Ostrov pelikánov, veterných mlynov aj prístavov plných tých najluxusnejších jácht – tak by bolo možné v skratke charakterizovať grécky ostrov Mykonos. Tento ostrov patriaci do súostrovia Kyklady je vyhľadávaný predovšetkým kvôli skvelému až luxusnému servisu  aj radom celebrít. Niet preto divu, že nádherné a perfektne vybavené piesočné pláže ostrova ktoré obmýva Egejské more sú lemované plejádou päť hviezdičkových hotelov i luxusných letných rezidencií.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

 

Základné informácie Mykonos

 

Mykonos je súčasťou Grécka, pre vstup do krajiny teda stačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Mena: Euro

Dôležité telefónne čísla:

Univerzálna tiesňová linka: 112

Polícia: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Väčšina hotelov dnes už používa štandardné európske zásuvky na napätie 220V. V starších ubytovacích zariadeniach však môžete naraziť aj na ďalšie typy zásuviek, pred cestou sa tak uistite, či nie je potrebné kúpiť redukciu.

Či už cestujete k moru alebo za pamiatkami, nenechávajte nič na náhodu a dohodnite si cestovné poistenie. Dohodnutie zaberie pár minút a ušetríte si tým nejednu starosť.

 

 

Zájazdy na Mykonos

 


Najväčší ponuku zájazdov za najlepšie ceny nájdete na  invia.sk.


 
Dovolenka s deťmi na Mykonose

 

Mykonos je pre dovolenku s deťmi výnimočný v tom, že ponúka jedny z najlepších služieb v celom Grécku. Okrem moderných hotelov oceníte aj perfektne vybavené piesočnaté pláže ideálne pre detské hrátky. Istou nevýhodou ostrova Mykonos je však to, že tu ťažko nájdete kľudné letovisko s málo frekventovanými plážami. Rozhodne sa teda nejedná o najpokojnejšiu destináciu, čo ale vyvažujú perfektné služby.

 

2967053589_b541d8577a

 

 

Dovolenka so psom na ostrove Mykonos


 

Mykonos je ostrov, ktorého významnú časť obyvateľov tvoria majetní ľudia zo zahraničia, nie je tak potrebné báť sa žiadnych kultúrnych predsudkov voči psom. Zaiste tak nebude problém nájsť dog friendly ubytovanie či reštaurácie s vonkajšou terasou. Na druhej strane je potrebné počítať s tým, že drvivá väčšina pláží na ostrove je spravovaná jednotlivými letoviskami, ktoré väčšinou nariaďujú zákaz vstupu so psami.
 


Pokojná dovolenka pre seniorov na Mykonose

 

Mykonos je vyhlásený nádhernými a perfektne vybavenými piesočnatými plážami aj vysokou úrovňou služieb, na druhú stranu sa určite nejedná o to najpokojnejšie miesto v Grécku. Ideálnou destináciou je tak pre cestovateľov túžiacich si dopriať po dni strávenom na pláži aj pár drinkov v niektorom z mnohých plážových barov. Ak očakávate prázdne tiché pláže a pokojné letoviská, Mykonos Vás pravdepodobne nenadchne.

 


Nočný život na ostrove Mykonos


 

Mykonos je jedným z vôbec najživších ostrovov v Grécku. Po zotmení sa rad pláží premení v jeden veľký tanečný parket, ktorý žije až do ranných hodín. Zaujímavosťou Mykonosu je tiež to, že svoj zábavný priemysel smeruje často na homosexuálne turistov, na Mykonose sa rozhodne so žiadnymi predsudkami nestretnete.

Centrá nočného života sú predovšetkým v hlavnom meste Mykonos, ktoré ponúka predovšetkým diskotéky i divoké party v mnohých kluboch. Medzi najznámejšie podniky patria predovšetkým Space Dance, Skandinavian Disco, Cavo Paradiso či La Notte.

Podobne ako Mykonos možno charakterizovať aj ďalšie letoviska ako Psarrou, Elia či Paradise, na ktorých sa zábavný priemysel točí predovšetkým okolo pláží.

 


Nákupy na Mykonu

 

Mykonos sa orientuje predovšetkým na hnuteľnú klientelu, a tak na ostrove nájdete množstvo obchodov s luxusnými módnymi doplnkami a šperkami. Najväčšia koncentrácia obchodov je potom predovšetkým v hlavnom meste Mykonos.

Okrem pobočiek svetových módnych návrhárov tu však nájdete aj množstvo malebných vínnych pivníc sa skvelým gréckym vínom, aj tu je však podobne ako všade na Mykonose treba počítať s vyššími cenami.


Ceny na ostrove Mykonos


 

Mykonos je všeobecne považovaný za jednu z najluxusnejších, a tým pádom aj najdrahších destinácií v Grécku. Hlavný chod tak okrem stánkov ťažko zoženiete pod 15 €, významnou položkou je  tiež alkohol. Tretinka piva či pohárik vína v reštauráciách na Mykonose vyjde cca na 4 €, v kluboch potom aj na dvojnásobok. Vyššie sú aj ceny v supermarketoch, okrem ovocia zaobstaráte prakticky všetok tovar o tretinu drahšie než u nás.

 


Ubytovanie na Mykonose


 

Predovšetkým juhozápadné pobrežie ostrova Mykonos je doslova zastavané radom menej či viac luxusných hotelov, apartmánových domov i letných viliek. Kvalita, ale aj cena je pritom podstatne vyššia než vo zvyšku Grécka. Cena za jednoduché štúdio na začiatku sezóny začína na cca 35€ na noc. Pre najvýhodnejšie ceny sa oplatí využiť klasický Booking.com.

Pokiaľ zháňate lacné ubytovanie na Mykonose, skôr než booking vám poslúži služba Airbnb, cez ktorú možno prenajímať izby, apartmány či celé domy priamo od súkromníkov. Využiť navyše môžete zľavu 22€ na váš prvý pobyt, zľavu využite tu>>

 

 

Kam na výlety po ostrove Mykonos?

 


Mykonos (Chora)

Mykonos čiže Chora je hlavným a najväčším mestom ostrova. Historická časť inak moderného a komerčného mesta leží priamo pri brehoch mora, vďaka čomu si vyslúžila prezývku Malé Benátky. Stretnúť tu môžete maskota ostrova – plachého pelikána Petrosa – práve tu sa totiž najčastejšie vyskytuje. Cestou od Malých Benátok cez moderné a bielymi fasádami typické centrum mesta sa dostanete až k veterným mlynom na kopci za mestom, ktoré sú jedným z najviac fotografovaných miest Mykonosu. Záujemcov o históriu  pravdepodobne najviac zaujme Starý prístav a Archeologické múzeum.

Délos

Délos je malý ostrovček ležiaci neďaleko juhozápadného pobrežia Mykonu. Ide o jedno z najposvätnejších miest v Grécku, podľa povestí sa tu totiž narodili bohovia Apollón a Artemis. Niet preto divu, že tunajšie antické skvosty ako Levia terasa, kamenné divadlo, amfiteáter či zbytky antických sôch a stĺpov sa vynímajú na zozname dedičstva UNESCO. Veľmi obľúbené je aj tamojšie Archeologické múzeum mapujúce bohaté dejiny inak malého ostrova.

 

2993906320_589f39eafe

 

Ftelia

Ftelia je zrejme vôbec najstarším osídlením ostrova Mykonos. V tejto dedinke ležiacej na severnom pobreží ostrova sa totiž nachádzajú viac ako 7000 rokov staré artefakty a pôdorysy budov, ktoré dokazujú ľudské osídlenie. Väčšina neskorších antických budov však bola zničená sériou zemetrasení, takže sú tu viditeľné iba ich pôdorysy.

 

Maják Armenistis

Jedným z najviac fotogenickejších miest severnej časti ostrova je maják Armenistis. Ten sa týči do výšky 19 metrov na najsevernejšom bode ostrova a ponúka nádherný výhľad na Egejské more.

 

Ano Mera

Áno Mera je prakticky jediné väčšie osídlenie vo vnútrozemí ostrova. Okrem radu hotelov je toto mesto zaujímavé predovšetkým kláštorom Panagia Tourliani a hradom Gyzi, ktorý sa týči na kopci za mestom. Hoci pôvodne benátsky hrad je už z veľkej časti zničený, stále ponúka minimálne nádherný výhľad na mesto aj neďaleké pobrežie. Druhou historickou atrakciou Ano Mera je kláštor Paleokastro, ktorý už od 18. storočia slúži ako miesto pre krstiny.

 

Jazero Marathi

Marathi je v srdci Mykonu ležiace jazero zaujímavé predovšetkým vysokou betónovou hrádzou.

 

 

Tipy na jednodňové výlety po Mykonose

 

1.deň – hlavné mesto Mykonos

 

Prehliadku hlavného mesta ostrova Mykonos môžeme začať v Archeologickom múzeu, ktoré odkrýva exponáty nielen z ostrova samotného, ale aj z neďalekého Délu. Z múzea sa presunieme južne ku Starému prístavu, pri ktorom začína najnavštevovanejšia oblasť mesta – Malé Benátky.

V Malých Benátkach si okrem prezeranie malebných domčekov ktoré sú obmývané morom rozhodne doprajte aj prehliadku kostola Paraportiani ktorý má pre Mykonos typicky jasne bielu fasádu. Na záver dňa svoju prechádzku naprieč Mykonosom dotiahnite až k veterným mlynom, od ktorých sa rysuje nádherný výhľad na mesto s prístavom.

 

20353211075_752b238243

 

2.deň – Ostrov Délos

 

Pre záujemcov o bohatú grécku históriu bude najväčším lákadlom určite ostrovček Délos. Na neho sa prepravíme v dopoludňajších hodinách trajektom pravidelne odchádzajúcim z prístavu v Mykonose.

Z prístavu v Délos pokračujeme severne k hlavnej atrakciu ostrova – Levej terase, kde začína posvätný chodník do akropoly. Od antického súsošia sa presunieme južne cez taliansku agoru až k archeologickému múzeu. Popoludní potom ešte stihnete obísť ďalšie antické pamiatky, ako je amfiteáter, divadlo či zvyšky súsošia a chrámov.

 

3. deň – Krásy severu ostrova Mykonos

 

Výlet po zaujímavostiach severu ostrova Mykonos začneme v letovisku Ftelia. Neďaleko mestečka totiž ležia veľmi vzácne tisíce rokov staré pôdorysy domov z čias prvotného osídlenia ostrova. Z Ftelie sa potom presunieme k jazeru Marathi, kde sa dá prejsť okolo hrádze, z ktorej je skvelý výhľad na vnútrozemskú vysočinu.

Po prechádzke okolo Marathi už mierime na najsevernejší bod ostrova k majáku Armenistis, kde je možné vychutnať si romantický západ slnka v oblasti.

 

4. deň – Ano Mera a Kalafati

 

Ďalšou perlou Mykonosu, ktorú zo svojho itinerára nesmiete vypustiť je mesto Ano Mera. Prehliadku mesta začneme u monumentálneho kláštora Panagia Tourliani pochádzajúceho z roku 1542. Potom pokračujeme cez krstný kláštor Paleokastro až za samotnú hranicu mesta ku hradu Gyzi, kde sa môžete pokochať výhľadom na Ano Mera aj neďaleká letoviska.

Ak Vám po prehliadke Ano Mera ostane čas, vydajte sa ešte juhovýchodne k letovisku Kalafati. Jedná sa o malebné letovisko postavené na skalnatom svahu, ktoré je typické domami s bielymi fasádami a Karibik pripomínajúcimi plážami, na ktorých môžete celodenný výlet zakončiť.

 

14482552314_69fe504d4e

 

 

Pláže na Mykonose

 

Pláže sú asi najväčšou pýchou ostrova Mykonos, miestni i turisti na nich totiž trávi nielen celé dni, ale vďaka množstvu plážových barov a diskoték aj celé noci. Najväčšiu koncentráciu verejných pláží nájdete na juhu, juhozápade a juhovýchode ostrova, kde majú pláže v drvivej väčšine prípadov piesočný charakter.

Najlepšie vybavené pláže, ktoré ponúkajú nočnú zábavu sú predovšetkým Elia, Platis Yialos, Psarou, Paradise a Super Paradise, kde bary a podniky veľmi často mieria na gayov a lesbičky. Pokiaľ skôr než po celodennom opaľovaní sa medzi davmi turistov a niekoľkých drinkoch preferujete pokojnejšie prostredie, môžete si zájsť na pláže ako Panomos, Agios Ioannis, Agios Sostis či Kalafatis, ktoré síce nie sú tak dobre vybavené, za to ponúkajú o to väčšie súkromie.

 


Počasie na ostrove Mykonos

 

Počasie v zime

Počasie v decembri na Mykonose je aj na grécke pomery pomerne teplé s dennými teplotami medzi 9 a 13 ° C. Počítať však musíte aj s nie tak intenzívnymi, ale o to vytrvalejšími dažďovými prehánkami.

Počasie v januári je opäť typické vytrvalými dažďami, denné teploty oproti decembru nepatrne klesnú v priemere na 6 až 12 ° C.

Vo februári zase graduje obdobie dažďov, napriek tomu sú však zrážky skôr veľmi intenzívne a vytrvalé, než časté. Denné teploty sa rovnako ako v januári pohybujú medzi 6 a 12 ° C.

 

Počasie na jar

Počasie v marci  je podstatne slnečnejšie a už sa vyskytujú skôr prehánky, než vytrvalejší dážď. Teploty  rastú na 8 až 15 ° C, na kúpanie je teda stále zima, ale pre poznávanie kultúry ostrova je počasie ideálne.

Mykonos je v apríli už pomerne teplý s teplotami medzi 13 a 19 ° C. Stále však platí, že more je na kúpanie chladné.

V máji je počasie na ostrove Mykonos pre kúpanie už pomerne priateľné – s teplotami vzduchu medzi 14 až 23 ° C a mora s v priemere 19 ° C .
 

Počasie v lete

Počasie v júni  je s teplotami vzduchu medzi 18 a 27 ° C a teplotou mora priemerne 22 ° C už úplne ideálne pre dovolenku pri mori.

V priebehu hlavnej sezóny v júli a auguste je počasie na Mykonose s vysokými teplotami medzi 21 a 30 ° C už ideálne prakticky len pre čľapkanie sa pri vode. More navyše ponúka príjemných 25 ° C, je však potrebné počítať s preplnenými plážami.

 

Počasie na jeseň

Počasie v septembri  je s teplotami medzi 18 a 27 ° C stále veľmi teplé, a teda aj ideálne pre kúpanie v mori, ktoré stále zostáva vyhriate na 23 ° C.

V októbri prichádza na Mykonos opäť obdobie dažďov a v priemere prší 7 dní v mesiaci. Hoci zrážky môžu byť vytrvalejšie, teploty vzduchu medzi 15 a 22 ° C aj teplota mora oscilujúca okolo 22 ° C ešte stále lákajú turistov k dovolenke pri mori.

Počasie v novembri je na ostrove vôbec najdaždivejšie v celom roku. Spoločne s dennými teplotami klesajúcimi na 11 až 17 ° C tak končí počasie umožňujúce kúpanie v mori.

 

 

Aktuálne počasie na Mykonose nájdete tu.

Predpoveď počasia na Mykonose na ďalších 10 dní nájdete tu.

 

 

Doprava po Mykonose


 

V južnej časti ostrova funguje niekoľko autobusových spojov vypravovaných predovšetkým z hlavného mesta Mykonos. V Mykonose sa nachádzajú dve autobusová stanica – severná a južná. Zo severnej stanice odchádzajú autobusy smerom  Ano Mera, Kalolivadi, Tourlos, Agios Stefanos, Elia a Kalafatis. Z južnej stanice potom jazdia autobusy do Platis Gialos, Psarou, Paraga, Paradise, Ornos, Agios Ioannis a tiež na letisko.

Od júna do septembra jazdia autobusy cca raz za hodinu a fungujú až do 01:00. Mimo sezónu síce všetky hlavné linky stále fungujú, ale spoje už nie sú tak frekventované.

Najpohodlnejším a najrýchlejším spôsobom, ako za rozumnú dobu spoznať čo najväčšiu časť ostrova je však stále požičanie si automobilu v požičovni. Pre najlepšie ceny preskúmajte ponuku rentalcars.com.

 


Letenky na Mykonos


 

Letisko v Mykonose má oproti mnohým ďalším gréckym ostrovom tú výhodu, že na ňom už roky okrem tradičných prepravcov sprostredkováva lety aj nízko nákladový Ryanair a to konkrétne do Atén. Spiatočné lety do Atén pritom mimo sezóny štartujú na sume okolo 15€, takže s následným prípojomz Atén na Mykonos napríklad z Bratislavy či Budapešti môže spiatočný let vyjsť aj na sumu okolo 80€, v lete však ceny rapídne vzrastajú.


 
Letoviská na Mykonose


 

Agia Anna

Agia Anna je malá pláž neďaleko slávnejšieho letoviska Paraga. Oproti pláži Paraga je však Agia Anna podstatne pokojnejšia, a tak je vyhľadávaná predovšetkým rodinami s deťmi.

 

Ag. Ioanis

Agios Ioanis je malebná piesočná pláž neďaleko mesta Chora. Oproti ostatným okolitým plážam nie je Agios Ioanis natoľko hlučná, a tak je vyhľadávaná aj rodinami s deťmi.

 

Agios Sostis

Agios Sostis je letovisko ležiace východne od hlavného mesta. Jedná sa o (na Mykonos) veľmi pokojné letovisko s peknou, ale skromnejšie vybavenou piesočnatou plážou.

 

Ag. Stefanos

Agios Stefanos je moderné letovísko neďaleko hlavného mesta Mykonos. Nachádza sa tu rad luxusných hotelov aj dlhá piesočnatá pláž vybavená ležadlami a slnečníkmi.

 

Ag. Lazaros

Agios Lazaros je malé letovisko ležiace v turisticky najatraktívnejšej oblasti pri pláži Mykonos, Platys Gialos, Psarou či Paraga.

 

Ano Mera

Ano Mera je druhé najväčšie mesto ostrova a jediné väčšie vnútrozemské osídlenia ostrova Mykonos. Napriek tomu je to do mesta, čo by kameňom dohodil od pobrežia s niekoľkými tichými plážami. Mesto samotné je potom významné predovšetkým slávnym kláštorom Panagia Tourliani.

 

Dilos

Dilos je malý ostrovček neďaleko Mykonose. Ostrov Dilos bol za antiky obchodným a náboženským centrom, vďaka čomu sa tu zachovalo viacero antických pamiatok vrátane slávnej Aleje levov.

 

Dragonisi

Dragonisi je malý ostrovček neďaleko Mykonosu. Ostrov je turisticky atraktívny predovšetkým morskými jaskyňami a podmorským životom, vďaka čomu sem každodenne mieri rad výletných lodí.

 

Elia

Elia je jedna z najdlhších a najnavštevovanejších pláží ostrova. Táto piesočná pláž je obľúbená predovšetkým medzi mladými ľuďmi, pretože po zotmení je tu prevádzkovaný rad diskoték.

 

Ftelia

Ftelia je letovisko s malou plážou vyhľadávanou predovšetkým priaznivcami vodných športov. Pobrežie je tu totiž vystavené silným vetrom ideálnym pre windsurfing.

 

Glastros

Glastros je malá dedinka ležiaca neďaleko mesta Mykonos. Nachádza sa tu rad hotelov a letných domov, v ktorých turisti aj miestni hľadajú väčší pokoj, než v hlavnom meste ostrova.

 

Kalafatis

Kalafatis je letovisko s malou piesočnou plážou. Letovisko je vyhľadávané predovšetkým medzi priaznivcami vodných športov, pretože tamojšie pobrežie je bičované silnými vetrami.

 

Kalo Livadi

Kalo Livadi je osídlenie neďaleko hlavného mesta s niekoľkými hotelmi a predovšetkým skvele vybavenou piesočnatou plážou.

 

Korfos

Korfos je malý záliv neďaleko prístavu v Mykonose. Nachádza sa tu niekoľko ukrytých pláží s kamenistým dnom, ideálnych pre potápanie i windsurfing.

 

Lia

Lia je oblasť neďaleko Kalafatis s malou piesočnou plážou a niekoľkými reštauráciami a barmi.

 

Lino

Lino je malá dedinka neďaleko Platis Gialos. Nachádza sa tu rad ubytovacích zariadení, ktoré ponúkajú predsa len pokojnejšie prostredie ako neďaleké letovisko.

 

Mykonos (Chora)

Mykonos čiže Chora je najväčším a zrejme aj najzaujímavejším mestom ostrova. Jedná sa o veľmi kozmopolitnú metropolu s bohatým nočným životom. Turisticky najatraktívnejšie štvrte mesta sú Malé Benátky, zaujímavé sú však aj veterné mlyny ležiace na kopci za mestom.

 

Ornos

Ornos je zátoka a rovnomenné letovisko ležiace južne od hlavného mesta Chora. V zátoke sa nachádza dlhá piesočná pláž, ktorá je o niečo pokojnejšia než ostatné a preto ju vyhľadávajú predovšetkým rodiny s deťmi.

 

Panormos

Panormos je pokojné letovisko severne od Mykonosu. Leží tu pekná piesočná pláž, ktorú často navštevujú aj nudisti.

 

Paradise

Paradise je jedna z najslávnejších pláží ostrova. Pláž je pokrytá jemným pieskom a je vyhlásená predovšetkým početnými plážovými diskotékami.

 

Paraga

Paraga je často navštevovaná oblasť s dvoma plážami. Kým severná piesočnatá pláž je perfektne vybavená a teda aj rušná, južná pláž je podstatne pokojnejšia.

 

Platis Gialos

Platis Gialos je moderné letovisko s piesočnou plážou ležiace neďaleko mesta Chora.

 

Psarrou

Psarrou je predovšetkým medzi samotnými Grékmi veľmi obľúbená piesočnatá pláž ležiaca neďaleko Platis Gialos.

 

Super Paradise

Super Paradise je pláž ležiaca hneď pri známejšej pláže Paradise. Oproti slávnejšej susede je však Super Paradise o trochu menej organizovaná, a tým pádom aj nepatrne menej frekventovaná.

 

Tourlos

Tourlos je prístavné mesto ležiace medzi mestami Agios Stefanos a Mykonos. Ide o vôbec najdôležitejší prístav ostrova.

 

 

Jazyk a niekoľko základných fráz
 

Úradným jazykom na ostrove Mykonos je pochopiteľne gréčtina. Ide však o veľmi kozmopolitnú destináciu, a tak obzvlášť tu nebudete mať problémy dohovoriť sa po anglicky aj nemecky.

Niekoľko základných fráz:

 

Dobrý deň – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Dovidenia – Andio

Dnes – Símera

Zajtra – Ávrio

Áno – Ne (!!!)

Nie – Ochi

Prosím – Parakalo

Ďakujem – Efcharisto

Koľko to stojí? – Poso kani?

Nerozumiem – Den katalavaíno

Hovoríte po anglicky? – Milate Anglika?

 

 
Mykonos

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!