Kréta je ostrov s krištáľovo čistým morom a dlhými piesočnými aj kamennými plážami. Okrem kúpania ponúka najväčší grécky ostrov aj množstvo historických pamiatok. Práve tu totiž vznikali staroveké Krétske a Minojské civilizácie ako aj povesť o bájnom Minotaurovi.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Základné informácie

 

Ostrov Kréta je súčasťou Grécka a pre vstup na jeho územie stačí platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. 

Mena: euro (1€ = 26, 086 Kč kurz platný k 22.8.2017)

Dôležité telefónne čísla:

Univerzálna tiesňová linka: 112

Polícia: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Vo väčšine prípadov sa na Kréte stretnete s našimi zásuvkami na 220V. Niektoré staršie komplexy využívajú aj iné typy zásuviek, pred cestou sa preto radšej obráťte na ubytovacie zariadenie alebo cestovnú kanceláriu. 

Či už cestujete k moru alebo k pamiatkam, nenechávajte nič na náhodu a zabezpečte si cestovné poistenie. Zaberie Vám to pár minút a ušetríte tým nejednu starosť. 

 

Zájazdy na Krétu

 

Najväčšiu ponuku zájazdov za najlepšiu cenu nájdete na stránke invia.sk.

 

Dovolenka s deťmi na Kréte

 

Čo sa týka úrovne služieb a bezpečnosti, nie je Kréte čo vytknúť. Najlepšiu pláž pre deti nájdete buď na západne od Rethymna alebo na juhozápade ostrova. Na severnom pobreží je obľúbená oblasť od Skalety po Malia s jednou veľkou piesočnou plážou, ale na druhej strane aj s davmi turistov.

Na juhu sa svojej obľube teší oblasť Elafonisi, kde sa nachádza piesočná pláž spájajúca pevninu s mysom Elafonisi. Ďalšou vyhľadávanou lokáciou je Vai s nekonečnými zástupmi turistov.

 

Dovolenka na Kréte so psom

 

Kréta, žiaľ, nepatrí medzi miesta, kde by ste sa so svojim psím miláčikom mohli cítiť príjemne. Dôvod je zaujímavý. Miestni ľudia od pradávna verie, že do psov sa prevtelujú Turci, ktorých Kréťania bytostne nenávidia. S príchodom turistov táto nenávisť pomaly mizne, problém však môžete mať naďalej s ubytovaním alebo v reštauráciach. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete vycestovať na Krétu so psom, odporúčame ho mať neustále na vodítku. Pozornos venujte aj zákazu vstupu pre psov na väčšite pláži.

 

Kréta ako miesto pre pokojnú dovolenku pre seniorov

 

Pokojná dovolenka pri mori na ostrove Kréta je skvelou voľnou. Vo všeobecnosti sú vhodnejšie južné letoviska s piesočnatými plážami, pokojnejším morom a lepším prístupom k vode. Okrem skvelého kúpania sa môžete tešíť aj historickým pamiatkam. Podobne ako v ostatných prípradoch, odporúčame oblasť západne od Rethymna a juhozápadné pobrežie.

 

Nočný život na Kréte

 

Kréte síce nepatrí zrovna medzi najživšie ostrovy Stredomoria, avšak pestrý život sa tu nájde tiež. Tradičké grécke podniky a vinárne sa nachádzajú prevažne v prístavných mestách Chania a Rethymno. Ak ste rodení tanečníci a túžite po diskotékach či nočných kluboch, vyjdite si do oblasti medzi obcami Malia a Elounda.

 

Čo je výhodné kúpiť?

 

Pokiaľ ide o značkové obchody a väčších reťazcov s módou, mám pre Vás zlú správu. Na Kréte nič výrazne lacnejšie nekúpite. Na ostrove sa však stretáva východ so západom, takže netypický suvenír v podobe orientálneho korenia, koberca alebo výrobky z kože nájdete.

Otváracia doba väčších obchodov sa pohybuje od 9 do 21 hodiny. V nedeľu bývajú obchody zväčša zatvorené, neplatí to však pre všetky supermarkety.

 

Ubytovanie na Kréte

 

Predovšetkým na severozápadnom a juhozápadnom pobreží sa nachádzajú dlhé rady hotelov a apartmánových domov. Ceny najlacnejších hotelov sa tu pohybujú od 20€ pre dvoch na osobu. Za pekný apartmán pre dvoch na okraji sezóny je možné nájsť cenu 30€ noc. Ponuka ubytovania na Kréte je extrémne široká, oplatí sa preto preskúmať možnosť ubytovania na stránke Booking.

Alternatívnou možnosťou ubytovania je služba Airbnb, cez ktorú si môžete prenajať apartmán či súkromnú izbu od súkromníkov a to za nižšiu cenu. Využiť môžete aj našu zľavu až 28€ na Vaše prvé ubytovanie v minimálnej cene 54€.

 

Tipy na zaujímavé miesta pre výlety

 

Palác Knóssos

Archeologický areál v Knóssu je najcennejšou histrickou pamätihodnosťou Kréty. Nachádza sa tu 4000 rokov starý palác a niekoľko ďalších stavieb vybudovaných významnou Minojskou civilizáciou. Podľa gréckych bájok sa práve tam preháňal mytický Minotaurus.

 

Heraklion

Hlavné mesto ostrova bolo behom stredoveku známe ako najdôležitejšie trhovisko s otrokmi v Stredozemí. Vďaka strategickému významu bolo preto v meste postavená monumentálna benátska pevnosť s rozsiahlymi hradbami. Mimo opevnenia je mesto zaujímavé pravoslávnou katedrálou a niekoľkými archeologickými múzeami.

 

Ostrov Chrissi

Neďaleko Kréty sa nachádza malebný ostrovček Chrissi, na ktorý sa dá dostať prípojom z Heraklionu či Larapetry. Ostrov je obľúbený pre svoju nedotknutú prírodu s bielymi plážami a tyrkysovou vodou, v ktorej bujnie pestrofarebný morský život.

 

Tiesňava Samaria

Samaria je horská dedinka v pohorí Lefka Ori, po ktorej bol pomenovaná horská tiesňava považovaná miestnimi za najdlhšiu tiesňavu v Európe. Kaňon je pre turistov otvorený od mája do októbra a ponúka unikátnu exkurziu subtropickou horskou krajinou.

 

Ostrov Spinaloga

Neďaleko severného mestečka Agios Nikolaos sa nachádza malý ostrovček Spinaloga. Na ostrove sa nachádza benátska pevnosť z roku 1579, ktorá dlhé roky bránila ostrov proti Turkom. Neskôr sa pevnosť a celý ostrov stali kolóniou pre málomocných. 

 

Pevnosť Gramvousa

Gramvousa je ostrov na severozápade Kréty, ktorá bol v stredoveku útočiskom pirátov. Neskôr na ostrove bola postavená mohutná benátska pevnosť, ktorá stráži jeho brehy dodnes. Okrem pevnosti je oblasť ostrova vyhlásená bohatým podmorským životom, vďaka ktorému je vyhľadávaná priaznivcami potápania.

 

Rethymno

Rethymno je malebné prístavné mestečko na severe Kréty. Nachádza sa tam pre Krétu typická benátska pevnosť Fortezza. Okrem pevnosti v meste nájdete niekoľko historických múzei a pôvabné námestie s fontánou Arimondi, z ktorého vedú úzke krivolaké uličky.

 

Chania

Benátky východu – tak býva často označované prístavné mesto Chania. Okrem nádýchu mesta na lagúne má Chania s Benátkami spoločné aj to, že väčšina tamojších budov je postavená v benátskom štýle. S výnimkou čarovného prístavu s pevnosťou sa v meste nachádza aj gotický chrám sv. Františka, archeologické múzeum v pevnosti Firkas, či pôvodná Janičarska bašta s dôb osmanskej nadvlády.

 

25856695486_9b50dd3d6d

 

Pevnosť Frangokastello

Frangokastello je jednou z najväčších a najstarších benátskych pevností na Kréte. Pevnosť bola totiž vybudovaná už v roku 1371. S pevnosťou sa spája aj zaujímava legenda. V máji v roku 1828 došlo k tragickej bitke, pri ktorej Turci vyvraždili strážcov pevnosti a pochovali ich pod hradbami. Každoročne sa potom v máji vydávajú mŕtve duše na púť okolo pevnosti, čo Vám odprisahá nejeden miestny. 

Zaujímavé je to, že na povesti je predsalen trochu pravdy. Zhodou okolností tam v máji vzniká zrkadlenie vzduchu nad Libyjským morom, ktoré sa na pevnine javí vskutku mysteriózne.

 

Niekoľko tipov na jednodenné výlety po Kréte

 

  • 1. deň – Tiesňava Samaria

Celodenný výlet najdlhšou tiesňavou v Európe začneme v dedinke Omalos. Pomaly z horskej krajiny vo výške 1200 metrov nad morom budeme zostupovať tiesňavou dole skrze kaplnky a kostolíkov pre opustenie dediny Samaria. Od Samarie sa tiesňava začína zužovať, najužší bod tiesňavy Iron Gate je široký iba 3 metre.

 

  • 2. deň – Knóssos a Heraklion

Ďalší jednodňový výlet začína v archeologickom parku Knóssos. Tu môžete spoznať osudy Minojskej civilizácie a preskúmať 4000 rokov starý palác a okolie budovy. Expozícia je pomerne rozsiahla, väčšiu časť dňa preto strávite práve tam. Popoludní môžete prejsť do neďalekého Heraklionu. V Heraklione nesmiete vynechať návštevu archeologického múzea. Behom podvečera stojí za to sa prejsť pozdlž mestských hradieb k prístavu a k pevnosti.

 

5605649012_ba466a4f8c

 

  • 3. deň – Kissamos a ostrov Gramvousa

Výlet po krásach západného pobrežia začneme v meste Kissamos. Doobeda si v prístavnom mestečku stihnete prejsť rotundu Michaela Archangelosa a Benátsky palác s múzeom. Po obede následuje presun do neďalekého mestečka Trachilos, z ktorého jazdia lode smerom Gramvousa. Pokochať sa môžete mohutnou pevnosťou a ak si nezabudnite vziať plavky, môžete sa po návšteve pevnosti okúpať v krištáľovej vode ostrova.

 

  • 4. deň – Rethymno a pevnosť Frangokastello

Štvrtý deň sa výlet začne doobeda na južnom pobreží pri pevnosti Fragokastello neďaleko mesta Patsianos. Prehliadka prestarej pevnosti zaberie približne 2 hodiny, preto sa smelo môžete doobeda vybrať severným smerom do Rethymno. Najväčším lákadlom Rethymna je jednoznačne pevnosť Fortezza. Zvyšok dňa si stihnete prejsť celé mesto vrátane archeologického múzea či námestia s fontánou Arimondi. 

 

  • 5. deň – Chania a ruiny mesta Aptera

Prehliadka Benátok východu zaberie väčšiu časť dňa. V pokoji si tak stihnete prejsť pevnosť Firkas s múzeom, archeologické múzeum či kostol sv. Františka. Najviac oceníte unikátnu atmosféru prístavného mesta plného krivolakých uličiek a farebných fasád. S výletom môžete pokračovať na východ do neďalekého mestečka Aptera. Tu nájdete 3000 rokov staré ruiny vrátane strážnej veže, chrámu a kúpeľov.

 

Pláže a kúpanie na Kréte

 

Krétu, čo sa týka pláži, je možné považovať za grécky klenot. Celkom 97 z 430 gréckych pláži ocenených modrou vlajkou totiž nájdete práve tu. Najlepšie piesočnaté pláže nájdete západne od Rethymna alebo na juhu ostrova. More na severnom pobreží nie je také pokojné a pláže sú tam skôr kamenné. 

Vyhlásenou plážou je Elafonissi na juhozápade ostrova. Neďaleko nej sa nachádza podobne slávna Falassarna. V okolí mesta Chania je vyhľadávaná pláž Geogioupoli či Stavros. Na samotnom juhu ostrova sa nachádzajú ďalšie obľúbené pláže Frangokastello, Plakias či Preveli. 

 

10412828075_149e57acda

 

Počasie na Kréte

 

Počasie v zime

Počasie v decembri je daždivé, ale vhodné pre prehliadku pamiatok v príjemných teplotách medzi 10 – 17°C.

Januárové počasie je taktiež daždivé, prevažujú však časté, ale krátke prehánky. Oproti decembra je následne trochu chladnejšie, teploty sa v priemere pohybujú okolo 11°C.

Február nezaháľa a dažde sú aj v tomto mesiaci. Teploty mierne stúpajú na priemerných 12°C.

 

Počasie na jar

V marci zrážky ubúdajú a teplota vzduchu sa pohybuje medzi 10 – 17°C, kým teplota v mori je približne 15°C. 

V apríli je počasie značne teplejšie, teploty sú medzi 12 – 20°C. Zrážky ubúdajú ešte viac a teplota mora je približne 17°C. More výhradne len pre otužilcov.

V máji je vzduch príjemný s teplotami medzi 15 – 24°C a s teplotou mora 19°C, takže je možné vyraziž na dovolenku k moru. 

 

Počasie v lete

Jún na Kréte je slnečný a suchý. Teplota vzduchu sa pohybuje medzi 18 – 28°C, teplota vody na príjemných 22°C.

Počasie v júli je s priemernou teplotou 26°C. More je vyhriate na 24°C a je ideálne na šantenie sa v mori. Aj práve kvôli tejto teplote prichádza v júli na Krétu množstvo turistov. 

Rovnako je možné charakterizovať počasie v auguste. Augustové teploty sa vyšplhajú okolo 26°C, more sa vyhreje na ročné priemerné maximum 25°C.

 

Počasie na jeseň

V septembri je stále možnosť okúpať sa v mori, ktoré dosahuje teplotu 24°C, ako aj teplota vzduchu. 

V októbri sa opäť začína daždivé obdovbie trvajúce až do marca. Teploty si však stále príjemné a pohybujú sa okolo 23°C. Vzhľadom k teplote mora držajce sa stále na 22°C, dá sa nájsť nejaký deň, kedy je stále možné okúpať sa v mori.

Novembrové počasie je tradične najdaždivejšie. Teploty sa pohybujú medzi 13 – 21°C, voda má okolo 20°C. S trochou šťastia sa dá okúpať v mori aj v novembri.

 

Doprava na Kréte

 

Z letiska v Heraklione sa dá dostať do mesta linkou č. 78. Niekoľko autobusových liniek potom jazdí aj do neďalekých miest Chnia a Rethymno. Medzi letiskom v Chania a samotným mestom pendluje shuttle bus každých 30 až 60 minút.

Medzi väčšími mestami funguje pomerne dobré pripojenie vďaka lacným a spoľahlivým autobusovým linkám, napríklad medzi mestami Heraklion, Chania či Rethymno jazdia autobusy každých 30 minút. Do menších miest idú autobusy väčšinou iba ráno a poobede tak, aby prepravili deti z a do školy. Ak chceze precestovať väčšinu časť ostrova, oplatí sa požičať si auto v požičovni. Pre najlepšie ceny preskúmajte ponuku na stránke Rentalcars.

 

Lacné letenky na Krétu

 

Na Kréte sa nachádzajú dve veľké letiská – Chania a Heraklion, na ktoré sa dá pomerne lacno a pohodlne dostať z Viedne. Na letisko v Chanii sa dostanete nízkonákladovou spoločnosťou Ryanair z poľskej Vroclavi. 

 

Zaujímavé turistické oblasti na Kréte

 

Adelianos Kampos

Adelianos Kampos je mestečko na severnom pobreží neďaleko Rethymna. Bývalá rybárska obec sa premenila v rušné letovisko s dlhou piesočnou plážou a množstvom barov.

 

Agia Marina

Agia Marina je príkladom turistického mestečka s kompletnou výbavou vrátane piesčnej pláže, bánk, nemocníc a obchodov. Iste tu nájdete aj možnosti na kúpanie, tradičná grécka atmosféra je tu však poskromnejšia. 

 

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos je luxusné letné stredisko v oblasti, ktoré nesie príznačné meno – Záliv bohatých. Mnoho pamiatok tu nenájdete, za to krásnych pláži a barov je tu dostatok.

 

Achilia

Achilia je malá prímorská oblasť s niekoľkými penziónmi, ktorú lemuje skalnaté pobrežie s občasnými piesočnými plážami.

 

Almyrida

Almyrida je malá prímorská oblasť plná barov a klubov. Nachádza sa tu pekná piesočná pláž Mediterraneau.

 

Analipsi

Analipsi je klasické prímorské letovisko s piesočnou plážou. Lákadlom pre rodiny s deťmi je vodný park StarBeach WaterPark.

 

Anissaras

Anissaras je rušné letovisko neďaleko Analipsi. V blízkom okolí sa taktiež nachádza vodný park StarBeach WaterPark.

 

Damnoni

Damnoni je pokojné letovisko, 30 km južne od Rethymna. Nachádzajú sa tam skalnaté aj piesočné pláže lemované borovicovými hájmi.

 

Fodele

Fodele je mestečko západne od Heraklionu, známe pestovaním pomarančov a aj ako rodisko slávneho maliara El Greca. Zhruba 5 km severne sa nachádza tiež rovnomenný prímorský rezort.

 

Georgioupoli

Georgioupoli je prímorské mestečko plné zelene a kolonád nachádzajúcich sa neďaleko Bielych hôr.

 

Gerani

Gerani je jedno z mála mestečok, ktoré si aj po turistickom boome čiastočne zachovalo tradičnú atmosféru. V okolí tohto luxusného letoviska sa nachádzajú typické dedinky ako Modi či Lotraki.

 

Gramvousa

Gramvousa je ostrov na severozápadnom cípe Kréty. Nachádza sa tam mohutná pevnosť a pekné pláže ideálne pre potápanie či šnorchlovanie. 

 

Heraklion

Heraklion je hlavné a najväčšie mesto ostrova. Nachádza sa tam slavné archeologické múzeum s vykopávkami z neďalekého areálu v Knóssu.

 

Hersonissos

Hersonissos je jedno z najstarších turistických letovisiek na Kréte. Okrem dlhých skalnatých a piesočných pláži sa tam nachádza skanzen tradičnej ľudovej architektúry Lychnostatis.

 

Chania

Chania je malebné mestečko na severnom pobreží. Pre svoju prepojenosť s morom a stavby v benátskom štýle, býv Chania často nazvaná ako Benátky východu.

 

Chrissi

Chrissi je čarovný ostrovček, na ktorý sa dá dostať loďou z Heraklionu. Nachádza sa tam nepoškvrnená príroda  nádherné čisté a na podmorský život bohaté more. 

 

Istro

Istro je relatívne tiché letvisko v zátoke lemované vysokými skalami, medzi ktorými je pekná piesočnatá pláž.

 

Kalyves

Kalyves je ďalšie príjemné letovisko vhodné predovšetkým pre tých, ktorí hľadajú pokoj. Nachádza sa tam pláž, ktorá síce nemá špičkové vybavenie, o to viac ale poskytuje súkromie. 

 

Kavros

Kavros je obľúbené stredisko s peknou piesočnou plážou ťahajúcou sa od Georgioupoli takmer až k Rethymnu.

 

Kissamos

Kissamos je pekné mestečko na západe ostrova.  Nachádza sa tam pôvabná rotunda a palác v benátskom štýle.

 

Knóssos

Knóssos je archeologický areál neďaleko Heraklionu. Nachádza sa tam 4000 rokov starý palác, kde podľa legiend prebýval bájny Minotair.

 

Lygaria

Lygaria je malé letovisko v zátoke s piesočnou plážou.

 

Maleme

Maleme je zatiaľ nie úplne turisticé mesto blízko parku Samaria. V blízkosti sa nachádzajú piesočnaté pláže, ktoré síce nepatria medzi najkrásnejšie na Kréte, za to sú však čast prázdne a Vy si tak môžete užiť svoje súkromie. 

 

Malia

Malia je letovisko tvoriace spoločne so strediskami Hersonsos a Stalida veľmi rušnou oblasťou s dlhou piesočnatou plážou, s mnohými barmi a nočnými klubmi. 

 

Matala

Matala je skalami obohnané mestečko na južnom pobreží pri krásnej zátoke s piesočnatou plážou. 

 

Plakias

Plakias je známe stredisko na juhu Kréty. Nachádzajú sa tam piesočnaté pláže, kde je možné pozorovať korytnačky. 

 

Platanias

Platanias je slávne prímorské stredisko typické zachovalpu gréckou atmosférou a bohatým nočným životom.

 

Rethymno

Rethymno je prístavné mesto na severe ostrova. Nachádzajú sa tam divadlá, múzea a benátska pevnosť Fortezza.

 

Samaria

Samaria je tiesňava na juhu ostrova, miestnymi často označovaná ako najdlhšia tiesňava v Európe.

 

Spinaloga

Neďaleko letoviska Agios Nikolaos sa nachádza ostrov Spinaloga pre Krétu typickou mohutnou benátskou pevnosťou.

 

Skaleta

Skaleta je stredisko vo vyhľadávanej oblasti západne od Rethymna. Nenájdete tu síce mnoho z gréckej atmosfery, za to pláže sú tu nádherné.

 

Jazyk a pár základných fráz

 

Úradným jazykom je gréčtina. V turistických strediskách sa celkom bez problémov dhovoríte v angličtine, niekedy aj v nemčine. Znalosťou základných slovíčok si iste získate tamojších obyvateľov na svoju stranu.

Niekoľko základných fráz:

Dobrý deň – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Dovidenia – Andio

Dnes – Símera

Zajtra- Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Nie – Ochi

Prosím – Parakalo

Ďakujem – Efcharisto

Koľko to stojí? – Poso kani?

Nerozumiem – Den katalavaíno

Hovoríte anglicky? – Milate Anglika?

Kréta
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!