Chystáte sa prvýkrát na dovolenku s dieťatkom mladším ako 2 roky? Potrebujete navštíviť rodinu v zahraničí a nie ste si istí, ako vlastne také cestovanie prebieha? Nemajte obavy. Aj s tak malými deťmi sa dnes už  bežne lieta a väčšina aeroliniek je na takéto situácie veľmi dobre pripravená.
 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Líšia sa pravidlá leteckých spoločností?

 

Áno, môžu sa líšiť. Najjednoduchšie je, kontaktovať vybranú leteckú spoločnosť, kde si včas zistíte ich pravidlá prepravy takto malých detí. Niektoré vám napríklad umožnia príručnú batožinu pre dieťa iné nie atď. Naopak pri odbavení či priamo na palube lietadla bývajú rodiny s deťmi väčšinou u všetkých leteckých spoločností obsluhované prednostne.

 

 

Ako sa deti prepravujú a kde môžu sedieť?

 

Takto malé dieťa je v priebehu letu pripútané spolu s dospelým na jednom sedadle. Na pripútanie dieťaťa sa používajú iné špeciálne pásy, tzv. „Baby belts“.
Vybrané letecké spoločnosti sú vybavené aj zvláštnymi sedačkami pre najmenších pasažierov, ktoré sú zvyčajne namontované v prvom rade sedadiel na palube lietadla. Napríklad u British Airways sú tieto miesta určené deťom do dvoch rokov a do trinástich kilogramov. ČSA poskytuje cestovné koše pre deti do 6 mesiacov.

Ďalšou z možností je, vziať si do lietadla vlastnú detskú sedačku. Tá však nesmie byť použitá v čase, keď cestujúci musia byť pripútaní a musia spĺňať prísne technické kritériá, okrem iného tiež určité rozmery (cca 60 x 50 x 30 cm), aby sa zmestila do odkladacích priestorov. Pred cestou sa ale vždy u aerolinky uistite, že vaša autosedačka spĺňa potrebnú certifikáciu pre leteckú prepravu. Ak použitie vašej autosedačky prepravca schváli, počítajte s tým, že dieťaťu budete musieť zakúpiť vlastné sedadlo, čo pre vás znamená o dosť vyšší náklad navyše.

Alebo si skúste u leteckej spoločnosti v dostatočnom časovom predstihu pred odletom, ak to vaša situácia dovolí, rezervovať detskú postieľku, ktorá vám môže let výrazne uľahčiť. Väčšina leteckých spoločností sa v týchto prípadoch snaží rodičom s deťmi maximálne vyhovieť, aby im zabezpečila dostatok pohodlia.
 

 

Koľko zaplatíte za letenku pre dieťa?

 

Väčšina leteckých spoločností prepravuje deti do 2 rokov s výraznými zľavami, prípadne bezplatne (hradí sa len letiskové poplatok), ale nemajú nárok na vlastné sedadlo. Napríklad u ČSA za dieťa na kolenách spravidla zaplatíte iba 10% ceny z celkovej sumy. Za dieťa s vlastným sedadlom zaplatíte 67% z celkovej sumy.
 

 

S koľkými malými deťmi naraz môžete cestovať?

 

Niektoré spoločnosti obmedzujú počet detí, ktoré s vami cestujú. Napríklad na linkách prevádzkovanými ČSA môžete cestovať maximálne s dvoma deťmi mladšími než 2 rok&, ale druhé dieťa musí mať potvrdenú rezerváciu miesta a vlastnú autosedačku.

 

5184348984_30f2ac63f7

 

 

Má dieťa nárok na stravu v lietadle?

 

Dojča nárok na jedlo v lietadle nemá. Pochopiteľne ale môžete využiť napr. ohrev vlastnej stravy v dojčenskej fľaši palubným personálom. Pokiaľ si poveziete vlastný stravu pre dieťa, počítajte s tým, že pri odbavení budete kontrolovaní a môžete byť vyzvaní, aby ste stravu dali dieťaťu ochutnať. Malým pasažierom ale môžete ešte pri rezervácii letenky objednať špeciálne detské menu.
 

 

Môžeme mať kočík na palube lietadla?

 

Na palube nie, ale v odbavovacom priestore áno. Môžete ho vziať až priamo k lietadlu, letušky kočík uložia do batožinového priestoru. Pri výstupe z lietadla bude kočík pripravený pri vchode. Rodiny s deťmi by mali mať vždy pred ostatnými cestujúcimi prednosť.
Za prepravu kočíka nič nehradíte. Len je potrebné kočík zabezpečiť a zabaliť, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Prípadne si skontrolujte, či ste v kočíku niečo dôležité nezabudli.
 

 

Potrebuje dieťa vlastný pas?

 

Áno. Táto podmienka platí pre všetky deti bez výnimky.
 

 

Pár ďalších tipov

 

Snažte sa s leteckou spoločnosťou dohodnúť si také sedadlá, kde je viac miesta, aby ste mali dostatok priestoru na veci pre dieťa.
Skúste nočný let. Je tak väčšia šanca, že vaše dieťa bude spať a aj vy tak budete mať väčší pokoj a pohodu.
Nezabudnite na pohodlné oblečenie pre dieťatko, prípadne ľahkú prikrývku. Majte po ruke aj teplejšie ponožky, pre prípad väčšieho chladu.
Skúste dieťa prebaliť ešte na letisku. Toalety v lietadle sú malé, ale dieťa sa tam prebaliť dá. Aj letušky vám poradia alebo pomôžu. Skúste mať pri ruke aj jednorazovú podložku a vlhčené obrúsky.
Ak dieťa dojčíte, bez obáv ho nakŕmte, ak má hlad. Dojčenie pomáha aj v prípade vyrovnania tlaku v kabíne, deti potom toľko nevnímajú zaľahnuté ušká.

 

 

Čo treba zaistiť ak chcete letieť lietadlom s dieťaťom mladším ako 2 roky?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!