Vianočné trhy patria k dlhoročnej tradícii nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. Ak tiež milujete túlania sa medzi stánkami, vôňu vareného vína a trblietavé svetielka všade naokolo, nenechajte si ujsť vianočnú atmosféru adventu, najkrajšieho obdobia roka. Ak vás už trhy v Bratislave nebavia, choďte sa pozrieť aj do iných krajín a miest. Skúste napríklad Viedeň, Prahu, Brusel, Kodaň, Budapešť, možností je kopa … a výber vôbec nie je ľahký. Snáď vám ho trošku uľahčíme prehľadom jedenástich miest v Európe i so zaujímavými tipmi na to, čo ochutnať a vidieť 🙂 Pekné sviatky!

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

1. Viedeň, Rakúsko

Trhy, nazývané Krippenmarkts majú v meste dlhú tradíciu už od roku 1298 a vo Viedni ich nájdete viac než 20. Predávajú sa tu najrôznejšie výrobky ako drevené hračky, prírodná kozmetika, vianočná výzdoba a nesmieme zabúdať ani na skvelý punč či tradičné rakúske špeciality. Najväčšie a najznámejšie Vianočné trhy vo Viedni sú pred radnicou Rathausplatz a tento rok začali 17.11 2018 a končiť budú 26.12 2018. Doprovodný program je samozrejmosťou, deti sa zabavia na kolotočoch, v detskom svete, vybrať sa môžete na korčule či ruské kolo 🙂

 

Vianočné trhy vo Viedni

 

2. Londýn, Anglicko

Na Vianoce sa Londýn doslova rozžiari!  Pravidelne, už od roku 1947 sa môžete tešiť na Trafalgarské námestie s honosným vianočným stromčekom a krásnu výzdobu všade okolo. Mnohí Londýnčania si svoje sviatky nevedia predstaviť bez Čajkovského Luskáčika, ktorý patrí medzi stálice klasického repertoáru tých najlepších baletných súborov na svete. Skúste ho tento rok aj vy 🙂

Vianočné trhy v Londýne

 

3. Brusel, Belgicko

Hlavné námestie Grand Place, ktoré je pamiatkou UNESCO návštevníkom ponúka dvojkilometrový raj vianočných svetiel a dekorácií. Každý večer vás čaká svetelná a zvuková show. Namiesto klasiky – varené víno a klobása skúste belgické pivo a čokoládu, alebo napríklad čokoládové pivo. Tento rok trhy začínajú 30.11 2018 a končia 6.1 2019.

 

Vianočné trhy v Bruseli

 

4. Budapešť, Maďarsko

Sviatočnú atmosféru maďarskej Budapešti zažijete najlepšie pri Bazilike sv.Štefana, alebo na Vörösmartyho námestí, kde sa trhy každoročne konajú už od 1998, takže tento rok slávia krásnych 20 rokov. Zahrejte sa horúcou medovinou, ochutnajte napríklad skvelý maďarský guľáš podávaný v chlebe alebo plnené papriky s kapustou… a potom sa bežte zahriať rovno do kúpeľov. Trhy sú otvorené od 12.11 2018 až do Nového roku.

 

Vianočné trhy v Budapešti

5. Kodaň, Dánsko

Lahodné varené víno na vás čaká v oblasti prístavu Nyhavn a na trhoch nájdete krásne pletené výrobky, predmety z jemnej kože, vianočné dekorácie a iné nápadité darčeky. Prekrásne vyzdobené záhrady Tivoli zas ponúkajú okolo 60 vianočných stánkov, festival ohňostrojov, 27 kolotočov a deti môžu sa dokonca stretnúť so samotným Santa Klausom. Trhy sú otvorené od 16.11 2018 do 22.12 2018.

Vianočné trhy Kodaň

 

6. Krakow, Poľsko

Na trhu si môžete kúpiť originálne ručne vyrábané výrobky poľských umelcov, šperky či sviečky z včelieho vosku. V chladnom počasí vás zahreje klasicky varené víno, výborný pitný med (iný ako medovina) alebo čaj s čerešňovou vodkou. Z jedla skúste boršč, grilované rebierka, alebo údený syr s brusnicami. Atmosféru umocňujú poľské vianočné koledy a ukážky ľudových tancov.

 

Vianočné trhy v Krakove

 

7. Zürich, Švajčiarsko

Adventné osvetlenie Bahnhofstrasse v Zürichu a celého centra je veľmi pôsobivé. Titulom „najväčší trh pod strechou vo Švajčiarsku“ sa pýši trh priamo v budove hlavnej stanice. Jeho každoročne najobdivovanejšou ozdobou je obrovský vianočný stromček zdobený sklenenými figúrkami od firmy Swarovski. 

Vianočné trhy v Zürichu

 

8. Amsterdam, Holandsko

Najznámejšie vianočné trhy v Amsterdame nájdete na námestiach Rembrandtplein a Leidseplein. Nezabudnite ochutnať tradičné vyprážané lahôdky olieballen a appelbeignets. Počas predvianočného času sa tu koná festival svetla a v múzejnej štvrti sa chodí korčuľovať na obrovské zimné klzisko.

 

Klzisko v Amstedame počas Adventu

 

9. Berlín, Nemecko

Na Postdamer Platz nájdete Zimný svet, kde sa môžete zabaviť na sánkarskej dráhe s pekným výhľadom na Brandenburskú bránu, alebo využiť vonkajšie klzisko. Najnavštevovanejšie berlínske vianočné trhy sú však na Gendarmenmarkt, kde uvidíte umelecké diela klenotníkov, rezbárov a nájdete tu aj vianočné dobroty (okrem klasiky ako pražené mandle a horúca čokoláda) od michelinských kuchárov.

Vianočné trhy v Berlíne

 

 

10. Praha, Česko

 

Najväčšie vianočné trhy na Staromenstskom námestí začínajú  1. decembra 2018 a skončia až 6. januára 2019. Tešiť sa môžete na stánky plné krásnych dekorácii, darčekov, porcelánu a v neposlednom rade trdelníky, perníčky a všakovaké cukrovinky. Atmosféru ako každý rok podtrhne stromček, ktorého slávnostné rozsvietenie prebehlo 1.decembra o 19:00. Staromestské námestie je vtedy neskutočne preplnené, doslova sa ani nepohnete, takže možno presne tento termín do budúcnosti neodporúčame. Súčasťou trhov je aj kultúrny program, desiatky vystúpení hudobných, speváckych či tanečných zborov. Viac info nájdete na www.trhypraha.cz

Oficiálny event na FB: https://www.facebook.com/events/1709396102502178/

 

Vianočné trhy v Prahe

 

Kúzelné Vianočné trhy v Európe TOP 10

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!