Vulkanický ostrov Lanzarote je najsevernejšie položeným z Kanárskych ostrovov. Lanzarote je plný prírodných krás, okrem dlhých piesočných pláží je ostrov poznačený vulkanickou činnosťou, vďaka ktorej je vzhľad tamojšej prírody často prirovnávaný k Marsu. Práve unikátna príroda na Lanzarote sa  stala motívom diel slávneho architekta a tunajšieho rodáka Cesara Manriqueho.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

 

 

Základné informácie

 

Ostrov Lanzarote spadá pod Španielsko, na prekročenie hraníc teda postačí platný občiansky preukaz alebo cestovný pas.
Mena: Euro 
Dôležité telefónne čísla:
Tiesňová linka: 112
Záchranná služba: 061
Hasiči: 080
Polícia: 091
Na Lanzarote sa používajú štandardné zásuvky s napätím 220V, nie je teda potrebné dokupovať redukciu.
Či už cestujete k moru alebo do prírody, nenechávajte nič na náhodu a dohodnite si cestovné poistenie. Dohodnutie zaberie pár minút a ušetríte si tým nejednu starosť.

 

 
Zájazdy na Lanzarote

 

Najväčšiu ponuku zájazdov za najlepšie ceny nájdete na dovolena.cz či invia.sk.
 

 

 

Dovolenka s deťmi na Lanzarote

 

Ak plánujete dovolenku pri mori s malými deťmi, je vhodné zvoliť ubytovanie na východnom pobreží ostrova. Práve tu sa totiž nachádza najpokojnejšie more s plytkými brehmi lemovanými piesočnými či sopečnými plážami. Vyhlásená sú napríklad letoviská Playa Blanca alebo Costa Teguise.
Čo sa služieb týka, Lanzarote je na veľmi vysokej úrovni. Hotelové komplexy tak často ponúkajú zábavný program s animátormi a deti sa tak zabavia aj pri nepriaznivom počasí.
 

 

Dovolenka so psom na Lanzarote

 

Ubytovacie zariadenia a reštaurácie sú síce už na turistov cestujúcich sa psími miláčikmi zvyknutí, verejné pláže sú však pre psov stále zakázané. Stojí tak za zváženie, či má cenu psa na Lanzarote voziť so sebou.
 

 

 

Lanzarote ako miesto pre pokojnú dovolenku pre seniorov

 

 

Lanzarote je medzi penzistami stále vyhľadávanejšou lokalitou. Vďaka vulkanickej činnosti sa na ostrove nachádza niekoľko kúpeľných zariadení a piesočnaté pláže s pozvoľným zostupom k vode umožňujú skvelý relax. Medzi seniorov sú vyhľadávané predovšetkým rezorty Playa Blanca a Costa Teguise.
 

 

Nákupy na Lanzarote

 

 

Obchodné centrá sa na Lanzarote vyskytujú predovšetkým v blízkosti turistických letovísk typu Arrecife, Costa Teguise či Playa Blanca. Ceny za oblečenie a jedlo sú však na rovnakej, prípadne trochu vyššej úrovni ako u nás.
Otváracia doba supermarketov sa pohybuje od 9 do 21 hodín, v nedele majú všetky obchody zatvorené. Menšie obchody majú zatvorené aj cez siestu medzi 13. a 16. hodinou, práve v túto dobu tiež nájdete v reštauráciách najvýhodnejšie obedové menu.
 

 

Nočný život na Lanzarote

 

 

Hoci v porovnaní s ostatnými Kanárskymi ostrovmi je Lanzarote považované za jednu z pokojnejších destinácií, ani milovníci bujarého nočného života sa nudiť nebudú.
Centrom nočného života na Lanzarote je mesto Puerto del Carmen. Na ulici Avenida de la Playas sa nachádza niekoľko nočných klubov a diskoték, vďaka čomu je táto lokalita hojne navštevovaná mladými ľuďmi prahnúcimi po zábave.
 

 

Ubytovanie na Lanzarote

 

 

Pozdĺž pobrežia Lanzarote sa tiahnu veľké hotely a apartmánové komplexy. Hotely sú na pomery Kanárskych ostrovov stredne drahé, na začiatku sezóny ceny štartujú na 50€, ale pomer cena / kvalita je tu relatívne dobrý.
Ponuka ubytovania je ako na všetkých ostatných Kanárskych ostrovoch veľmi široká, oplatí sa preto preskúmať možnosti ubytovania na booking.com.
Hostely sa na Lanzarote takmer nevyskytujú, a keď už nejaký voľný nájdete, cenou Vás rozhodne nijak neoslnia.
Lepšou variantou ako ušetriť na ubytovaní je služba Airbnb, s ktorou môžete zohnať ubytovanie od súkromníkov. Tým môžete nielen ušetriť nejaký ten peniaz, ale tiež lepšie spoznať tamojších ľudí a kultúru. Využiť navyše môžete zľavu 22€ na Váš prvý pobyt, zľavu využite tu>>

 

 

 

Tipy na zaujímavé výlety po Lanzarote

 

 

Tunel Cueva de los Verdes
Cueva de los Verdes je so siedmimi kilometrami jedným z najdlhších lávových tunelov na svete. Tunel pôvodne slúžil ako skrýša pred pirátmi, dnes si tu okrem nádherných vulkanických útvarov môžete vychutnať napríklad aj koncert. Jedna z jaskýň bola totiž prerobená na koncertnú halu.
 

Parque Tropical
Predovšetkým pre deti je veľmi zaujímavá návšteva parku Tropical. Park sa rozkladá na niekoľkých kaskádovitých záhradách s jazierkami a možno v ňom pozorovať stovky druhov exotických vtákov či malé opičky.
 

Národný park Timanfaya
V roku 1824 došlo na Lanzarote k mohutnému sopečnému výbuchu, po ktorom pokryla takmer tretinu ostrova láva. Najviac je vulkanickou aktivitou poznamenaná oblasť Timanfaya, ktorá vďaka červeno sfarbeným vulkanickým horninám a modro žltým sopečným jazierkam pripomína skôr povrch inej planéty.
 

El Golfo
El Golfo je pobrežie s unikátnou zátokou Charco de los Clicos, ktorá je ovplyvnená vulkanickou aktivitou. Okolité červené horniny totiž kontrastujú so sýto zelenou vodou v zátoke a  čiernym sopečným pieskom.
 

Monumento al Campesino
Monumento al Campesino je pamätník  z vodných barelov, ktorý vytvorili Jesus Soto a Cesar Manrique v centre strova. Pamätník bol postavený na počesť ťažké práce obyčajných ľudí na nie príliš úrodnom ostrove.

 

2987179523_69210cd021

 

Jameos del Agua
Jameos del Agua je unikátna reštaurácia a bar zasadený do nádhernej jaskyne s tyrkysovým jazierkom. Ide o jeden z najslávnejších výtvorov architekta Cesara Manriqueho, ktorý sa snažil o prepojení svojich budov s prírodou.
 

Jardin de Cactus
Neďaleko mestečka Guatiza sa nachádza posledná dielo Cesara Manriqueho – kaktusová záhrada. Nájdete tu prekvapivo pestrofarebné druhy kaktusov na umelo vytvorených skalkách.
 

Cueva de los Verdes
Cueva de los Verdes je nádherný jaskynný systém neďaleko Jameos del Agua. Vo vnútri jaskýň môžete pozorovať unikátne skalné útvary vzniknuté prevažne vulkanickou činnosťou.
 

Hrad Santa Barbara
V centrálnej časti Lanzarote neďaleko hory Guanapay sa do výšky týči stredoveký hrad Santa Barbara. Ten mal za cieľ varovať obyvateľov ostrova pred prichádzajúcim pirátmi. Vďaka strategickej pozícii je tak z hradu nádherný výhľad na ostrov a more.

 

 
Tipy na jednodňové výlety

 

 

1.deň – Timanfaya a El Golfo

Kto nenavštívi vulkanickú oblasť Timanfaya, ako by na Lanzarote vôbec nebol. Pre prehliadku parku si z bezpečnostných dôvodov musíte zaplatiť sprievodcu, vďaka čomu ale uvidíte z oblasti to najlepšie. Túru po Timanfaya si navyše môžete dopriať aj priamo z chrbta ťavy, z ktorého vyzerá oblasť ešte monumentálnejšie. Za pozretie stojí tiež zátoka El Golfo s pestrofarebným vulkanickým sfarbením.

 

2832997176_7da620856e

 

2. deň – Po stopách Cesara Manriqueho k Jameos del Agua a Cueva de los Verdes

Jedným z najzaujímavejších prírodných výtvorov na Lanzarote je jaskyňa Los Verdes. Prehliadka jaskýň  zaberie necelé dopoludnie, bez veľkého zhonu tak môžete stihnúť aj jaskyňu Jameos del Agua. Tu Vás úplne očarí jaskyňa s jazierkom a s reštauráciou, kde si možno objednať jeden z tradičných drinkov a usrkávať ho priamo nad tyrkysovými vodami tejto nádhernej oázy.

 

300316265_f7d990fcb2

 

3. deň – Mesto Teguise a Santa Barbara

Ak zatúžite po poznávaní historických pamiatok Lanzarote, zamierte do vnútrozemského mesta Teguise. Okrem úzkych krivoľakých uličiek  počítajte aj s prehliadkou malebnej katedrály Ihlesia de Nuestra Seňora de Guadeloupe.
Po dopoludní strávenom v meste sa môžete vydať na neďaleký kopec s hradom Santa Barbara. Ten je aktuálne otvorený turistom, takže si môžete prejsť útroby hradu a pokochať sa krásnym výhľadom na more.

 
4. deň – Tunel Cueva de los Verdes a Jardin de Cactus

Ďalšou významnou turistickou atrakciou východného pobrežia je vulkanický tunel Cueva de los Verdes. Okrem unikátnych sopečných hornín tu môžete uvidieť aj skalné úkryty, kde sa tunajší obyvatelia schovávali pred pirátmi. Najzaujímavejšou časťou tunela je rozhodne koncertná sieň.
Po prehliadke tunela sa ponúka prejazd južne smerom k Jardin de Cactus. Táto malá botanická záhrada zameraná na kaktusy Vás  poučí o tamojšej flóre a tiež zaujme svojím architektonickým spracovaním od Manriqueho.
 

5. deň – Fundación Cesar Manrique a Arrecife

Neďaleko hlavného mesta Arrecife sa nachádza unikátne architektonické dielo Césara Manriqueho. Dom postavený slávnym architektom svojím výzorom podtŕha prírodné krásy Lanzarote a architektonické spracovanie oslavuje vulkanickú rozmanitosť ostrova. Okrem iného tu nájdeme aj malú galériu s obrazmi slávnych španielskych maliarov.
Popoludnie potom môžete stráviť prehliadkou Arrecife. Hlavné mesto Lanzarote je zaujímavé predovšetkým vďaka pobrežným pevnostiam San Gabriel a San Jose, z ktorých je nádherný výhľad na prístav a more.
 

 

 

Pláže a kúpanie na Lanzarote

 

Najviac prímorských rezortov sa nachádza na juhovýchodnom pobreží, kde sú časté piesočné a sopečné pláže. Naopak sever a západ ostrova je vyhľadávaný výhradne priaznivcami vodných športov, na kúpanie je prístup k vode zlý a vlny mnohokrát až príliš silné.
Najznámejším, ale tiež najdrahším letoviskom ostrova je Costa Teguise. V tomto luxusnom letovisku má okrem nejednej filmovej hviezdy svoje sídlo aj španielska kráľovská rodina. Na Costa Teguise sa nachádza päť krásnych piesočných pláží, okolie je však vhodné aj pre vodné športy či potápanie.
Väčšina turistov každoročne mieri do letoviska Puerto del Carmen. To je obklopené jemne piesočnými brehmi, pozdĺž ktorých rastú palmy. Nádherné biele piesočnaté pláže nájdete aj pozdĺž rezortu Playa Blanca.
 

 

 

Doprava po Lanzarote

 

Z letiska v Lanzarote sa možno veľmi lacno a pohodlne dostať prakticky do všetkých letovísk východného pobrežia. Ceny za lístky v závislosti na trase vyjdú na 1,30 až 4,00 €.
Väčšina autobusových liniek na Lanzarote vychádza z hlavného mesta Arrecife a mieri do letovísk na východnom pobreží. Pre cesty do vzdialenejších častí ostrova preto nie je verejná doprava príliš vhodnou voľbou.
Vzhľadom na to, že najzaujímavejšie sopky a vulkanické polia sa nachádzajú presne na druhej strane ostrova, než letné rezorty, oplatí sa prenajať si automobil a prejsť ostrov na vlastnú päsť. Na Kanárskych ostrovoch sú autopožičovne aj benzín veľmi lacné, za malý automobil zaplatíte na deň aj pod 15€. Pre najlepšie ceny preskúmajte ponuku rentalcars.com.
 

 

 

Počasie na Lanzarote

 

Počasie v zime

Počasie v decembri je na Lanzarote veľmi daždivé a silný studený vietor aj napriek teplotám vzduchu medzi 17 a 22 ° C kúpanie v mori značne komplikuje.
Januárové počasia  je už podstatne menej daždivé, ale priemerná teplota padá k 17 ° C.
Februárové počasie je o niečo daždivejšie ako v januári a s teplotami okolo 18 ° C sa do mora vydajú iba otužilci.

 

Počasie na jar

Počasie v marci je na Lanzarote je o chlp teplejšie ako vo februári. Teploty stúpajú ku 22 ° C, teplota vody je však stále okolo 18 ° C. V mori sa tak budú kúpať skôr otužilejší turisti.
Výrazne lepšie podmienky na kúpanie prináša počasie v apríli, kedy sa teploty pohybujú medzi 17 a 24 ° C. Zrážky začínajú byť ojedinelé a teplota mora sa pohybuje okolo prijateľných 19 ° C.
Počasie v máji na Lanzarote je už úplne vhodné na kúpanie. Počasie je slnečné a teploty sa pohybujú medzi 18 a 25 ° C, teplota mora navyše stúpa k 20 ° C.
V júni je počasie na Lanzarote už veľmi teplé, teploty denne dosahujú 26 ° C a teplota mora  je 21 ° C. Ide tak o ideálnu príležitosť, kedy sa dá stihnúť dovolenka bez davov turistov.
 

Počasie v lete

Júl je na Lanzarote veľmi slnečný a teplý. Teploty šplhajú k 28 ° C a teplota mora dosahuje 21 ° C. Teplotné maximá ale padajú v auguste, kedy je priemerné denné maximum 29 ° C. Teplota mora potom šplhá ku 23 ° C a pláže sú  v tomto ročnom období preplnené.
Počasie v septembri na Lanzarote je ideálna na kúpanie sa v mori. Teploty vzduchu sa pohybujú medzi 21 a 29 ° C, more má cca 22 ° C a stále sa vyhnete jesenným lejakom.
 

Počasie na jeseň

Teploty vzduchu dosahujú v októbri denné maximá okolo 27 ° C a more má stále skvelých 22 ° C. Dovolenku pri mori však môže znepríjemniť častejší dážď.
Počasie v novembri je na Lanzarote veľmi nevyspytateľné. More má stále príjemných 21 ° C, ale teplota vzduchu kolíše od cca 16 po 26 ° C. Častejšie sú aj krátke, ale intenzívne prehánky.
 

Aktuálne počasie na Lanzarote nájdete tu.
Predpoveď počasia na Lanzarote na ďalších 10 dní nájdete tu.

 

 

 
Lacné letenky na Lanzarote

 

Na Lanzarote lieta nízkonákladový WizzAir z neďalekej Budapešti. Ceny začínajú na cca 70€ mimo sezóny. Ďalšou možnosťou je letieť z Viedne, kde sa to s cenami pohybuje v podobnej kategórii.

 

 
Zaujímavé turistické oblasti na ostrove Lanzarote

 

 

Arrecife
Arrecife je hlavné mesto ostrova Lanzarote, nájdeme tu teda nespočetné množstvo reštaurácií a obchodíkov. V meste sa nachádzajú dva väčšie historické hrady, po ich návšteve sa môžete vyvaliť na jednu z troch solídne upravených pláží.
 

Arrieta
Arrieta je prímorské mestečko na severe ostrova. Nachádza sa tu pláž ocenená Modrou vlajkou aj nádherný výhľad zo skalnatých útesov.
 

Costa Teguise
Costa Teguise je druhý najväčší turistický rezort na ostrove, nájdete tu preto výborné služby a pekné pláže, ale aj nespočetné množstvo ďalších turistov.

 

Cueva de los Verdes
Cueva de los Verdes je unikátny vulkanický tunel plný preliačin a jaskýň sfarbených sopečnou sírou.
 

El Golfo
El Gold je malé rybárske mestečko preslávené neďalekou „zelenou lagúnou“ Charco de Los Clicos.
 

Famara
Famara je oblasť vyhľadávaná predovšetkým medzi surfistami. Na dlhých piesočných plážach sa však aj napriek trochu väčším vlnám dá kúpať či slniť sa.
 

Femés
Femés je mestečko, ktoré je vyhľadávané predovšetkým ako základňa pre túry po pohorí Los Ajaches. Neďaleko sa však nachádza aj slávna pláž Playa Bianca.
 

Guatiza
Guatiza je mestečko preslávené neďalekou kaktusovou záhradou, ktorej areál bol navrhnutý slávnym rodákom Cesarom Manrique.
 

Haría
Haría je považovaná za zelenú oázu Lanzarote. V meste totiž existuje tradícia, že za každé narodené dieťa sa vysadí palmový strom, v okolí tak nájdete tisíce vysokých paliem.
 

Charco de los Clicos
Charco de los Clicos je zátoka unikátna kontrastom farieb vzniknutým zo sopečnej činnosti na tomto území. Skaly okolo zátoky sú jasne červené, zatiaľ čo svietivo zelená voda v zátoke je lemovaná čiernou plážou.
 

Charco del Palo
Charco del Palo je najslávnejšia nudistická oblasť na Lanzarote. Nachádza sa tu unikátna skalnatá pláž s niekoľkými kaskádami pripomínajúcimi amfiteáter.
 

Jameos del Agua
Jameos del Agua je nádherná jaskyňa s jazierkom, v ktorej sa nachádza reštaurácia navrhnutá Cesarom Manrique.
 

La Caleta
La Caleta je oblasť s dlhými piesočnými plážami, ktoré sú kvôli vysokým vlnám populárne predovšetkým medzi surfistami.
 

La Geria
La Geri je poľnohospodárska oblasť vo vnútrozemí ostrova. Tamojšie polia sú unikátne tým, že sa nachádzajú na vulkanickom podloží a majú tak jasne čiernu farbu.

 

La Graciosa
La Graciosa je malý ostrov severne od Lanzarote. Pozdĺž pobrežia sa nachádzajú nádherné široké prírodné piesočné pláže a do žlta vyfarbené vulkanickej horniny.
 

La Santa
La Santa je vyhlásená surferská oblasť na severe ostrova. Vlny sú tu veľmi silné, čo síce nahráva vodným športom, ale nie je tu preto príliš dobré kúpanie.
 

Los Cocoteros
Los Cocoteros je prímorská oblasť na juhu ostrova. Význačná je predovšetkým tým, že sa tu stále vo veľkom získava z mora morská soľ.
 

Los Hervideros
Los Hervideros je oblasť na západnom pobreží ostrova. Tamojšie more je lemované veľmi ostrými a vysokými skalnatými útesmi, ktoré dodávajú pobrežiu Los Hervideros unikátnu atmosféru.
 

Mala
Mala je poľnohospodárske mestečko na severe ostrova, ktorého ekonomika sa zakladá na pomerne bizarné činnosti. Na okolitých kaktusových plantážach sa totiž chová chrobák nopálovec karmínový, z ktorého sa získava červené farbivo používané v potravinovom priemysle.
 

Mancha Blanca
Mancha Blanca je mesto vo vnútrozemskej oblasti ostrova neďaleko sopečnej oblasti Timanfaya. V okolí je preto možné organizovať túry po sopečných poliach, v samotnom meste sú zaujímavé predovšetkým domčeky a malý kostol s jasne bielymi fasádami.
 

Matagorda
Matagorda je oblasť blízko Puerto del Carmen. Letovisko obľúbené predovšetkým medzi turistami z Británie ponúka niekoľko pekných pláží a predovšetkým tichšiu atmosféru.
 

Mirador del Río
Mirador del Río je obľúbená vyhliadka na severnom pobreží Lanzarote. Z výšky 475 metrov sa ponúka nádherný výhľad na šíre more i ostrovy nachádzajúce sa severne od Lanzarote.
 

Orzola
Orzola je rybárske mestečko na severe ostrova. Medzi skalnatými útesmi na severnom pobreží nájdete aj dve stredne veľké piesočné pláže, ktoré sú podstatne prázdnejšia ako pláže na juhu ostrova.

 

Papagayo
Papagayo je vyhlásené prímorské letovisko na juhu ostrova. V okolí sa nachádza niekoľko zátok so zlatistými piesočnými plážami a tyrkysovým až zeleným morom.

 
Playa Blanca
Playa Blanca bola do konca 80. rokov tradičné rybárskou dedinkou, od tej doby sa však zmenila na nepoznanie a dnes sa jedná o jedno z najluxusnejších prímorských stredísk na Lanzarote. Nachádzajú sa tu jedny z najkrajších piesočných pláží ostrova aj dlhá pobrežná promenáda.
 

Playa Honda
Playa Honda je prímorské mesto neďaleko Arrecife. Nachádza sa tu relatívne solídna pláž lemovaná palmami a potom predovšetkým obchody a ďalšie služby.

 
Playa Quemada
Playa Quemada je jedným z posledných miest pripomínajúcich život na Lanzarote pred turistickým boomom. Hlavným zdrojom obživy miestnych obyvateľov je rybolov a pastierstvo.
 

Puerto Calero
Puerto Calero je prímorské mesto v hlavnej turistickej oblasti na juhu ostrova. Okrem okolitých pláží sa tu nachádza významný súkromný prístav.
 

Puerto del Carmen
Puerto del Carmen je najväčšia turistická oblasť na Lanzarote. Nachádza sa tu preto celá plejáda hotelov a piesočnatých pláží s lehátkami, v lete je však potrebné počítať s davmi turistov.

 

Punta Mujeres
Punta Mujeres je turistami nie príliš vyhľadávané mesto na severe ostrova. Práve tu tak môžete ochutnať skutočné španielske tapas a vyhnúť sa všadeprítomným lákadlám na turistov.
 

Tahiche
Tahiche je mesto preslávené predovšetkým osobnosťou tunajšieho rodáka Cesara Manriqueho. Najväčšou turistickou atrakciou Tahiche je preto El Taro – unikátna budova, v ktorej slávny architekt býval.
 

Teguise
Teguise je pôvodné hlavné mesto ostrova, neprekvapí tak, že práve toto mesto je architektonicky považované za jedno z najzaujímavejších. Najväčšími atrakciami je mestský kostol s vysokou bielou vežou a veterný mlyn.
 

Tias
Tias je vnútrozemské mesto neďaleko letiska. Mesto Tias je známe predovšetkým budovami v zaujímavom ostrovnom štýle s jasne bielymi omietkami.
 

Timanfaya
Timanfaya je sopečná oblasť na severozápade ostrova. Nájdete tu horúce pramene, sopečná jazierka a horniny sfarbené všadeprítomnou sírou.
 

Yaiza
Yaiza je vnútrozemské mesto na juhu ostrova, ktoré svojimi bielymi budovami a všadeprítomnými zelenými palmami kontrastuje s len o trochu severnejšie sa nachádzajúce vyprahnutou hornatou krajinou.
 

 

 

Jazyk a niekoľko základných fráz

 

 
Úradným jazykom na Gran Canarii je španielčina, vzhľadom k tomu, že ekonomika ostrova stojí na turizme sa tu však už pomerne dobre dohovoríte po anglicky, či v niektorých letoviskách na juhu dokonca aj po nemecky. Naučením sa pár základných španielskych fráz však miestnych rozhodne neurazíte.

 

Ahoj – Hola (ola)

Dobrý deň – Buenos días (Buenos díaz)

Dobrý večer – Buenas tardes

Dobrú noc – Buenas noches (Buenas nočes)

Dovidenia – Adiós

Tak zatiaľ – Hasta luego (asta luego)

Dnes – Hoy (ój)

Zajtra – Maňana (Maňana)

Ďakujem – Gracias (Grasiás)

Prosím – Por favor (Por favór)

Nie je začo – De nada (De nadá)

Prepáčte – Perdone

Áno – Sí

Nie – No

Nerozumiem Vám – No te entiendo (Nóte entiendo)

Môžete/môžeš mi to prosím zopakovať? – ¿Puede/Puedes repetir por favor?

Hovoríte po  anglicky? – Habla Inglés (Abla Ingléz)

 

Lanzarote
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!