiť niektorý z tipov nášho magazínu, ale nevedia ako na to, rozhodol som sa spísať tento návod, kde Vám všetko dôkladne vysvetlím. Vopred sa ospravedlňujem skúsenejším cestovateľom, že pôjdem do detailov – mojím cieľom je, aby to pochopili aj ľudia, ktorí s individuálnou turistikou nemajú vôbec žiadne skúsenosti. Ak Vám bude čokoľvek nejasného, nehanbite sa a napíšte do komentárov otázku. Rád všetko vysvetlím a článok upravím.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

1. Nákup letenky


Ako prvé je Vaša návšteva nášho skvelého webu Lacnocestovanie :). Tu sa dozviete zaujímavé ponuky aj s odkazmi, kde ich zakúpiť. K tomu, aby sa k Vám dostali všetky naše ponuky včas, odporúčam prihlásiť sa k odberu našich emailov – Facebook  obsah selektuje, dáva správy len časti fanúšikov a tie najlepšie ponuky bývajú rýchlo preč.

 

Pri nákupe letenky dávajte veľký pozor na vkladanie informácií a preklepy, zmeny sú väčšinou spoplatnené. Rovnako si rozmyslite, či chcete ísť len s príručnou batožinou, alebo odbavenou. Za seba odporúčam cestovať len s príručnou, akokoľvek vám to príde nereálne :). Dá Vám to slobodu a vezmete si len to, čo skutočne potrebujete. Rozmery príručnej batožiny sú individuálne podľa spoločnosti, ale priemer je cca 55 x 40 x 20cm a váha 8kg (článok s presnými rozmermi aj váhou pri jednotlivých spoločností čoskoro pripravím). Ja aj priateľka používame a môžeme odporučiť po dlhooom výbere tento batoh >> (zatiaľ vždy do lietadla prešiel).

 

Potom čo nákup urobíte, Vám príde na email ktorý ste zadali potvrdenie o nákupe. Tento pochádza od Ryanairu – od jednotlivých spoločností sa líšia, ale princíp je rovnaký.

 

 

Ak si s nákupom neviete rady, neváhajte sa na mňa obrátiť v komentároch, rád Vám pomôžem. Do emailu mi nepíšte, problém ako vy môže riešiť viac ľudí a tak je lepšie pre všetkých, keď je pomoc verejná.

 

2. Nákup hotela


Akonáhle máte letenku potvrdenú, je rozumné zabezpečiť si hotel (teda ak si ho nechcete zabezpečovať na mieste). Čím skôr tak urobíte, tým väčší výber máte a pravdepodobnejšie zoženiete výhodnú ponuku. Odporúčam vyberať cez Booking a rezervovať izby, ktoré je možné 24 hodín pred zrušiť. To preto, ak by ste ochoreli, našli výhodnejšiu ponuku, alebo by sa stalo čokoľvek iného.

 

Spoločností ako Booking je viac. Ja ho odporúčam z dôvodu, že ceny sú podobné a z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že má veľmi kvalitnú podporu, ak sa ocitnete v ťažkostiach. Na Malorke sa nám stalo, že keď sme došli na zaplatený hotel, majiteľ a vrátnik v jednej osobe už odišiel, niekam oslavovať. Samozrejme, okolo boli aj iné hotely, ale za ceny mimo náš rozpočet. Zavolali sme teda na Booking, vysvetlili čo sa nám stalo (cez deň funguje podpora aj v slovenčine) a zhruba za hodinku nám zavolali, že pre nás majú iný hotel, v oveľa lepšej kvalite. Ten sme síce museli uhradiť, ale Booking nám rozdiel v cene v priebehu niekoľkých dní poslal späť na účet. Bývali sme teda v luxusnom hoteli za 106€ / noc za cenu cca 28€ :). Preto odporúčam už len ten, rozdiel niekoľkých málo korún nestojí za horšie služby.

 

Ak nakupujete hotel aj pre deti, zadajte do vyhľadávania aj ich vek. V niektorých hoteloch môžu mať lacnejšie pobyt, prípadne byť ubytované úplne zadarmo.

 

Druhou alternatívou je bývať u miestnych, ktorí Vám prenajmú izbu, byt alebo celý dom. To už je na Vašom zvážení, osobne túto službu mám rád, pretože je lacnejšia a máte k dispozícii kuchyňu a práčku. Od nás navyše získate kupón 20€ na prvú rezerváciu – tu k tomu máte článok – Ako získať zľavu na Airbnb a čo to vlastne Airbnb je.

 

Nech sa už rozhodnete akokoľvek, berte do úvahy, že sa k Vášmu ubytovaniu nejako z letiska musíte dostať. Pokiaľ si prenajmete na letisku auto (odporúčam porovnávač všetkých autopožičovní Rentalcars), tak máte po starostiach a vyberať bývanie môžete bez obmedzenia. Pokiaľ ale spoliehate na miestnu dopravu, je viac ako rozumné si zistiť najskôr ako a za koľko sa k hotelu dostanete. Najlepšie je na to využiť našu službu mapy.levnocestovani.cz kam zadáte letisko + adresu hotela a vyjde Vám cesta vrátane cien dopravy. Ak budete potrebovať taxi (vo štvoricisa to často oplatí viac, než autobus), môžete skúsiť službu Uber, u ktorej od nás dostanete kredit cca 7€ zdarma. Nie všade jazdí, ale ak áno, tak veľkou výhodou je to, že vidíte presnú cenu jazdy ešte pred objednaním.

 

 

3. Cestovné prípravy

 

Teraz, keď už máme letenku a aj zaistený pobyt, zostáva nám už len pripraviť sa na cestu.

 

a / Pár dní pred odletom urobte online check-in vašej letenky a vytlačte si ju. Pokiaľ s tým budete mať ťažkosti, kľudne mi napíšte na email levnocestovani@email.cz a ja Vám pomôžem.

 

b / Nezabudnite sa na cestu poistiť, nikdy neviete čo sa stane. Stojí to za to.

 

c / Ak je potrebné, skontrolujte si platnosť pasu – mala by byť dlhšia, ako 6 mesiacov.

 

d / Informácie o konkrétnych podmienkach do jednotlivých štátov sveta nájdete na stránkach ministerstva zahraničných vecí. Ak idete do rizikovejších krajín odporúčal by som sa dobrovoľne prihlásiť na stránkach ministerstva tu >>

 

e / Urobte si kópie všetkých dokladov, čo budete potrebovať, vrátane občianskeho preukazu či pasu (v prípade straty Vám to značne uľahčí situáciu)

 

f / Zariaďte si roaming na Vašom telefóne, stiahnite si do neho offline navigáciu (odporúčam Maps.me) a výhodou je aj slovník.

 

 

4. Cestovanie s deťmi

 

Pokiaľ deti nemáte, môžete túto pasáž pochopiteľne preskočiť :). Ak máte, je potrebné rozdeliť deti do dvoch kategórií:

 

Lietanie s deťmi do dvoch rokov

 

Už pri nákupe leteniek spoločnosť upozornite, že poletíte s malým dieťaťom. V závislosti na leteckej spoločnosti potom dostanete sedačku s väčším miestom a často malé dieťa poletí zdarma (prípadne za malý poplatok). Nevýhodou je, že nebude mať vlastnú sedačku (málokedy sa ale stane, že je lietadlo úplne obsadené) a nemôžete si vziať na neho batožinu. Od 6 mesiacov je možné sedačku prikúpiť, potom sa cena pohybuje v rozmedzí 60-100% klasickej ceny (potom ale máte nárok na rovnaké služby, ako pri dospelej osobe). Kočík je prepravovaný zadarmo – dbajte len na to, aby bol dobre zabalený.

 

Dobre ale prepravu takto malého dieťaťa zvážte.

 

Lietanie s deťmi od dvoch rokov

 

Je nutné zakúpiť klasickú letenku. V závislosti na leteckej spoločnosti potom bude cena od 70 – 100% normálnej ceny. Na batožinu sa vzťahujú rovnaké podmienky, ako u dospelého.

 

5. Letisko

 

Na letisko choďte s predstihom cca 2 hodiny, ak idete z väčšej diaľky, radšej ešte viac. Zažil som v Paríži situáciu, keď sa na pár desiatok km vzdialené letisko vďaka nehode išlo takmer 2 hodiny, čomu následne zodpovedala aj obsadenosť lietadla (letenky na Sardíniu pritom stáli len 20 €, takže bolo určite vypredané). Naozaj sa to neoplatí podceňovať.

 

Veľké mestá majú viac letísk, preto si dobre overte, z ktorého letiska letíte, než k nemu zamierite :). Taktiež si zistite, z ktorého terminálu (budovy letiska) odlietate. Ak si nie ste s niečím istí, bez obáv zamierte na informácie – tí ľudia sú tam presne preto a radi Vám poradia.

 

Ak máte batožinu k odbaveniu (veľký kufor), nájdite si check-in vašej leteckej spoločnosti. Dajte pozor na váhový limit batožiny, nadváha sa okamžite kontroluje a dosť draho dopláca. Taktiež nezabudnite kufor dôkladne pripraviť na cestu – fóliu si zoberte z domova – je to lacnejšie.

 

Akonáhle máte batožinu odbavenú, alebo ju vôbec nemáte, zamierte k bezpečnostnej kontrole. Nezabudnite na to, že ak máte čokoľvek tekutého (voda, konzerva, šampón) musí to mať max. 100ml a všetky tieto veci musia byť zabalené v plastovom vrecúšku s max. obsahom 1000ml. Počíta sa pritom obsah plného balenia, nie jeho časť. Ak teda budete mať opaľovací krém o 150ml a polka ho bude opotrebená, rovnako kontrolou neprejde a bude vyhodený. Veľmi sa to stráži a dodržiava.

 

Taktiež nesmiete prevážať žiadne chemikálie, horľaviny, nože atď. Zatiaľ kým u niečoho je jasné nie, napr. pri dĺžke nožov záleží skôr na vôli toho, kto vás kontroluje a na letisku. Zatiaľ čo z Poľska do Nórska prednesiete kde čo, v opačnom smere to môže byť problém.

 

Jedlo je v Európe tolerované (aj keď som počul príbeh o tom, ako bolo v Miláne vyhádzané), mimo Európy už by som s ním bol opatrnejší. Avšak ak poletíte z Poľska tak by som si zásoby urobil (a tak aj pravidelne robím 🙂), tam by kontrolou prešiel snáď aj stánok s Hot Dogom.

 

 

6. Prílet

 

Po prílete je najrozumnejšie vyhľadať informácie a spýtať sa, odkiaľ Vám ide spoj, ktorý ste si vyhľadal popri hľadaní hotela (a majte na neho pripravené drobné). Ak si požičiavate auto, dobre si ho pred prevzatím prezrite a akýkoľvek škrabanec nahláste.

 

Aj keď je tento návod dlhý a možno vyzerá všetko ako veľký problém, opak je pravdou. Na prvýkrát z toho budete určite nervózny, ale s každým ďalším letom Vám to bude pripadať jednoduchšie a služby CK vám prídu úplne zbytočné. Ak niečo nebudete vedieť, spýtajte sa. Drvivá väčšina ľudí Vám rada pomôže a v najhoršom sa spýtate niekoho iného :).

 

Ak mi potom z akcie pošlete report na zverejnenie pre ďalších čitateľov na levnocestovani@email.cz, budem veľmi rád.

 
Ako na individuálnu turistiku – podrobný návod

2 komentáře u „Ako na individuálnu turistiku – podrobný návod

 • 23.3.2017 (17:59)
  Trvalý odkaz

  Dobry den. O pár dní letíme na Mallorcu. Zaujima ma doprava z letiska. Viem, že odtial premáva autobus c.1, ale neviem či je cena cestovneho rovnaká či už idem na konečnú alebo vystúpim skôr. Neviem ani kolko je to zastavok na konecnu. Potrebujeme sa dostat k obchodnemu domu El corte ingles , ktorý leží smerom na Plaza Espagna. Dakujem.

  No votes yet.
  Please wait...
  Reagovat
  • 28.4.2017 (12:11)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, cena je stejná, at už vystoupíte kdekoliv trase.

   No votes yet.
   Please wait...
   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

a
Získajte cestovateľské tipy ako prvý!