Malorka je veľmi obľúbená turistická destinácia preslávená dlhými piesočnatými plážami lemovanými citrusovými a borovicovými hájmi, to všetko v kombinácii s povestným španielskym temperamentom a architektonickými skvostami. Na tomto najväčšom ostrove španielskych Baleár nájdete pokoj v prírode, krásne mesta plné histórie aj bohatý nočný život okorenený skvelým jedlom a pitím.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

 

Základné informácie o Malorke

 

Malorka je súčasťou Španielska, pre vstup do krajiny preto stačí občiansky preukaz so strojovo čitateľnou zónou alebo cestovný pas.
Mena: Euro
Tiesňová linka: 112
Hasiči: 080
Ambulancia: 061
Polícia: 091
Pobrežná stráž: 900 202 202

Väčšina hotelov využíva zásuvky na 220V, v starších zariadeniach však môžete naraziť aj na zásuvky na 125V. Adaptéry možno zakúpiť v každom obchode s elektrospotrebičmi a v supermarketoch.
Či už cestujete k moru alebo do prírody, nenechávajte nič na náhodu a dohodnite si cestovné poistenie. Dohodnutie zaberie pár minút a ušetríte si tým nejednu starosť.
 

 
Zájazdy na Malorku

 

Najväčšiu ponuku zájazdov za najlepšie ceny nájdete na dovolena.cz či invia.sk.
 
 

 
 
Dovolenka na Malorke s deťmi

 

 

Pre dovolenku s deťmi je Malorka výbornou voľbou,  je to totiž bezpečná oblasť a veľké hotely často ponúkajú zábavný program vedený animátormi. Deti sa tak rozhodne nudiť nebudú. Ak stojíte o pokojnejší pobyt, je vhodnejšie vynechať živšie oblasti typu Arenal či Palma de Mallorca, naopak ideálnou voľbou je napríklad Alcudia či Santa Ponsa.
 
 

 

Na Malorku so psom

 

Ak cestujete na Malorku za morom, nechajte radšej svojho štvornohého priateľa doma. Hoci mnoho hotelov a apartmánov umožňuje ubytovanie domácich zvierat, s výnimkou asistenčných psov na Malorke platí zákaz vstupu so psami na všetky verejné pláže a vo verejnej doprave.
 
 

 

Pokojná dovolenka pre seniorov

 

Pre seniorov je Malorka veľmi vhodnou rekreačnej destináciou. Ostrov je bezpečný a vzhľadom na to, že veľmi významnú časť klientely tvoria nároční nemeckí seniori, sú aj služby na veľmi vysokej úrovni. Opäť je vhodné dodať, že ak stojíte o pokojnú dovolenku, vyplatí sa voliť ubytovanie mimo centra veľkých miest akoPalma.
 
 

 

Nákupy na Malorke

 

Malorka je preslávená svojimi tržnicami plnými jedla, kvetov i výrobkov miestnych remeselníkov. Trhy sa konajú prakticky v každom väčšom meste niekoľkokrát do týždňa, najväčšie trhy sa zas konajú v Palma de Mallorca s výnimkou nedele každý deň na Placa de L’Olivar.
 

Palma je všeobecne hlavným nákupným mestom na Malorke, nájdeme tu dva najslávnejšie nákupné bulváry Avinguda Jaume III a Passeig des Born ktoré sú plné menších aj väčších obchodíkov. Najlacnejšie oblečenie zaobstaráte v outletovom centre Festival Park na kraji mesta.
 

S výnimkou veľkých supermarketov sa väčšinou otváracia doba pohybuje od 9:00 do 13:00 a od 16:00 do 20:00, popoludní totiž Španieli dodržiavajú siestu. Cez víkendy a štátne sviatky bývajú obchody zatvorené.

 

5175961926_9cd4b6db36

 

 

Nočný život na Malorke

 

 

Hoci za centrum nočného životu na Baleároch je považovaná Ibiza, Malorka má tiež čo ponúknuť. Medzi najrušnejšie regióny patrí El Arenal, Magaluf či Palma de Mallorca, prevažne v El Arenale sa rozhodne nudy obávať nemusíte. Medzi najznámejšie podniky patria Bahia Bar a Bierexpress (El Arenal), Piano Bar a Bar Papis (Megaluf) či Tito’s a BarAbaco (Palma).
 
 

 

Ubytovanie na Malorke

 

 

Ponuka ubytovania na Malorke je veľmi široká, prakticky celé pobrežie lemujú hotely a apartmánové domy všetkých cenových skupín. Vo vnútrozemí sa dá potom ubytovať aj vo vidieckych domoch, vzhľadom k rozlohe ostrova však nie je problém ubytovať sa na pobreží a do vnútrozemia cestovať automobilom.
 
Ceny ubytovania pomerne dramaticky rastú v období letných prázdnin, zatiaľ čo v júni nie je problém zohnať solídny apartmán pre dvoch za 50€ na noc, o mesiac neskôr sa už cena pohybuje okolo 65-70€. 

 

Ponuka ubytovania na ostrove je ako som už spomínal, veľmi široká, oplatí sa preto v záujme najlepších cien preskúmať možnosti ubytovania cez booking.com.

Alternatívou za klasický Booking je potom služba Airbnb, s ktorou môžete zohnať ubytovanie od súkromníkov. Tým môžete nielen ušetriť nejaký ten peniaz, ale tiež lepšie spoznať tamojších ľudí a kultúru. Využiť navyše môžete zľavu 22€ na Váš prvý pobyt, zľavu využite tu>>
 
Na Malorke sa nachádza taktiež rad modernizovaných kempov, teoreticky možno zobrať aj stan. Vzhľadom k tomu, že noc v kempe vyjde zhruba na 35€ na stan sa však oplatí ubytovať sa radšej v hosteli či cez Airbnb.
 
 

 

Tipy na zaujímavé miesta na Malorke

 

Valldemosa
Valldemosa je malebné mestečko na severozápade ostrova, ktoré je typické úzkymi dláždenými uličkami a pre Malorku typickými kamennými stavbami. Najväčšou atrakciou mesta je kartuziánsky kláštor Sa Cartuja zo 14. storočia, kde sa v rokoch 1838 -1839 zdržiaval Frederic Chopin. Potom čo miestni zistili, že Chopin trpel tuberkulózou síce musel chtiac nechtiac ostrov opustiť, dnes sa k nemu však miestni hlásia a môžete tak navštíviť Museu Frederic Chopin alebo si vypočuť niektorú z jeho skladieb na miestnych koncertoch.
 

Costa Brava
Západné pobrežie je lemované až 400 metrov vysokými útesmi, na kúpanie teda táto oblasť rozhodne nie je vhodná, na druhú stranu možno odtiaľto pozorovať nádherné panorámy vĺn narážajúcich do skál.

 
Jaskyne Hams a Drach
Neďaleko mestečka Porto Cristo na východnom pobreží sa nachádzajú kvapľové jaskyne Hams a Drach. Okrem kvapľov môžete navštíviť aj podzemné jazero zvané Benátske more, na ktorom sa môžete prejsť loďkou či vzhliadnuť laser show.
 

Palma de Mallorca
V hlavnom meste Palma de Mallorca nájdete najväčšie a najvýznamnejšie pamiatky ostrova ako katedrálu La Seo či Castello Bellver, okrem iného je Palma de Mallorca centrum zábavy i nakupovania, ak si chcete užiť tamojší nočný život, Palma je určite skvelá voľba.
 

Pollenca
Pollenca je malebné mestečko obklopené horami, ktoré dodávajú mestu dramatickú atmosféru. Čo sa architektonických pamiatok týka, najznámejší je pravdepodobne kláštor Sant Domenc, kde každé leto prebieha medzinárodný hudobný festival.
 

Cala Ratjada
Cala Ratjada je prístavné mestečko, v ktorom môžete obdivovať pôvodné rybárske domčeky, alebo si zaplatiť plavbu pozdĺž ostrova na jachte.
 

 

 
Niekoľko tipov na jednodňový výlet po Malorke

 

 

1.deň
Prehliadka továrne na výrobu umelých perál v Manacore a prehliadka mesta samotného. Nasleduje prehliadka kvapľových jaskýň Hams a Drach, kde je možné vidieť jedno z najväčších podzemných jazier na svete. Večer  zakončite napríklad pokojnou večerou v malebnom mestečku Porto Cristo.
 

2.deň
Prehliadka Inca s trhoviskom plným kožených výrobkov z miestnych dielní. Po prehliadke mesta nasleduje presun k pohoria Tramuntana a túra skrz kľukaté cestičky k zálivu Sa Calobra. Ak budete dostatočne rýchli, stihnete aj prehliadku tamojšej tiesňavy.
 

3. deň
Ďalší deň začneme v malebnom mestečku Valldemosa, ktoré je rajom pre milovníkov umenia. Na budovách vo Valldemose je vidieť históriu architektúry na Malorke od 14. storočia do dneška, okrem iného je mesto tiež späté s Fredericom Chopinom, ktorý tu pôsobil. Práve skladby Frederica Chopina si navyše môžete vypočuť na takmer každodenných koncertoch tamojšej farnosti. Aby nevšednej architektúry nebolo málo, večer strávime v Port de Soller, meste pretkanom secesnými pamiatkami navrhnutými žiakmi Antonia Gaudího.
 

4. deň
Ďalší výlet začneme v historickom meste Sineu, ktorého pôvod siaha až do 14. storočia. Okrem mnohých stredovekých pamiatok sa v Sineu nachádzajú jedny z najznámejších trhov na Malorke, na ktorých možno zohnať ovocie, morské plody, remeselné výrobky či domáce zvieratá. Popoludňajší program zaberie výlet na mys Formentor, ktorý je vďaka neďalekej 200 metrov vysokej plošine jedným z najviac fotografovaných miest ostrova. Deň je najlepšie zakončiť kúpaním na jednej z mnohých pláží pozdĺž mysu, alebo plavbou na lodi.
 

5. deň
Nielen zapálení pozorovatelia vtáctva si obľúbia park Albufera – zatopenú lagúnu s množstvom chránených vtáčích druhov. Popoludnie na severe ostrova potom možno pohodlne stráviť v meste Pollenca, ktoré je typické starými domami a krivolakými uličkami plnými kaviarní a reštaurácií.
 

6. deň
Na prehliadku Palma de Mallorca sa rozhodne oplatí vyčleniť si aspoň jeden celý deň. Mesto ponúka mnoho pamiatok, z ktorých za videnie rozhodne stojí katedrála La Seo, hrad Bellver a námestie Plaza Mayor. Okrem historických pamiatok  hlavné mesto ostrova ponúka aj skvelé možnosti, čo sa nákupov a nočného života týka.

 

13333776595_6501c65a54-1-e1463439203113

 

 

Doprava po Malorke

 

 
Z letiska v Palma de Mallorca sa do mesta dostanete autobusovými linkami 1 a 21, ktoré fungujú od 6:00 do 2:00. Autobusy jazdia v 15 až 30 minútových intervaloch a lístky, ktoré sa kupujú v príletovej hale či u vodiča, vyjdú na 3.00 €. V Palma de Mallorca a ďalších väčších mestách operujú autobusovej služby dopravcu EMT, cena lístka sa odvíja podľa počtu prejdených kilometrov, rádovo sa však cena pohybuje od 1 do 4 €. Pre cestovanie po ostrove je možné využiť autobusy, lístky sa väčšinou kupujú až u vodiča. Problém však sú dlhšie intervaly a pomalá jazda, pre preskúmanie ostrova sa preto oplatí požičať si auto.

Na Malorke je myslím, veľmi praktické, požičať si automobil, vďaka ktorému je môžete pohodlne a rýchlo precestovať celý ostrov bez nutnosti prispôsobovania sa odjazdom autobusov. Menšie autá prenajmete už pod 35€ na deň, pre čo najlacnejšie ponuky využite porovnávač rentalcars.com. Na požičanie automobilu je väčšinou vyžadovaný iba vek nad 21 rokov aspoň dva roky dlho držaný vodičský preukaz.
 
 

 

Kúpanie a pláže na Malorke

 

Malorka disponuje mnohými piesočnými a štrkovými plážami, ktoré sú rozmiestnené prevažne na južnom pobreží ostrova, naopak sever a západ pobrežia často tvoria útesy,  preto aj sú tieto oblasti nevhodné na kúpanie.
 
Podľa mnohých najkrajšia, ale tiež najnavštevovanejšia je na severe sa nachádzajúca Platja de Formentor – pláž uprostred krásnej prírody ponúka čistú vodu i mnoho barov a služieb, nevýhodou je častá preplnenosť. Veľmi krásna je tiež kamienková pláž Cala Estellenc nachádzajúca sa v blízkosti útesu. Čo sa týka južnej časti ostrova, máte na výber z oveľa väčšieho množstva pláží.
 
Ak hľadáte pokojné piesočné pláže, popremýšľajte napríklad o Camp de Mar, Cala Murada či Cala Llombards, ktoré nie sú natoľko preplnené, naopak najviac turistov očakávajte v zátoke okolo Palma de Mallorca.

 

18393832912_0c4378020d-1-e1463440999710

 

 

Počasie na Malorke

 

Počasie na jar

Čo sa týka počasia na Malorke v marci, priemerná teplota v tieni je 12 ° C, takže nahráva skôr výletom do vnútrozemia než slneniu sa na pláži.
Počasie v apríli je na Malorke o niečo vľúdnejšie, teplota mora na  sa však stále pohybuje okolo 15 ° C. Kúpanie v mori počas apríla je tak skôr pre otužilcov.
Počas jari sa však teploty postupne zvyšujú a na prelome mája a júna sú už stabilne nad hranicou 20 ° C, sú však viditeľné veľké rozdiely, a už v máji tak existujú dni, kedy teploty atakujú 30 ° C.
Teplota mora na jar pomerne presne kopíruje teplotu vzduchu, už v máji sa tak nezriedka objavujú dni vhodné na kúpanie v mori. Tomu nahráva aj nižší počet zrážok, v priemere prší 4 dni do mesiaca.
 

Počasie v lete

Leto na Malorke je veľmi teplé, teploty presahujú 30 ° C a krásne počasie podčiarkuje aj veľmi nízky výskyt zrážok.
Teplota mora dosahuje 25 ° C a od júna do septembra kolíše len nepatrne, jedná sa tak o ideálne obdobie pre kúpanie. Mínusom je ale vysoký počtom turistov i o poznanie vyššie ceny ako na jar.
 

Počasie na jeseň

Aj jeseň na Malorke je veľmi teplá, v septembri priemerná teplota v tieni presahuje 25 ° C a teplé more nabáda na kúpanie.
V priebehu októbra teploty klesajú ku 20 ° C, ale stále sa vyskytujú slnečné dni s teplotami okolo 30 ° C v tieni a more s teplotami nad 20 ° C je stále vhodné na kúpanie.
Atraktivitu jesennej dovolenky však znižujú početné a intenzívne zrážky.
 

Počasie v zime

Zima na Malorke je mierna, počasie  v decembri nabáda k peším výletom po vnútrozemí. V decembri teploty väčšinou spadnú pod 15 ° C a do konca februára sa držia nad 10 ° C, snehové prehánky sú aj vo vyšších polohách vzácne.
Prehánky sú síce podobne časté ako na jeseň, ale už nie tak intenzívne.
Jedná sa teda o vhodné obdobie pre cestovanie do vnútrozemia, pri ktorom sa môžete tešiť z absencie turistov a nižších cien, na druhej strane sa pravdepodobne budete musieť vzdať kúpania v mori, teplota mora na Malorke v decembri dosahuje teplôt okolo 12 ° C.
Počasie na Malorke v januári je podobné ako v decembri, teplota mora teda neumožňuje kúpanie, čo nahráva výletom do vnútrozemia.
Prakticky rovnaká je charakteristika aj počasia vo februári, pred zimou teda na Mallorcu síce utečiete, na kúpanie to ale stále nebude.
 

Aktuálne počasie na Malorke nájdete tu.

Predpoveď počasia na Malorke na najbližších 10 dní nájdete tu.
 

 

 

 

Lacné letenky na Mallorcu

 

 

Ak cestujete na Malorku na vlastnú päsť, najlepšie sa na ňu dostanete nízkonákladovým Ryanairom priamo z Bratislavy od cca 70€, v letnej sezóne je cena o niečo vyššia. 

 

 

Zaujímavé destinácie na Malorke

 

 

Albufera Park
Národný park Albufera je systém mokradí nachádzajúcich sa v uzavretej lagúne na severe ostrova. Táto oblasť je domovom mnohých vzácnych druhov vtákov.
 

Alcúdia
Alcúdia patrí medzi najväčšie letoviská na severnom pobreží. Oblasť sa rozrastá po polostrove Pinar a ponúka mnoho vhodných miest na kúpanie v mori.
 

Algaida
Algaida je malebné mestečko v srdci ostrova plné malebných historických uličiek. Najväčším lákadlom Algaidy je pieskovcový kostol a zachovalý veterný mlyn.
 

Andratx
Andratx je oblasť na juhozápade ostrova, ktorá turistov láka na panenskú prírodu aj historický hrad. Okrem iného si túto oblasť obľúbili aj filmové hviezdy,  vilu tu vlastní napríklad Claudia Schiffer.
 

Artá
Artá je jedna z najdlhšie obývaných oblastí ostrova, táto oblasť a rovnomenné mesto preto lákajú predovšetkým na historické pamiatky a múzeá plné archeologických vykopávok.
 

Binissalem
Binissalem je mestečko nachádzajúce sa vo vnútrozemí, ktoré sa preslávilo ako najvyhlásenejšia vinárenská oblasť na Malorke.
 

Cala Figuera
Cala Figuera je jedna z mála oblastí na pobreží, kde nenájdeme takmer žiadne pláže vhodné na kúpanie. Na druhú stranu je vďaka tomu táto oblasť takmer nedotknutá turizmom a možno tu preto pozorovať pôvodné rybárske obydlia a krásnu prírodu tamojších útesov.
 

Cala Millor
Cala Millor je jedno z najznámejších letovísk na východnom pobreží, nájdeme tu nekonečné piesočné pláže a celý rad barov a reštaurácií.

 

Cala Pi
Cala Pi je oblasť na juhu ostrova preslávená krištáľovo čistou vodou aj nádhernými skalnatými útesmi.
 

Cala Rajad
Cala Rajad je oblasť na juhovýchode, preslávená dlhými plážami a množstvom prístavov, z ktorých je možné podniknúť jednodňový výlet na neďaleký ostrov Menorca.
 

Cala San Vicenc
Cala san Vicenc je jeden z najmenších rezortov na Malorke, panorámu pláží tu dopĺňajú mohutné kopce len pár metrov od pobrežia.

 
Cala Santanyi
Santanyi je prímorská oblasť na juhu ostrova, ktorá ponúka množstvo pláží, ktoré ešte neboli úplne objavené medzi turistami.

 
Cala d’Or
Cala d’Or je letovisko na juhu ostrova preslávené množstvom pláží a prístavom plným luxusných lodí.
 

Calas de Mallorca
Calas de Mallorca je jedna z najromantickejších zátok na Malorke, nájdeme tu mnoho hotelových komplexov a pláží.
 

Calvia
Calvia je miesto, kde začala kolonizácia ostrova. Mimo pláží a hotelov tu teda nájdete aj množstvo historických pamiatok.
 

Campanet
Campanet je mesto vo vnútrozemí, ktoré si ako jedno z mála zachovalo svoju autenticitu a neprepadlo turistickému boomu. Neďaleko mestečka sa nachádzajú kvapľové jaskyne Coves de Campanet.
 

Campos
Campos je pokojná dedinská oblasť populárna predovšetkým vďaka štvrtkovým a sobotňajším trhom i renovovanej pláži Es Trenc.

 

Can Pastilla
Can Pastilla je rezort nachádzajúci sa blízko hlavného mesta a letiska Palma de Mallorca, vďaka dobrému dopravnému spojeniu sú tak jeho pláže jedny z najobľúbenejších na ostrove.
 

Can Picafort
Can Picafort je oblasť uprostred zálivu Bahia d’Alcúdia nachádzajúceho sa na severe ostrova v tieni pohoria Serra de Tramuntana.
 

Capdepera
Capdepera je mesto na východe ostrova, ktoré je známe najmä hradom a strážnu vežou ktoré sú umiestnené na kopci a týčia sa nad cestou.

 

 
Colonia de Sant Père
Colonia de Sant Père je prímorská dedina nachádzajúca sa v zátoke Alcudia, ktorá je preslávená štrkovými plážami.

 

 
Colonia de Sant Jordi
Colonia de Sant Jordi je rezort na juhu ostrova, pre ktorý sú typické dlhé pláže a promenády.
 

Deia
Deia je malá pobrežná dedina v severnej časti ostrova, ktorá sa svojimi pomarančovými a olivovými hájmi stala veľmi populárnou medzi celou plejádou maliarov a básnikov.
 

El Molinari
El Molinari je oblasť na východe Palma de Mallorca, prakticky celá oblasť je lemovaná plážami a priľahlými hotelovými komplexmi.

 
Felanitx
Felanitx je mesto na juhovýchode ostrova, ktoré je známe radom vinární a kostolom Sant Salvador zo 13. storočia.
 

Inca
Inca je mesto nachádzajúce sa v podhorí Tramuntana na polceste z Palmy do Alcúdie, mesto sa preslávilo svojimi tržnicami a obchody.
 

Llucmajor
Llucmajor je prastaré mesto v južnej časti vnútrozemia ostrova, ktoré je preslávené vysokým počtom historických pamiatok z pieskovca pochádzajúcich zo 14. storočia.
 

Magaluf
Megaluf je prímorské letovisko na juhozápade ostrova, ktoré je známe svojím bohatým nočným životom.
 

Manacor
Manacor je mesto a oblasť na východe ostrova, ktorá je známa neďalekými jaskyňami Caves de Drach a továrňou na výrobu umelých perál.
 

Muro
Mesto Muro je okrem piesočných pláží známe tiež múzeom etnológie (Museu Etnologic de Mallorca).
 

Paguera
Paguera je nádherné letovisko na juhu ostrova, ktoré sa môže pýšiť jednými z najnádhernejších pláží ostrova, ktorých krásu umocňujú priľahlé píniové háje.

 

Palma Nova
Palma Nova je letovisko vybudované čisto pre rekreáciu, jedná sa teda o veľmi moderné región s novými hotelmi a bohatým nočným životom.
 

Palma de Mallorca
Palma de Mallorca je hlavné mesto ostrova, nájdete tu preto múzeá, historické pamiatky, obchody i bohatý nočný život.
 

Petra
Petra je malé mesto vo vnútrozemí, ktoré je známe ako rodisko slávneho misionára Fray Junipera Serra.
 

Pollença
Pollença je zátoka na severe ostrova, v ktorej sa nachádza malebné mesto Port de Pollença.
 

Porreres
Porreres je mestečko uprostred poľnohospodárskej krajiny, pre ktoré je typická pokojná atmosféra a pouličné domáce reštaurácie.
 

Port d`Andratx
Port d’Andratx je luxusné stredisko nachádzajúce sa v oblasti Andratx, ktoré je preslávené ako raj jachtárov.
 

Port de Pollença
Pollença je historické mesto na severe ostrova, ktoré je obľúbené vďaka svojim malebným krivolakým uličkám.
 

Port de Soller
Sóller je mesto, ktoré možno považovať za malú Barcelonu na Malorke. Nájdeme tu budovy stavané žiakmi Antonia Gaudího, z ktorých najznámejší je kostol Sant Bartomeu vystavaný v rovnakom duchu ako Sagrada Familia. Ďalším lákadlom je múzeum Pabla Picassa.
 

Portals Nous
Portals Nous je plážový rezort nachádzajúci sa približne 10 km západne od Palma de Mallorca.
 

Porto Cristo
Porto Cristo je veľmi pokojný rezort s piesočnými plážami a tyrkysovým morom, ktorý je ideálny pre pokojnú dovolenku s deťmi.
 

Portocolom
Portocolom je rybárske mestečko plné pôvodných rybárskych chatrčí s pestrofarebnými omietkami. Mesto je pomenované na počesť Krištofa Kolumba, ktorý sa tu podľa miestnych povestí narodil.
 

S’Illot
S’Illot je veľmi pokojné a pre rodiny s deťmi prívetivé letovisko s piesočnými plážami.
 

Sa Calobra
Je v kopcovitej oblasti vo vnútrozemí ostrova, z ktorej sú k videniu nádherné panorámy mora. Sa Calobra je svojimi ostrými cestami veľmi obľúbená medzi cyklistami.
 

Sa Coma
Sa Coma je prímorské letovisko na východe ostrova, ktoré je ideálnou voľbou pre vodné športy.
 

Sa Pobla
Sa Pobla je poľnohospodárska oblasť vo vnútrozemí ostrova.
 

Sa Ràpita
Sa Ràpita je populárne letovisko na juhu ostrova, ktoré je špecifické plytkým morom a skalnatými plážami.

 

Sant Elm
Sant Elm je letovisko na juhozápade ostrova v tieni pohoria Tamuntana. Vďaka tyrkysovým vodám a všade prítomným palmám je táto oblasť prirovnávaná ku Karibiku.

 

Santa Margalida
Santa Margalida je oblasť na severe ostrova, ktorá je preslávená vtáčou rezerváciou Albufera.
 

Santa Maria del Cami
Santa Maria del Cami je mestečko preslávené remeselnými trhmi a jednými z najlepších hrnčiarov v Španielsku.
 

Santa Ponce
Santa Ponce je ďalšie prímorské letovisko, ktoré je obohnané kopcami, na ktorých sa nachádzajú luxusné vily.
 

Ses Illetas
Ses Illetas nachádzajúce sa na juhovýchode ostrova je jedným z najznámejších a najobľúbenejších letovísk na Malorke.

 

 
Sineu
Sineu je jedno z najstarších miest ostrova, preslávené vykopávkami už z arabského osídlenia.
 

Son Servera
Son Servera je mesto zo 14.storočia plné historických pamiatok, z ktorých najznámejší je kostol sv. Jána Krstiteľa.
 

Sóller
Sóller je mesto, ktoré možno považovať za malú Barcelonu na Malorke. Nájdeme tu budovy stavané žiakmi Antonia Gaudího, z ktorých najznámejší je kostol Sant Bartomeu vystavaný v rovnakom duchu ako Sagrada Familia. Ďalším lákadlom je múzeum Pabla Picassa.
 

S’Arenal (El Arenal)
El Arenal je oblasť nachádzajúca sa neďaleko Palma de Mallorca preslávená svojím bohatým nočným životom, cez leto je El Arenal považovaný za jednu veľkú party.
 

Valldemossa
Valldemossa je staré mesto ukryté medzi kopcami. Valldemossa je preslávená predovšetkým kláštorom z 13.storočia a množstvom hudobných festivalov.
 

Villafranca de Bonany
Villafranca de Bonany je vnútrozemské mesto oplývajúce množstvom pamiatok z 18. storočia.
 

 

 
Jazyk a niekoľko základných výrazov

 

 

Malorka má dva úradné jazyky, a to španielčinu a rozšírenejšiu katalánčinu. Vzhľadom na to, že ekonomika ostrova stojí na turizme sa však v mestách dorozumiete aj anglicky či nemecky.

 

áno – si [sí]

nie – no [no]

prosím – per favor [per favór]

ďakujem – grácies [grácias]

nieje zač – de res [de réz]

dobrý deň – hola [ola]

dovidenia – adeu [adéu]

dobré ráno – bon dia[bón dija]

dobrý deň– bona tarda [bóna tarda]

dobrú noc – bona nit [bóna nýt]

ospravedlňte ma – excusa [exkuza]

hovoríte.? – parla ..? [parla]

anglicky – angles [angléz]

nerozumiem vám – no ho entenc [no o entenk]

koľko? – quant es? [kuantes]

otvorené – obert [uvert]

zatvorenoé– tancat [tankát]

dnes – avui [avuj]

zajtra – dema [demá]

 

Malorka
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!