Ostrov slnka Cyprus sa preslávil antickými legendami, napríklad o bohyni lásky Afrodite, ktorá sa zrodila z morskej peny pri skalách na južnom pobreží. Nájdete tu aj miesta s bohatou históriou, prírodné i archeologické krásy pohoria Troodos, množstvo kláštorov, kostolov či chrámov, ktoré sú roztrúsené po celom ostrove. 

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Základné informácie

 

Ostrov Cyprus je rozdelený na dve časti – na severe sa nachádza Severocyperská turecká republika, štát, ktorý medzinárodne uznáva iba Turecko a na juhu sa zase nachádza Cyperská republika. 

 

Vstup

Spomínaná Cyperská republika je súčasťou Európskej únie a teda, pre vstup do zeme Vám stačí platný občiansky preukaz. Ak plánujete výlety na severnú časť ostrova, je potrebné si vziať aj platný cestovný pas a počítať s hraničnými kontrolami. 

 

Mena

Cyperská republika – euro €

Severocyperská turecká republika – turecká líra (TRY)

 

Dôležité kontakty

 • univerzálna tiesňová linka – 112
 • polícia, hasiči, záchranná služba – 199

 

Zájazdy na Cyprus

 

Najväčšiu ponuku zájazdov za výhodné ceny nájdete na stránke invia.sk

 

Ubytovanie

 

Pobrežie Cypru je plné hotelov a apartmánových domov, naopak, hostely takmer žiadne nenájdete. Ponuka ubytovania je široká, oplatí sa preto preskúmať  Booking

Lepšie ceny môžete nájsť od súkromníkov, ktorí prenajímajú izby aj celé apartmány cez  Airbnb. Ak sa rozhodnete pre túto alternatívnu možnosť ubytovania, nezabudnite využiť našu zľavu až 28€ na prvé ubytovanie v minimálnej cene 54€.

 

Pláže 

 

Cyprus je bohatý na kamenisté aj piesočnaté pláže. Piesočnaté pláže sa nachádzajú prevažne okolo oblasti Ayia Napa a mesta Protaras. Najlepšiu kombináciu piesočnatých a kamenistých pláží nájdete na pobreží Coral Bay pri meste Paphos, kde sa podľa povestí zrodila bohyňa Afrodita. 

Dlhé pláže sa síce nachádzajú aj okolo väčších miest ako Larnaka či Limassol, nie sú však tak čisté a pekné ako vo vyššie zmienených letoviskách. 

Pekné pláže nájdete aj okolo severocyperského mesta Famagusta.

 

cyprus

 

Dovolenka s deťmi

 

Cyprus je vhodná destinácia na dovolenku s deťmi. Úroveň služieb je na vysokej úrovni a častým štardardom je aj program s animátormi. Pláže sú väčšinou piesočnaté a pre deti tak ideálne. 

Medzi obľúbené letoviská pre rodiny s deťmi patria Ayia Napa, Paphos, Protaras či Cape Greco. Na severnej časti ostrova sú služby o niečo horšie.

 

Na Cyprus so psom

 

Ubytovacie a reštauračné zariadenia sú na turistov so svojimi štvornohými miláčikmi zvyknutí, treba však počítať s tým, že na lepších plážach je vstup so psom zakázaný. Pre vstup na územie Cyperskej republiky so psom je potrebné mať štandardné doklady ako napríklad dokument o očkovaní proti besnote. 

 

Pokojná dovolenka pre seniorov

 

V posledných rokoch Cyprus stále aktívnejšie láka turistov starších ako 55 rokov. Vďaka tomu sa na ostrove stále zlepšuje kvalita služieb. Okrem toho sa na Cypre nachádzajú krásne pláže, unikátne historické mestá a preto nie je dôvod, prečo si nevybrať Cyprus ako destináciu na relax. 

 

Nákupy

 

Mena

Cyperská republika – euro €

Severocyperská turecká republika – turecká líra (TRY)

 

Nákupy

Z Cypru si turisti, možno trochu prekvapivo, často dovážujú okuliare, ktoré sú tam lacné. Ostatný tovar je dovážaný z pevniny, takže ceny sú zhruba rovnaké, možno aj o niečo vyššie než na Slovensku. Obchodné centrá nájdete predovšetkým vo väčších mestách, napríklad v Larnake, Limassole či v Nikózii.

 

Nočný život

 

Cyprus patrí medzi jedno z najživších miest v Stredozemí. Nočné kluby a diskotéky sa nachádzajú prevažne na južnom pobreží okolo letovísk ako Ayia Napa, Protaras, Limassol či Larnaka. Medzi mladými ľuďmi je obľúbené aj juhozápadné mesto Paphos.

 

Počasie

 

Cyprus je rajom slniečka, nikdy ho tam nie je málo. Od apríla do októbra svieti v priemere 11 hodín denne. Charakteristické je stredomorské podnebie – dlhé leto a mierna krátka zima. Najteplejšie je v júli a v auguste, kedy má voda až 28 stupňov. Na jar sa teplota pohybuje okolo 12 – 20 stupňov a v zime v horských oblastiach teplota spadne až k bodu mrazu.

 

Doprava

 

Z medzinárodného letiska v Larnake sa do okolia najlepšie dostanete autobusmi spoločnosťi Kapnos. Do Nikózie stojí lístok približne 7€, do iných okolitých letovísk okolo 4€.

Vzhľadom na to, že verejná doprava skôr nefunguje, odporúčam požičať si auto v tamojšej požičovni. Pre najlepšie ceny preskúmajte ponuku na Rentalcars

 

Zaujímavé miesta na výlety 

 

Famagusta

Za mestskými múrmi sa ukrýva mestečko, ktoré kedysi patrilo medzi najbohatšie na svete. Dnes je tu atmosféra skôr ospalá a vidiecka, čo však vôbec nie je na škodu. Bez strestu si môžete pochodiť historické miesta, ako napríklad gotickú katedrálu sv. Mikuláša prestavanú na mešitu, či vybaviť si nákupy. Prejsť sa môžete aj okolo štvrte Varosa, ktorá bývala najprestížnejšou adresou Stredomoria, no dnes je zázemím nikoho a pod kontrolou medzinárodných jednotiek. 

 

varosa

 

Kyrenia

Kyrenia je prístavné mesto v severnej časti ostrova. V blízkosti mesta s nachádzajú križiacke hrady – Kantara St. Hilarion. Okrem iného je zaujímavá aj benátska pevnosť, v ktorej sa dnes nachádza námorné múzeum pýšiace sa najstaršou zachovanou loďou, ktorá pochádza to 4. storočia pred n.l.

 

Salamis

Na východe ostrova sa nachádza mesto Salamis, ktoré je výnimočné svojimi už 3000 rokov starými gréckymi stavbami. Zachované je aj tamojšie grécke divadlo, za prehliadku stoja aj zrúcaniny chrámov a promenády.

 

salamis

 

Nikózia

Nikózia je hlavné a zároveň najväčšie mesto ostrova. Mesto sa nachádza priamo na hranici medzi južným a severným Cyprom. V Nikózii sa nachádza slávne Múzeum Cypru s cennými antickými a byzantskými artefaktmi. Medzi najzaujímavejšie historické pamiatky patria benátske hradby, mešita Selimiye, komplex Buyuk Han či akvadukt.

 

Paphos

Paphos je historické mesto na južnom pobreží ostrova. V Paphose sa nachádza malebný prístav so stredovekým strážnym hradom. Zaujímavý je aj odeonský amfiteáter postavený v 2. storočí pred n.l. Paphos je známy zachovanými katakombami či stĺpom, kde bol bičovaný Sv. Pavol.

 

Kláštor Kykkos

Kykkos je jeden z najviac zdobených kláštorov na ostrove. Stavba sa ukrýva vo vnútrozemi pohoria Troodos v panenskej prírode. Medzi najväčšie atrakcie kláštra patrí zlatá mozaika s podobizňou Panny Márie.

 

Larnaka

Larnaka je prístav na juhu Cypru, ktorý zažil rozkvet behom Osmanskej nadvlády. Nachádza sa tu preto zaujímavá meštia Hala Sultan Tekke s katakombami, osmanská pevnosť zo 17. storočia či unikátny turecký vodovod z roku 1745. Medzi najstaršie pamiatky patrí kostol sv. Lazara Panhagia Angeloktistos z 11. storočia. 

 

Bellapais

Jednou z najnavštevovanejších atrakcií severného Cypru je mesteško Bellapais. Toto mestečko je plné malebných domčekov v ostrovnom štýle. Najväčším lákadlom je tamojšie augustiniánske opátstvo preslávené spisovateľom Lawrencom Durrelom.

 

bellapais

 

Tipy na jednodňové výlety

 

1. deň – Famagusta a Kyrenia

 

Prvý deň navštívime Severocyperskú turecku republiku. Za poldňa je možné prejsť hlavné turistické atrakcie mesta Famagusta. Nevynechajte mešitu Lala Mustafa Pašapalác Provveditore a hradby mestskej citadely. Následne sa presunieme do prístavného mestečka Kyrenia. Tu stojí za návštevu benátska pevnosť a námorné múzeum. Ak budete rýchli, večer stíhate výlet ku gotického opátstvu Bellapais.

 

2. deň – Salamis a opátstvo Bellapais

 

Stopy po starovekých civilizáciach nájdete na východe ostrova v meste Salamis. Mesto je pomerne malé a preto doobeda stihnete prejsť uličkami s ruinami domov a chrámov či vidieť grécke divadlo. Ďalšie historické pamiatky si môžete užiť po približne hodinovom prejazde smerom k mestečku Bellapais. To je preslávené už spomínaným opátstvom s typickými obklúkmi.

 

3. deň – Nikózia a blízke horské dedinky

 

Väčšiu časť dňa Vám zaberie výlet do vnútrozemného mesta Nikózia. Minimálne dve hodiny si rezervujte pre návštevu Múzea Cypru, kde sa dozviete mnoho o bohatej histórii ostrova. Medzi najvýznamejšie historické pamiatky, ktoré je možné stihnúť prejsť, patrí určite mešita SelimiyeNikozíjsky akvaduktkatedrála sv. Jána a staré mesto obecne. Od ruchu mesta si môžete oddýchnuť večerným výletom do vinárskej dedinky Omodhos s ortodoxným kláštorom sv. Kríža.

 

4. deň – Paphos a okolie

 

Najzaujímavejším mestom južnej časti ostrova je Paphos. Zhruba dve hodiny Vám zaberie prechádzka prístavom s prehliadkou hradu, pred obedom však ešte stíhate aj katakombykostol Chrysopolitissa. Po obede sa môžete vydať k amfiteátru, odkiaľ následuje prejazd do mesta Kurion. V Kurione sa nachádza zrúcanina palácu a grécko – rímske divadlo. Cestou späť sa môžete zastaviť u Petra Tou Romiou. Práve na tomto mieste sa podľa legien zrodila z morskej peny bohyňa Afrodita.

 

paphos

 

5. deň – pohorie Troodos a kláštor Kykkos

 

Ak ste unavení zo všadeprítomných turistov na pobreží a v historických mestách, zamierte do vnútrozemného pohoria Troodos. To je špecifické subtropickou flórou a pekným výhľadom na more. Túru môžete naplánovať smerom k majestátnemu kláštoru Kykkos schovanému uprostred nedotknutej prírody. Večer môžete zakončiť vo vinárskej dedinke Lania, ktorá je okrem vína vyhlásená nádhernou kvetinovou výzdobou na každom rohu.

 

6. deň – Hrady Buffavento a Sv. Hilarion

 

V tureckej časti ostrova na severnom pobrež sa nachádza niekoľko zaujímavých a prastarých hradov. Najvýchodnejšie sa nachádza byzantský hrad Buffavento, ktorý bol postavený vysoko na kopci a teda, počítajte s náročnejšou cestou k hradu plus si vyhraďte ďalšie dve hodinky na jeho prehliadku. Iba kúsok jazdy na západ sa nachádza ešte väčší stredoveký hrad Sv. Hilarion. Rovnako ako predchádzajúci hrad, aj tento je postavený vysoko na skalnatom vrchu a výhľad na okolie je tak dychberúci. Areál hradu je rozsiahly a tak jeho prehliadka Vám zaberie celé popoludnie. Zaujímavosťou je, že sa týmto hradom nechalo inšpirovať štúdio Disney v známej rozprávke o Snehulienke.

 

Jazykové okienko

 

Úradným jazykom Cyperskej republiky je gréčtina, väčšina ľudí však hovorí trochu odlišným dialektom. Vďaka britskej koloniánej činnosti sa južná časť ostrova dohovorí po anglicky, v letoviskách aj nemecky. Nápisy a brožúry sú v súčasnej dobe napísané aj latinkou.

V Severocyperskej tureckej republike je úradným jazykom turečtina, v turistických oblastiach sa taktiež dohovoríte anglicky.

 

Základné frázy z cyperskej gréčtity (prepísané do fonetiky):

 

 • dobrý deň – yasas
 • dobré ráno – kaliméra
 • dovidenia – andio
 • dnes – símera
 • zajtra – ávrio
 • áno – ne (!!!)
 • nie – ochi
 • prosím – parakalo
 • ďakujem – efcharisto
 • Koľko to stojí? – Poso kani?
 • Nerozumiem. – Den katalavaíno.
 • Hovoríte po anglicky? – Milate anglika?

 

 

Cyprus
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!