Veľmi často dostávam otázky, ako na lacnú dovolenku s deťmi. Ideálne na 7 – 14 dní, aby to bolo bezpečné, lacné a mali na mieste vyžitie ako deti, tak ich rodičia. V dnešnom článku sa teda pozrieme na to, ako dovolenku s deťmi zvoliť aby nás vyšla čo najlacnejšie, kde sa šetriť oplatí, kde nie a povieme si niečo aj o podceňovaných rizikách.

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Základné tri možnosti, vďaka ktorým môžete na dovolenke ušetriť, sú:

 

1 / nákup dovolenky na first minute, alebo naopak last minute. Prípadne v kombinácii so zľavou na dieťa.

 

2 / nákup cez nemecké, alebo rakúske cestovné kancelárie

 

3 / individuálne dovolenku

 

Všetko má svoje pre i proti a aj keď sám som priaznivcom individuálnej dovolenky, tak si dobre uvedomujem, že nie vždy je pre rodinu s deťmi vhodná a nemusí znamenať nutne aj úsporu. Poďme si teda postupne všetky možnosti prebrať.

 

1 / Nákup dovolenky s deťmi cez first, alebo last minute

 

Dá sa povedať, že jediná možnosť, ako zakúpiť dovolenku cez slovenskú CK za rozumnú cenu, je buď s väčším predstihom, alebo naopak nákupom pár dní pred odletom. Všetko ostatné mi osobne príde dosť predražené a pomer cena / kvalita je veľa zlý. Aj napriek tomu sa tieto dovolenky predávajú a niekoho to teda oslovuje, ale na lacnocestovanie to odporučiť nemôžem.

 

Vždy by som Vám odporučil skontrolovať, od akej CK si zájazd kupujete a vyberal by som tie overené. Ono je totiž ľahké dať nižšiu cenu nakúpením tých najhorších izieb na hoteli, alebo obmedzením kvality služieb. Každá CK niekedy začínala a tak malá cestovka nemusí byť nevyhnutne zlá, ale veľmi nízka cena by mala byť príčinou k preskúmaniu, či za tým nestojí nejaký problém. Pri všetkých tipov na lacnocestovanie, ktoré budem zverejňovať, budem toto kontrolovať a prípadne na to upozorním.

 

Najrozumnejšie je sledovať a porovnávať ponuky napr. na Invia.sk niekoľkokrát denne. Pamätajte na to, že aj zájazd, ktorý sa tvári ako vypredaný, môže byť opäť uvoľnený do predaja.

 

Najrozumnejšie je vopred vybrať destináciu či destinácie, dohovoriť sa s partnerom / kou na rozpočte a ak sa objaví veľmi výhodná ponuka, okamžite ju po overení kvality hotela a cestovky vziať. Tieto ponuky totiž mávajú často platnosť v minútach a váhať sa nevypláca (nejednajte ale unáhlene a hotel si overte). Napr. vlani sa v auguste na Levnocestování.cz objavilo letecky Bulharsko na 8 dní s All Inclusive za 248€ a okamžite bolo vypredané.

 

Hotel si NEOVERUJTE len podľa recenzií ostatných, pretože čo je skvelý hotel pre partiu 20-ročných, môže byť nočnou morou pre rodinu s deťmi. Použite stránku TripAdvisor.sk, kde si môžete triediť recenzie podľa toho, kto ich napísal. Stačí zaškrtnúť „Families“ a hneď uvidíte, ako hotel hodnotili rodiny.

 

Nezabudnite vziať do úvahy aj prípadné fakultatívne výlety. Pri individuálnej turistike znížite náklady na cenu benzínu, u CK sa často jedná o horibilné sumy. Vždy na mieste skontrolujte, či fakultatívny výlet nie je možný lacnejšie, než za koľko Vám ho ponúka Vaša CK. Za slovenského sprievodcu sa trochu priplatiť oplatí, ale inak to nemá moc zmysel.

 

Rôzne cestovky ponúka zľavu na dieťa, alebo dieťa zdarma. Vždy si prepočítajte, či Vám to skutočne prinesie úsporu a nejedná sa len o reklamný trik, kedy to zaplatíte vyššou cenou za rodičov.

 

Neverte rozprávkam :). Sám sa stretávam s názorom, že začiatkom augusta sa dajú zohnať All Inclusive dovolenky v top hoteli za 200€ na last minute, pretože je to pre CK lepší variant, než vôbec nepredať. Výhodné ponuky sa iste objavia, ale všetko má svoje medze a v top sezóne na podobnú dovolenku čakajú tisíce ľudí. Tak tretina mnou spísaných príspevkov v hlavnej sezóne nebola vôbec publikovaná, pretože ako som článok spísal, bolo vypredané :). Je preto lepšie vziať dovolenku v skvelom pomere cena / kvalita, než čakať na zázrak a nakoniec ísť niekam nevýhodne.

 

Pravidelne sledujte lacnocestovanie :). V priebehu sezóny budem každý deň prinášať tipy na tie najlepšie dovolenke, čo sa na trhu objavia. Preskúmavať budem nielen cenu, ale aj kvalitu hotela a cestovky.

 

2 / Nákup dovolenky s deťmi cez nemecké a rakúske CK

 

Tu platí v podstate to isté, čo som napísal u slovenských CK. Za nevýhodu možno väčšinou považovať to, že odlet je z rakúskych či nemeckých letísk, čo nie je pre deti ideálne. Avšak na druhej strane napr. Viedeň je od Bratislavy skutočne len na skok a výhodou je skvelá cena a to, že u zahraničných CK máte väčšiu istotu profesionality. Líšiť sa môže aj zážitok z hotela, kedy dostanete lepšie izby, alebo prístup personálu. Nie je to pekné, ale stať sa to môže.

 

Ďalšou nevýhodou je to, že s vami nepoletia ďalší slováci (alebo ich bude menej, než cez pobyt cez slovenské CK), takže si Vaše dieťa bude hľadať ťažšie kamarátov. Taktiež nemôžete počítať so slovenským sprievodcom, alebo delegátom.

 

Ponuky nemeckých či rakúskych CK môžete sledovať tu >>. Jedná sa síce o českú stránku, avšak jej slovenská verzia www.go4holiday.sk je ešte momentálne vo výstavbe.

 

3 / Individuálne dovolenka s deťmi

 

A teraz sa už dostávame k mojej najobľúbenejšie forme cestovanie, individuálne dovolenky :). V praxi to prebieha tak, že na lacnocestovanie využijete tip na výhodnú letenku a často aj hotel. Ten slúži len pre uľahčenie výberu, vybrať si môžete akýkoľvek iný, alebo to riešiť alternatívne napr. formou stanovania.

 

Tipy, ktoré dávam, sú ale väčšinou kalkulácie na 2 osoby. To je kvôli tomu, že väčšina čitateľov cestuje práve týmto spôsobom. Pokiaľ ale budete cestovať s deťmi, môže sa líšiť ako cena ubytovania, tak leteniek. Je preto potrebné zadať pri nákupe leteniek vek detí, pretože podľa aerolinky a veku môžu mať nárok na zľavu, alebo na prepravu zdarma. Rovnako u hotelov na Booking.com nezabudnite vyplniť vek Vašich detí,  hotely často ponúka zľavu, alebo pobyt pre dieťa zdarma.

 

Dovolená-s-dětmi

 

Inak povedané, čo ponúkam ako najlepšiu možnosť pre 2 dospelých, nemusí byť nutne najvýhodnejšia ponuka aj pre rodinu s deťmi a je treba si to overiť.

 

Platí aj to, čo už som písal pri dovolenke s deťmi cez CK. Hotel si NEOVERUJTE len podľa recenzií ostatných, pretože čo je skvelý hotel pre partiu 20-ročných, môže byť nočnou morou pre rodinu s deťmi. Použite stránku TripAdvisor.sk, kde si môžete triediť recenzie podľa toho, kto ich napísal. Stačí zaškrtnúť „Families“ a hneď uvidíte, ako hotel hodnotili rodiny.

 

Ak neviete anglicky, tak sa tým nestresujte, oni často tiež nie 🙂. Čo nedohodnete „rukami nohami“, to zachránite Google Translatorom. To je aplikácia do mobilu, ktorá vám prekladá text do rôznych jazykov. Pracuje pritom aj bez pripojenia k internetu, ale keď pripojenie máte, tak je to ešte jednoduchšie. Poviete čo chcete v slovenčíne a ona to povie napr. v gréčtine. A rovnako tak opačne. Nie je to 100%, ale na základné dohodnutie sa to stačí bohato. Napríklad, keď som bol vo Vietname, tam anglicky nevedel skoro nikto. Ale rovnako sme sa rukami-nohami prečarovali k dohode :).

 

Na čo si dať na dovolenke s deťmi pozor?

 

Bez ohľadu na to, pre aký spôsob cestovania sa rozhodnete, mali by ste zvýšenú pozornosť venovať nasledujúcim bodom.

 

1 / Nepodceňujte u detí nutnosť najsilnejšieho opaľovacieho krému a vodu používajte len balenú (aj na umývanie ovocia). To platí aj pre dospelých, ale predsa len ich telo je odolnejšie a majú (mali by mať) už dostatok rozumu. Na deti musia dávať pozor dospelí, im to veľmi nevysvetlíte :).

 

2 / Nepodceňujte klimatizáciu. Presun z 35 v tieni do miesta s klimatizáciou predstavuje pre telo šok a dieťa môže ľahko ochorieť. Na cesty klimatizovaným autobusom si zoberte deku. Toto opäť platí aj pre dospelých, ale tam už človek môže nadávať len sám sebe :).

 

3 / Nepodceňujte očkovanie a rizikového správanie, zvlášť pokiaľ s dieťaťom cestujete do exotickej krajiny. Sem patrí napr. hranie sa so šteniatkom atď.

 

4 / Opatrne so stravou. Rozdielna kuchyne (a najmä koreniny) môžu „veľmi urýchliť“ trávenie. U dospelého človeka nejde o veľa, ale u dieťaťa, zvlášť ak sa nerozvážne pohybuje na slniečku, hrozí dehydratácia. Odporúčal by som pred dovolenkou aj počas nej probiotiká, veľa to pomôže (ale sú dosť drahé).

 

5 / Strážiť umývanie rúk a prípadné štípance. To prvé ako prevenciu chorôb, to druhé pre prípad, keby prebehla nejaká nečakaná reakcia.

 

Dúfam, že Vám článok pomôže pri výbere Vašej vysnívanej dovolenky a moje tipy Vaj pomôžu na nej ušetriť. Dovolenky s deťmi sa nebojte a nezostávajte v SR, ak nechcete. Svet je oveľa bezpečnejšie miesto, než ako ho poznáte z médií.

 

Lacná dovolenka s deťmi pri mori. Ako na to?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!