Malebný Neapol plný histórie sa rozkladá na úpätí svahov sopky Vezuv, ktorého kužeľovitá silueta sa dá rozoznať už z veľkej diaľky. Toto talianske rodisko pizze dokáže cestovateľov okúzliť svojimi pamiatkami a životným štýlom a niekedy ho zase znechutiť špinavými ulicami plnými odpadkov. Neapol sa miluje alebo nenávidí. Tak či onak, ide o mesto vyvolávajúce emócie a práve také miesta lákajú cestovateľov z celého sveta. 

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Ako sa dostať z letiska?

 

Doprava z letiska je zabezpečené express linkou spoločnosti ANM, ktorá jazdí z príletového terminálu každých 20 minút a za 3€ Vás dovezie behom 15 minút až do centra, poprípade k prístavu. 

Lacnejšou alternatívou sú autobusy linky S3, ktoré jazdia každých 30 minút iba za 1€, avšak doba jazdy je značne dlhšia, pretože tieto autobusy zastavujú prakticky na každom rohu. Prehľad dopravcov a cestovných poriadkov nájdete tu. Okrem samotného mesta sa dá z letiska dostať aj do okolitých miest ako Salerno či Sorrentu.

 

Ubytovanie

 

V Neapole je k dispozícii široká ponuka ubytovania. Pri výbere ubytovania podľa Vašich preferencií Vám pomôže internetový zrovnávač Booking.

Ako alternatívnu možnosť môžete využiť Airbnb s našou zľavou až 28€ na prvé ubytovanie v minimálnej cene 54€.

 

Ako sa pohybovať po Neapoli?

 

Neapol má širokú, avšak o niečo menej spoľahlivú sieť verejnej dopravy, ktorá sa skladá z metra, autobusov, vlakov trolejbusov.

 

autobusy

Autobusy v Neapole nepatria medzi najspoľahlivejšie, odporúča sa radšej zvoliť dopravu metrom. Autobusová sieť je spletitá, prehľad všetkých liniek vrátane ich trás nájdete tu v talianskom jazyku a na tomto odkaze v anglickom jazyku.

 

metro

Neapol má 7 liniek metra označených farbami či číslami 1 – 7, z ktorých každá končí v blízkosti prístavu. 

 

MetroNapoliMetroMap

 

prímestské vlaky

Pre výlety do okolia je dôležitá sieť prímestských vlakov, z ktorých nás najviac zaujíma linka Circumvesuviana jazdiaca na východ k Pompejám a na pobrežie Amalfi.

 

cestovné

Najviac sa oplatí kúpiť tamojšiu Arte Card, vďaka ktorej je doprava po Neapole či v celom regióne zdarma. Arte Card je možné kúpiť si v hotovosti na stanici Garibaldi, 3 denná karta stojí v závislosti od veku a rozsahu karty od 12 po zhruba 35€. S Arte Card sa môžete zdarma dostať do Pompejí či do okolitých miest a ostrovov s výnimkou Capri. Okrem neobmedzenej dopravy získate vstupné zdarma alebo so zníženou cenou do väčšiny pamiatok. 

 

trajekty

Ak chcete navštviť známy ostrov Capri, môžete využiť niektorý z trajektov. Trajekty si nemusíte objednávať v predstihu, stačí prísť do prístavu a vybrať si jedného z dopravcov. Ceny na Capri sa pohybujú okolo 20€.

 

Ako ušetriť na pobyte?

 

Arte Card

Vďaka už hore spomínanej Arte Card Vám odpadávajú starosti ohľadom dopravy a dokonca máte  zdarma alebo s lacnejší vstup do tamojších pamiatok. Oplatí sa kúpiť veriu pre celú Kampániu, ktorá je drahšia iba o pár eur a zahrňuje dopravu aj do Pompejí či Sorrento. Viac informácii ohľadom Arte Card nájdete tu > >

 

stravovanie

Pokiaľ sa chcete stravovať v reštauráciach, vyhnite sa prístavu. Okrem neho sa v Neapole najete pomerne lacno. Pravá pizza nestojí viac než 4€ a talianske víno okolo 3€.

 

Príbeh pizze z Neapola

 

Najznámejšia a najobľúbenejšia pizza – to je pizza Margherita. Tá preukázateľne vznikla v Neapoli a pomenovaná bola po kráľovnej Margharete, manželke Umberta I. Kráľovná v roku 1889 prejavila prianie ochutnať pizzu, ktorá do tej doby na kráľovský dvor nepatrila – išlo totiž o pokrm pre chudobných. Pizzaiolo Raffaele Esposito vtedy pripravil tri druhy pizze, z ktorých kráľovnej najviac zachutila tá, ktorá mala farby talianskej trikolóry. Bola to pizza s rajčinovým základom, mozzarellou di buffala a lístkami bazalky. 

 

Pamiatky, ktoré nesmiete vynechať

 

Castel Nuovo

Nový hrad, ako znie doslovný preklad tejto pamiatky nachádzajúcej sa pri prístave, je zrejme najslávnejšou budovou Neapolu. K dispozícii sú prehliadky za 5€ alebo za 2,50€, ak ste držiteľmi karty Arte Card.

 

By: Charlie
By: Charlie

 

Castel dell´ Ovo

Stará normanská pevnosť z 12. storočia sa týči na skalnatom ostrovčeku v Neapolskom zálive. Povesť tvrdí, že pevnosť bola postavená na vajci a pokiaľ sa vajce rozbije, budovu stihne nešťastie. 

 

By: Graham C99
By: Graham C99

 

Archeologické múzeum

Budova bývalých kasárni v sebe ukrýva jedno z najuznávanejších múzeí tohoto druhu na svete. Nachádzajú sa tam vzácne antické pamiatky aj nálezy z Pompejí a Herculanea.

 

Vezuv a Pompeje

Známy vulkán aj ním zničené mesto sa nachádzajú len pár kilometrov východne od Neapola. Na hlavnej stanici sadnite na vlak dráhy Circumvesuviana do Pompei Scavi – Villa dei Misteri a do pol hodinky ste v Pompejách. Na prehliadku Pompejí společne s výstupom na vezuv si vyčleňte celý de. K dispozícii sú aj prípadné autobusy, ktoré Vás zhruba za 10€ dovezú na vrchol sopky.

Lístky do Pompejí zakúpte v oficiálnom stánku až pri vstupe (spoznáte podľa dlhej rady). Na tento fakt upozorňujeme vzhľadom na to, že sa tam pohybuje mnoho ľudí predávajúcich falošné lístky. Rovnako pri vstupe si nekupujte ani vodu. Ak ste si ju náhodou ani nepriviezli, cestou nájdete kohútiky s pitnou vodou.

 

By: Simon Matzinger
By: Simon Matzinger

 

Ostrov Capri, Ischia a Procida

Tri krásne ostrovy sa nachádzajú v blízkosti Neapolu. Najkrajší je zrejme Capri, ktorý je slávny svojimi jaskyňami lemovanými azurovo modrým morom, avšak ide taktiež aj o najdrahší ostrov. Aspoň jeden z týchto ostrovov rozhodne stojí za návštevu. 

 

By: heydrienne
By: heydrienne

 

Pobrežie Amalfi

Výbornou voľbou na výlet je ísť na východ, kde sa vyskytujú čisté pláže vrátane slávneho skalnatého pobrežia Amalfi.

 

By: Alpha 350
By: Alpha 350

 

Sorrento

Sorrento je malebné mestečko poblíž pobrežia Amalfi, ktoré je známe svojimi pestrofarebnými budovami a mestskou plážou. Z Neapola sa tak dostanete jednoducho prímestskou dopravou. Musíme uznať, že Sorrento je omnoho krajšie naživo ako ako na fotkách 🙂

 

Caserta

Do bývalého sídla Karla VII. sa taktiež dostanete vlakom. Pripravte sa na dlhú prechádzku, nakoľko len cesta od zámku ku vodopádu má 2,5 km a spoločne s prehliadkou zámku a anglickou záhradou tak ľahko prechodíte cez 10 km a ani sa nenazdáte. Ak už budete mať toho „plné zuby“, môžete nastúpiť do autobusu, ktorý tadiaľ prechádza. 

 

IMG_1423-768x432

 

Čo všetko sa dá stihnúť za jeden deň?

 

Jednodňový výlet začnite ráno na stanici Garibaldi, odkiaľ sa vlakom dostanete do Pompejí. Prehliadka zničeného mesta trvá cez dve hodiny, takže hneď po návrate do Neapola môžete uspokojiť svoje chuťové bunky v jednej z tratórii a ochutnuť napríklad pizzu Margheritu. 

Po obede zvýši čas na prehliadku Castel Nuovo a miestnych múzeí nachádajúcich sa v centre a okolo prístavu. 

Podvečer sa presuňte do prístavu na okružnú jazdu okolo Capri, kde sa nachádzajú morské jaskyne spoza ktorých môžete pozorovať západ slnka. 

 

Jazykové okienko

 

 

 • ahoj – ciao (čáo)
 • áno – sí 
 • nie – no
 • Dobré ráno/ dobrý deň – Buongiorno! (Bon džórno)
 • Dobrý večer – Buonasera! (Bona séra) – Taliani používajú tento výraz po 14:00.
 • Dobrú noc – Buona notte! (bona notte)
 • Dobrú chuť – Buon appetito! (bon apetýto)
 • Ako sa máš? – Come stai? (Kome stai?)
 • dobre – bene 
 • Ďakujem! / Ďakujem veľmi pekne! – Grazie (grácie)/ Grazie mille (grácie mille)
 • Prepáč / Prepáčte – Scusa (skúza)/ Scusi (skúzi)
 • Koľko toto stojí? – Quanto costa questo? (Kuanto costa kvésto?)
 • Hovoríš po taliansky/anglicky? – Parli italiano/ inglese? (parli ingléze?)
 • Iba trochu. – Solo un´ po. (sólo un po.)
 • Prepáč/te, ale nerozumiem. – Mi dispiace ma non capisco. (Mi dispjáče, ma non kapísko)
 • dnes – oggi (odži)
 • včera – ieri (jéri)
 • zajtra – domani (domány)

 

Titulná foto/ Cover photo by: David van der Mark

Neapol
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!