Pisa je mesto v severnom Taliansku, ktoré trochu paradoxne preslávila zle navrhnutá veža. Hoci práve ona šikmá veža je pre turistov bezpochyby najväčším lákadlom, je potrebné spomenúť, že nielen celé Toskánsko, ale aj samotné mesto Pisa zaujme turistov aj mnohými ďalšími pamiatkami.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Ako sa dostať z letiska?

 

Pisa Galileo Galilei Airport

autobusové spojenie
Z letiska Galilea Galiley sa do centra mesta dostanete najlepšie autobusom LAM červenej linky, ktorý premáva každých cca 15 minút smerom na hlavnú stanicu i priamo do centra k Námestiu zázrakov. Nočnú prevádzku zaisťuje linka 21, ktorá síce nezachádza priamo k šikmej veži, ale prechádza väčšinou zastávok v centre. Lístky sa dajú kúpiť v automate pri zastávke, alebo v stánku v príletovej hale. Do autobusov platia klasické 70 minútové lístky pre verejnú dopravu za 1,20 €.

 

pisa-air

 

Ubytovanie v Pise

 

Nocľah možno v Pise zaobstarať za pomerne rozumnú cenu, najlacnejšie izby pre dvoch začínajú na cca 35€ na noc a za 50€ už väčšinou dostanete dobre vybavenú izbu. Kompletnú ponuku ubytovania nájdete na porovnávacom serveri www.booking.com.

Ako sa pohybovať po Pise?

 

Väčšina pamiatok v Pise je koncentrovaná na malej ploche, väčšinou si teda vystačíte bez verejnej dopravy, ak však budete chcieť ušetriť čas, môžete využiť miestne autobusy.

Autobusy
Najpohodlnejšie sa dá po Pise pohybovať autobusmi dopravcu CPT. Autobusy sú moderné, čisté a spoľahlivé. Zásadné sú predovšetkým tri linky značené ako LAM, ktoré sú rozlíšené červenou, modrou a zelenou farbou. Ďalej je v meste prevádzkovaných ďalších desať klasických liniek značených číslami od 2 do 14 a dve nočné linky 21 a 22. Centrom autobusovej dopravy je hlavná stanica značené ako Station FS, kam zachádza drvivá väčšina liniek.

Cestovné
Vo verejnej doprave v Pise sa používajú jednorazové cestovné lístky, ktoré sú obmedzené iba dobou trvania, nie počtom prestupov. Lístky sa kupujú v automatoch v blízkosti väčších staníc či v stánkoch označených logami CTT a CPT, v prípade núdze je možné aj za fixnú cenu 2,00 € zakúpiť u vodiča. K dispozícii máte na výber z cestovných lístkov na 70 minút (za 1,20 €), 120 minút (1,60 €) a 240 minút (1,90 €), pre časté cesty sa potom oplatí balíček 4 hodinových lístkov za 4,00 € či balíček 10 hodinových lístkov za 9,00 €. Cestovné lístky sa označujú pri vstupe do autobusov, na ďalších prestupoch ich už označovať nemusíte.

 

Pamiatky, ktoré nesmiete vynechať

 

Piazza dei Maracoli

Piazza dei Maracoli čiže Námestie zázrakov je námestie, na ktorom sa rozprestierajú najznámejšie mestské pamiatky vrátane slávnej veže. Práve odtiaľto môžete spraviť najlepšie fotografie s povestnou Šikmou vežou.

 

Torre Pendente (Šikmá veža)

Šikmá veža v Pise je jednoznačne najväčším lákadlom tohto mesta. Veža pochádza už z 12. storočia, kvôli zle odhadnutej mäkkosti podložia sa však onedlho po svojom dostavaní začala kývať na jednu stranu. Architekti síce dočasne problém vyriešili a vežu narovnali, ale po chvíli sa veža začala nakláňať pre zmenu na druhú stranu a v tejto polohe zostala dodnes.

Duomo di Pisa

Duomo di Pisa nachádzajúca sa priamo vedľa šikmej veže je najslávnejšia katedrála v meste. Románska stavba z 12. storočia sa môže pýšiť cennou výzdobou od umelcov ako Giambologna či Della Robbia.

 

Baptistérium

Na Piazza dei Maracoli sa nachádza ešte jedna významná stavba, ktorou je Baptistérium. Jedná sa o kaplnku na krst z 12. storočia postavenú v gotickom duchu s dominantnou mramorovou kopulou.

Il Camposanto

Severne od Námestie zázrakov sa nachádza rozsiahle pohrebisko z 12. storočia. Camposanto, čiže „svätá krajina“ je gotická budova postavená v svätej pôde dovezenej z Golgoty pri štvrtej krížovej výprave, legendy tvrdia, že mŕtve telá tu pochované sa rozložia za iba 24 hodín.

Kostol San Michele in Borgo

San Michele in Borgo je kostol postavený na prelome 10. a 11. storočia na mieste bývalého starovekého chrámu zasvätenom Marsu. Počas 14. storočia bol kostol značne upravený a pribudol v ňom krucifix od Nina Pisana a mnoho malieb od popredných talianskych umelcov.

Palazzo della Carovana
Palazzo della Carovana je palác zo 16. storočia nachádzajúci sa na Piazza dei Cavalieri. Palác bol pôvodne postavený pre Rád rytierov sv. Štefana, dnes sa jedná o úradnícku budovu, kde sídli zastupiteľstvo mesta a regiónu.

 

pisa-map

 

Program na jeden deň

9:00 – 10:00 – prehliadka kostola San Michele in Borgo

10:00 – 10:15 – presun na Piazza dei Cavalieri

10:15 – 11:00 – prehliadka námesti a paláca

11:00 – 11:15 – presun na Piazza dei Maracoli

11:15 – 13:00 – prehliadka veže

13:00 – 14:30 – prehliadka Duomo di Pisa

Pisa
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!