Kamenný komplex Stonehenge neprestáva priťahovať turistov z celého sveta. Stonehenge je jednou z najnavštevovanejších historických pamiatok vo Veľkej Británii. Nachádza vo Wiltshire – asi 145 km na západ od Londýna, 3 km od mesta Amesbury.
 

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Ako sa tam dostať?

Do Stonehenge sa dostanete špeciálnymi autobusmi mnohých súkromných firiem, či už z Londýna alebo z mesta Salisbury. Do Salisbury, vzdialeného asi 15 km od Stonehenge, môžete prísť aj vlakom a potom pokračovať pravidelnými autobusovými linkami. Môžete samozrejme prísť aj vlastným autom.

 

Vlakom

Zo stanice London Waterloo Station do mesta Salisbury. Vlaky jazdia zhruba každú hodinu a cesta trvá 1,5 hodiny. Zo Salisbury do Stonehenge (15km) jazdí lokálny „hop-on hop-off“ autobus thestonehengetour.info (prechádza viac monumentov po okolí, takže môžete vystúpiť prezrieť si čokoľvek vás zaujme a pokračovať ďalej ďalším autobusom).
 

Náklady a zľavy:

Lístky na vlak sa dajú kúpiť na stanici vopred alebo v deň odchodu (plná cena: – spiatočný lístok cca 35 libier). Skupinové zľavy cez víkend: platí pre skupinu od 3 a vyššie. Výška zľavy pre 3 osoby je 30%, pre 4 osoby 50% (viac účastníkov vždy násobkami 3 alebo 4 – napr. Skupina 7 ľudí získa zľavu 50% pre 4 ľudí a 30% pre 3 ľudí). Skupina musí cestovať dokopy tam aj späť. Zľavu je možné získať iba pri kúpe lístkov na stanici – nejde je kúpiť online.
 
 
Autobusom (lacnejšie, ale pomalšie)

Zo stanice Victoria Coach Station v centre Londýna do dediny Amesbury. Cesta trvá necelé 3 hodiny. Z Amesbury do Stonehenge buď pešo cca 3 km alebo taxíkom (cca 10 – 15 libier).
Lístky sa dajú kúpiť na stránkach spoločnosti National Express nationalexpress.com

 

 

Organizované zájazdy z Londýna

Je pohodlnejším variantom ak si nechcete zariaďovať lístky osobne a riešiť ako sa pešo dostať z Amesbury. Väčšina spoločností ponúka rôzne tours – priame do Stonehenge alebo so zastávkou v Oxforde či Bath. Ceny sa pohybujú od 19 libier za osobu.
Hlavné veľké spoločnosti, ktoré tours organizujú sú:

evanevanstours.co.uk
andersontours.co.uk
premiumtours.co.uk

Miernu nevýhodou je, že ste limitovaní skupinou a časovým rozvrhom. Kvalita sprievodcu je tiež diskutabilná. Ak preferujete menšie skupiny (max 20 osôb) a osobný prístup a fundovaného sprievodcu skúste jednodňové túry s menšou spoločnosťou napr. Tours From Antiquity toursfromantiquity.com

 

Autom
Z letiska Heathrow

Sledujte značky na M4 West. Po 2 míľach (cca 3 km) zahnite na križovatke 4b na juh na diaľnicu M25 a sledujte značky na letisko Gatwick. Hľadajte značku na Basingstoke a odbočte na diaľnicu M3 (križovatka 12). Pokračujte po M3 až ku križovatke č. 8 a odbočte na A303, po ktorej choďte, kým nenarazíte na kruhový objazd. Ten prejdite podľa značiek a pokračujte 2 míle, následne zahnite doprava na ceste A344. Po 500 m budete mať po pravej strane parkovisko.
 

Z letiska Gatwick

Choďte po diaľnici M23, odbočte na M25 a sledujte značky na letisko Heathrow. Dívajte sa po značke na Basingstoke a odbočte na diaľnici M3 (križovatka 12). Pokračujte po M3 až ku križovatke 8 a odbočte na ceste A303, po ktorej choďte, kým nenarazíte na kruhový objazd. Ten prejdite podľa značiek a pokračujte 2 míle, následne zahnite doprava na ceste A344. Po 500 m budete mať po pravej strane parkovisko.

 

Tajomný Stonehenge – ako sa tam dostať
Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!