Hlavné mesto Maďarska láka turistov nielen na historické pamiatky pripomínajúce zlaté časy rakúsko-uhorskej monarchie, ale aj na svoje vyhlásené termálne kúpele, veď Budapešť je jedným z najväčších kúpeľných miest na svete. Či už sem idete obdivovať kultúru, kúpeľníctvo či pikantné maďarské špeciality, zákutia mesta na Dunaji očaria každého.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

 

 

Ako sa dostať do Budapešti?

 

Z Bratislavy sa do Budapešti dostanete prostredníctvom niekoľkých priamych spojov v priebu dňa. Je už len na Vás, či si radšej zvolíte autobusy Eurolines a StudentAgency, ktorých ceny sú okolo prijateľných 10€ a cesta trvá 3 hodiny, alebo dáte prednosť vlakovému spojeniu. 

 

Doprava na letisko v Budapešti 

 

Neexistuje priame spojenie vlakom či metrom. Je preto nutné cestovať na konečnú metra modrej linky č. 3 Kobanya-Kispest a potom autobusom č. 200E až na letisko. Metro cez deň premáva každých päť minút, autobus  jazdí po desiatich minútach, v noci je k dispozícii nočný bus č. 900, ktorý jazdí po hodine.
Na hlavnom vlakovom nástupišti jazdí iba metro liniek 2 a 4, na linku č. 3 sa tak dostanete až prestupom na Kalvin Tér (z linky 4) alebo Deák Ferenc Tér (z linky 2). Ak cestujete autobusmi, zastávka Népliget sa nachádza priamo na metre linky č. 3.

 

 

Ubytovanie v Budapešti

 

 

Ubytovanie v Budapešti je pomerne lacné, počas sezóny sa dá pekná izba pre dvoch s dobrou dostupnosťou zaobstarať do 60€ na noc, mimo sezóny potom peknú izbu zoženiete aj pod 35€. Sympaticky vyzerá napríklad lacný, ale čistý hotel Metro neďaleko centra. Pre porovnanie cien hotelov je potom najlepšie využiť internetový porovnávač  Booking. Ak cestujete vo väčších skupinách, môžete pomerne slušné peniaze ušetriť tým, že si prenajmete apartmán, ktorých je v Budapešti nespočet.

 

 

Ako sa pohybovať po Budapešti?

 

Po Budapešti sa možno pohybovať metrom, autobusmi, električkami či vlakmi. Najrýchlejšie sa po meste pochopiteľne budete pohybovať metrom, ktoré má aktuálne 4 linky, pričom linka 1 je druhou najstaršou linkou v Európe a niektoré stanice sú samé o sebe historickými pamiatkami. Metro jazdí v špičke v intervaloch 3-5 minút a zastavuje v blízkosti všetkých významných pamiatok.

Čo sa týka električkových liniek, najviac pamiatok spája linka č. 2, môžete si s ňou tak dopriať lacnú vyhliadkovú jazdu pozdĺž Dunaja. Ďalej sa medzi atrakciami dá pohodlne premiestňovať zmodernizovanými vozmi liniek 4 a 6.
K dispozícii sú aj rýchle prímestské vlaky, pre ktoré však neplatia bežné cestovné lístky na MHD, ale je potrebné dokupovať špeciálne cestovné, ktoré je závislé od počtu najazdených kilometrov. Najčastejšie využijete asi lístok na 10 km, ktorý vyjde na 250 HUF.

Lístky do MHD sa kupujú v automatoch na staniciach metra, v novinových stánkoch či s prirážkou v autobusoch u vodiča. K dispozícii je široká škála rôznych taríf, z ktorých sa oplatí poznať tieto:
Jednorazový lístok – 350 HUF (cca 1,13€)
Blok 10 jednorazových cestovných lístkov – 3000 HUF (cca 9,7€)
Prestupový lístok – 530 HUF (cca 1,71€)
Zľavnený lístok na metro s platnosťou do 3 staníc – 300 HUF (cca 0,97€)
Lístok na 24 h – 1650 HUF (cca 5,33€)
Skupinový lístok na 24 h (až pre päť ľudí cestujúcich naraz v rovnakom vozidle) – 3300 HUF (cca 10,66€)
Lístok na 72 h – 4150 HUF (cca 13,4€)
Lístok na 7 dní – 4950 HUF (cca 16€)

 

 

 

Ako ušetriť na pobyte?

 

 

Budapešť turistom ponúka Budapest Card, s ktorou získate vstup do vybraných pamiatok a múzeí, možnosť neobmedzene používať verejnú dopravu, voucher do termálnych kúpeľov a mnoho ďalších zliav. Veľkou výhodou tejto karty je to, že ju možno objednať zo Slovenska na určitý termín a potom ju len vyzdvihnúť na pobočke na stanici metra Deák Ferenc alebo na letisku. Kartu je možné zakúpiť na 24 hodín, 48 hodín alebo 72 hodín, pričom ceny sú postupne 4655 HUF (15€), 7505 HUF (24,25 €) a 9405 HUF (30,4€).

 

 

Pamiatky, ktoré nesmiete vynechať

 

 

Parlament
Budova parlamentu je symbolom Budapešti a zároveň najväčšou budovou v Maďarsku. Bohato zdobená budova, okolo ktorej sa nachádza 88 sôch významných Maďarov, bola postavená v roku 1896 a ako predobraz jej slúžil Westminster Palace. Vstupné do parlamentu činí 2520 HUF, teda cca 8€.

 

Bazilika sv. Štefana
Bazilika budovaná na prelome 19. a 20. storočia je najväčšou sakrálnou budovou v Maďarsku, jej kupoly sa týčia do výšky 96 metrov. Lákadlom baziliky sú tiež obrovské varhany, ktoré majú 6000 píšťal, a mumifikovaná ruka kráľa Štefana uložená v kaplnke svätej Pravica. Vstup do baziliky vrátane kupoly vyjde na 1600 HUF.

 

Námestie hrdinov
Dominantou tohto námestia je 36 metrov vysoký stĺp so sochou archanjela Gabriela, pod ktorou hrdo stojí sedem kniežat s Arpádom na čele. Na námestí nájdeme aj Múzeum krásnych umení a Halu umenia.

 

Kráľovský palác
Kráľovský palác si počas svojej existencie prešiel radom zmien, počas rekonštrukcie z 20. storočia boli totiž pod palácom objavené pozostatky zo starších budov, ktoré sú teraz vystavované ako archeologická pamiatka. Vnútri paláca sa tiež nachádza múzeum, galéria a knižnica.

 

Kostol sv. Anny
Tento kostol patrí medzi najkrajšie barokové budovy Maďarska. Nachádza sa tu unikátna baroková kazateľnica so zlatými vzormi aj lavice zdobené figuratívnymi výjavmi.

 

Program na jednodňovú návštevu

 

 

9:00 – 10:00 – Kostol sv. Anny
10:00 – 10:45 – presun ku Kráľovskému palácu (možno využiť lanovku)
10:45 – 12:00 – prehliadka hradu, vyhliadka na mesto
12:00 – 13:15 – prechádzka cez historický most Széchenyi Lánchíd a následne po pravom brehu Dunaja až k parlamentu
13:15 – 14:30 – prehliadka parlamentu
14:30 – 15:00 – prechádzka historickým centrom k Bazilike sv. Štefana
15:00 – 16:00 – prehliadka baziliky
16:00 – 16:40 – presun z neďalekej zastávky metra Bajcsy-Zsilinszky na stanici Hősök k Námestie hrdinov
16:40 – 18:00 – prehliadka pamätníkov, prípadne potom možnosť navštíviť neďaleký malebný park

Budapešt
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!