Spievať turecké karaoke, učiť sa jazdiť na skútri na Bali, vyskúšať domáci hummus, zdieľať životné príbehy a hlavne – ubytovať sa zadarmo. To ponúka Couchsurfing, stránka a v dnešnej dobe aj aplikácia, kde ľudia ponúkajú svoje gauče, postele, matrace, svoje izby či niekedy celé byty pre cestovateľov. V našej redakcii sme všetci veľkými fanúšikmi lowcost cestovania, a preto sme sa rozhodli priblížiť vám túto, ešte mnohými nepoznanú, stránku. V článku nájdete nielen užitočné rady a tipy, ale aj skúsenosti od iných couchsurferov. 

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Čo je to couchsurfing?

Couchsurfing je webová stránka alebo aj aplikácia, ktorá spája ľudí po celom svete vo forme ubytovania zadarmo. Pred cestou do vami zvolenej destinácie, si nájdete hostiteľa – lokála, čo je jednou z výhod, pretože práve vďaka lokálnym ľudom sa dozviete o situácii v danej krajine, o rôznych zaujímavostiach, či dostanete tipy na neturistické miesta.

„Couch“ znamená v angličtine gauč, čo znamená, že hostiteľ vám zdarma ponúkne ubytovanie podľa jeho možností, napríklad na gauči, ak budete mať šťastie na posteli či dokonca vám uvoľní vlastnú izbu! 

 

 

Ľudia si myslia, že couchsurfing je nebezpečný, majú strach, že sa im niečo stane. Podľa mňa je couchsurfing len veľký krok z komfortnej zóny.

 

Čo je potrebné, aby som si mohol nájsť ubytovanie?

Najdôležitejším krokom je nazbierať v sebe odvahu, nájsť chuť spoznať nových ľudí a zbaviť sa predsudkov. Potom navštíviť stránku couchsurfing a vytvoriť si profil, ktorý je možný založiť si cez facebookový účet alebo cez e-mailovú stránku.

 

24726801_1763764430302010_104811456_n

 

 

Ako si správne vyplniť profil?

Platí priama úmera: čím viac je váš profil vyplnený, tým jednoduchšie je nájsť si hostiteľa. 

 

About – o mne

Stránka vám krok po kroku ponúkne otázky na vyplnenie, kde môžete svoju fantáziu nechať čarovať a napísať o sebe kto ste, čo ste v živote zažili, akými jazykmi hovoríte, prečo ste na couchsurfingu, aké máte záujmy, obľúbenú hudbu, filmy či knihy. 

 

My Home – môj domov

Túto sekciu vyplňáte, ak máte záujem aj vy hostiť niekoho u vás doma. Môžete si zvoliť podľa vašich možností a preferencií – aký je maximálny počet hostí, ktorých môžete ubytovať, či máte domáce zvieratá a či ich povolujete a nakoniec priblížiť, aké sú vaše domáce pravidlá, ako to u vás vyzerá a pod.

 

Photos – fotky

Odporúčam vložiť pár vašich fotiek, pre predstavu, ako vyzeráte. (Platí aj o fotkách domova, ak sa rozhodnete byť hostiteľmi.) Ľudia si väčšinou pridávajú fotky z ciest či s priateľmi.

 

Overenie profilu

Overenie profilu pomôže k vašej identifikácii. Ročné členstvo stojí 54€ a ponúka možnosť oslovenia ľubovoľného počtu hostiteľov. Odporúčam ho, ak idete na dlhšiu cestu a budete musieť kontaktovať viacerých ľudí. 

Tip: Verifikovaný profil dosiahnete aj tým, že budete vy hostiteľmi. Za každú referenciu od cestovateľa získate 3 mesiace verifikovaný profil. 

Bez overeného profilu môžete osloviť 10 hostiteľov týždenne. Po týždni sa vám možnosť kontaktovania obnoví.

Zo skúsenosti: Risknúť to môžete bez verifikácie. Ja tak cestujem už rok a hostiteľov som si našla vďaka 95% vyplnenému profilu bez problémov 🙂

 

Ukážka profilu
Ukážka profilu

 

Ako nájsť hostiteľa a ako s ním komunikovať?

 

Nastavíte si „Find Host“, destináciu, do ktorej cestujete, rozmedzie dátumov, v ktorých sa chcete u daného hostiteľa zdržať a počet cestovateľov. 

Čím nižší počet cestovateľov je, tým je vyššia šanca nájsť ubytovanie. Predsalen, nie každý má možnosť ubytovať doma väčšiu skupinu ľudí. 

 

 

krok 3

 

Väčšina uživateľov komunikuje po anglicky, čo znamená, že si vystačíte s niekoľkými naučenými frázami. Každý užívateľ má na svojom profile uvedené, akými jazykmi hovorí, takže ak natrafíte na niekoho hovoriaceho nemecky, taliansky, španielsky či iným jazykom, ktorý ovládate, pokojne mu napíšte v tom jazyku. 

Pred žiadosťou o ubytovanie si pozorne prečítajte profil daného človeka. Môže sa stať, že nejaké podmienky sa vám nebudú pozdávať alebo, že vo svojom profile bude mať napísané „heslo“ , ktoré musíte spomenúť v správe. Takéto „heslá“ majú zväčša hostitelia, ktorí majú mnoho referencií a ľudia ich najčastejšie kontaktujú. Chcú tak zabrániť tomu, že si človek neprečíta ich profil a hľadá iba ubytovanie zadarmo. Nezabúdajte, že couchsurfing je primárne platforma, ktorá spája ľudí.

 

Vo chvíli, keď som predstavovala tradičný slovenský alkohol borovičku a následne spievala turecké karaoke v Bosne a Hercegovine, chcela som zastaviť čas, len tak byť a užívať si tú chvíľu.

 

Po prečítaní profilu je dôležité prečítať si referencie. Nie len od cestovateľov alebo od tých, čo daného človeka hostili, ale aj „personal references“. 

 

Všetko v poriadku? Čas na kontaktovanie hostiteľa!

 

Našli ste hostiteľa, ktorý vám vyhovuje v dátume a aj podľa profilu? Je čas napísať mu správu s detailami! 

Tip: Nepíšte dlhé slohy, ale ani dve vety. Skúste sa v krátkosti predstaviť, napísať váš plán cesty, koľko ľudí s vami cestuje a pridajte nejakú trefnú poznámku či vtip. Jedna veta o tom, prečo vás zaujal práve on/ona, určite tiež poteší. 

 

Ukážka správy
Ukážka správy

Ukážka správy, ktorú som posielala hostiteľovi z Bulharska počas cestovania cez balkánske krajiny. Posledný riadok je spomínané heslo, ktoré mnoho užívateľov píše do svojich profilov aby predišli ľuďom, ktorým ide len o vyžitie ubytovania zdarma.

 

Kedy je najlepší čas kontaktovať hostiteľa?

Zo skúsenosti viem, že ak budete kontaktovať hostiteľa viac ako týždeň vopred, neodpovie vám vôbec alebo vám napíše možno. Ideálny čas je preto napísať správu 2 – 3 dni pred príchodom na dané miesto.

 

Napísal/a som správu. Čo teraz?

Čakať na vyjadrenie hostiteľa. V prípade, že je negatívna, nevešajte hlavu, na stránke je mnoho hostiteľov. 

Zo skúsenosti: Pokiaľ idete do menšieho mesta a napísali ste už verifikovaným užívateľom a aj tým, ktorí majú „accepting guests“ , skúste napísať aj tým, ktorí majú len „maybe accepting guests“.

 

V prípade kladnej odpovede – gratulujem! Väčšina užívateľov napíše podrobnosti v podobe jeho/jej adresy alebo miesta, kde vás vyzdvihne, ako aj čas. Nezabúdajte, že ide o ľudí, ktorí študujú či pracujú, preto sa musíte prispôsobiť (aj) vy im. 

Zo skúsenosti: Po kladnej odpovedi zo strany hostiteľa sa snažím komunikovať s ním čo najviac. Nie vždy máte v zahraničí dostatočný internet na to, aby ste sa zdržovali hľadaním správy na couchsurfing stránke či aplikácii, preto je lepšie vymeniť si kontakt na Facebooku, Viberi alebo Whatsappe.

 

Učiť sa jazdiť na skútri s miestnymi chalanmi na Bali, dostať sa na miesta, kam sa turisti nedostanú, zobudiť sa v thajskej džungli s výhľadom na prales a slony, raftovať na divokej rieke . . . . a to všetko zadarmo s najlepšími ľuďmi!

 

Tip: Ako som už viac krát spomenula, couchsurfing je zdarma, avšak každého poteší, keď mu prinesiete nejaký darček z vašej krajiny, ako napríklad pohľadnice, magnetky, náramky, odznaky, čokoľvek… fantázii sa medze nekladú. 

Zo skúsenosti: Pár krát sa nám stalo, že sme boli na cestách dlhšie a slovenské suveníry sme buď vypili ( 🙂 ) alebo rozdali. Vtedy sa snažíme pozvať hostiteľa na nejaký drink, v prípade lacnejších krajín na večeru. 

 

Couchsurfing – nielen ubytovanie

Couchsurfing nie je len o ubytovaní, ale aj o hľadaní nových ľudí – kamarátov. Je možné sa s ľuďmi stretnúť bez toho, že by ste u nich prespali. Pred každým výletom odporúčam vytvoriť na stránke „verejný výlet“ teda „public trip“.  Opäť zadáte od kedy do kedy sa na danom mieste budete zdržovať a napíšete, čo by ste tam radi robili. Ľudia sa vám budú ozývať sami od seba a je na vás, s kým sa stretnete. Rozhodne to stojí za pokus, predsalen objavovať nové miesto s lokálom je zaujímavejšie.

 

Vytvorenie "verejného výletu"
Vytvorenie „verejného výletu“

 

V texte sú vložené skúsenosti z couchsurfingu Patrície (21), ktorá vyskúšala couchsurfing prevažne v balkánskych krajinách a Michaely (23), ktorá couchsurfovala v Ázii. 

 

Pár skúsenosti navyše…

 

  • Podľa mňa couchsurfing pomáha ľuďom zmeniť pohľad na iné kultúry, ľudí a robí svet väčším a lepším. 
    Serhat (24), Turecko
  • Aplikáciu Couchsurfing už používam dlhšie a odporúčam ju všetkým. Podľa mňa, appka plní sny o cestovaní a spoznaní nových ľudí, a vďaka nej som aj ja zažila mnoho nádherných chvíľ.
    Lee, Južná Kórea
  • Couchsurfing mi otvoril dvere do povedomia iných kultúr. Vďaka nemu som videla, ako žijú ľudia v iných krajinách a aké majú zvyky a návyky. Taktiež som získala mnoho skvelých priateľov od Berlína až po New Delhi, s ktorými som stále v kontakte a dodnes sa navštevujeme. Čo je ale najdôležitejšie, couchsurfing ma naučil, že nič nie je nemožné. Ak sa túžiš niekam dostať, dostaneš sa tam, ak máš otvorenú myseľ, dobré srdce a trochu šťastia. Koniec koncov, cestovanie je o spoznávaní nových ľudí! 
    Andjela (22), Srbsko

 

Couchsurfing – nové priateľstvá a ubytovanie zdarma
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!