Máte doma dieťa staršie ako dva roky a chystáte sa s ním prvýkrát do lietadla? Zaujímajú vás praktické rady, formality, ale napríklad aj odporúčania, ako udržať dieťa relatívne v pokoji? Potom čítajte ďalej. Nenechajte si ujsť pár tipov od rodičov cestovateľov.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

 

Koľko zaplatíme za letenku?

 

Ak Vaše dieťa dovŕšilo dva roky, potom spadá do vekovej kategórie 2-12 rokov. Má teda už vlastné sedadlo, spravidla vedľa rodičov. Počítajte s tým, že cena letenky sa môže vyšplhať až do plnej výšky. Letecké spoločnosti ale disponujú rôznymi zľavovými tarifami pre deti. Pýtajte sa už pri rezervácii letenky. Pozitívne je, že dieťa má v tomto prípade nárok na batožinu, rovnako ako dospelí. Záleží na veku dieťaťa, ale ak je menšie, skúste získať sedadlá v prvom rade. Sú vyhradené práve pre cestujúcich s deťmi. U niektorých spoločností možno miesto rezervovať už pri kúpe letenky.

 

 

Má dieťa nárok na plnú stravu?

Áno. V tejto vekovej kategórii má dieťa už nárok na plnú stravu ako dospelí. Ak budete mať záujem o detské menu, nie je problém, ale jedlo je potrebné rezervovať vopred už pri zakúpení letenky. Detské jedla bývajú podávané zadarmo, ale radšej to vždy overte u danej leteckej spoločnosti.
Môžete si pochopiteľne vziať aj zásoby jedla a pitia pre dieťa do lietadla. Len majte na pamäti nariadenie, kedy obsah žiadneho balenia s tekutinou nesmie byť väčší ako 100ml. Množstvo jedla alebo pitia pre deti môže byť výnimkou, ale opäť je potreba overiť to u leteckej spoločnosti.
 

 

Čo pomáha pri zmene tlaku pri vzlete a pristátí?

Pri najmenších, skúste cumlík alebo pitie ideálne z dojčenskej fľaše, starším skúste dať cukrík alebo žuvačku. Menším deťom môžu pomôcť napríklad aj ovocné kapsičky, ktoré sajú nejakú dobu.

 

 

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!
Zájazdy na last minute cez cestovné kancelárie až so zľavou 70%, nájdete tu >>

 

Potrebuje dieťa vlastný pas?

Áno, je povinné, aby boli deti pri ceste do zahraničia vybavené vlastným dokladom totožnosti. V rámci EÚ stačí občiansky preukaz, mimo EÚ je nutné zaobstarať dieťaťu cestovný pas. Formality skúste vybaviť v dostatočnom predstihu. Môžu nastať také okolnosti, kvôli ktorým sa môže pretiahnuť čakanie na doklad napríklad aj na dva mesiace.
 

 

Poistite sa pre prípad zrušenia letu

Ako býva s deťmi zvykom, vždy, keď sa to najmenej hodí, ochorie alebo nastane iný problém. Naplánovať si s nimi čokoľvek, dovolenku nevynímajúc, môže byť niekedy oriešok. Aj preto neváhajte a poistite sa pre prípad, že by ste museli let zrušiť. Pri letenkách zvyčajne nie je nárok na vrátenie ani časti ceny, a to ani v prípade závažných zdravotných dôvodov.

 

14660455967_d2b2824c51

 

Ako zabaviť dieťa počas letu?

Pochopiteľne záleží na dĺžke letu. Pri kratších letov je výhoda, že keď dieťa bude potreba zabaviť, lietadlo pristane. Ak sa chystáte na dlhšiu trasu a napríklad aj s prestupom a s menším dieťaťom, je dobré sa dopredu vybaviť. Obľúbená hračka pomôže skôr pri spaní. Pribaľte knižky, skladačky, pastelky, papiere, leporela pod. Menšie, ale aj staršie deti iste ocenia hry v mobile alebo na iPade. Ak letíte so staršie dieťaťom, ktoré už vlastní mobilný telefón, upozornite ho, že na palube lietadla mobil používať nesmie. Radšej pred letom skontrolujte, či je skutočne vypnutý. Niektoré aerolinky používanie mobilného telefónu pokutuje nemalými čiastkami. Rad aeroliniek tiež ponúka vlastnú obrazovku so širokou ponukou filmov a hudobných kanálov. K dispozícii sú aj programy pre deti, ktoré malých pasažierov počas zdĺhavého letu spoľahlivo zabavia. Určite sa pred cestou u leteckej spoločnosti zaujímajte, aký zábavný program pre deti poskytuje. Zásobte sa aj jedlom, ktoré môže malé dieťa tiež na určitú dobu zabaviť. Sušienky, ovocie, čokoľvek, čo dieťa rado zobe a trochu odvedie pozornosť.
 

 

Pár ďalších tipov

Dbajte na pitný režim nielen u vás, ale aj u detí, hlavne kvôli suchému vzduchu v kabíne.
Pribaľte si pár vecí na prezlečenie navyše, kvôli rôznym príhodám, ale napríklad aj pyžamko na spanie, môže v ňom lepšie zaspávať. Ak je to možné, zbaľte dieťaťu aj vlastný vankúš a deku, nech má to, na čo je zvyknuté a celkovo lepší komfort.
Pre pohyb v lietadle sú deťom pohodlnejšie teplejšie ponožky než topánky.
Určite sa zásobte plienkami, vlhčenými obrúskami a podložkou na prebaľovanie, ak letíte s menším dieťaťom. Ani deťom sa črevné problémy nevyhýbajú. Prípadne dávajte ešte pred cestou dieťaťu probiotiká, a majte ich po ruke aj na cestách, aby ste predišli práve podobným problémom.
Nečakajte, že dieťa bude dodržiavať bežný spánkový režim, ak sa chystáte na dlhý let a veľký časový posun. Najprv dieťa nechajte, nech si samo zmenu reguluje a po pár dňoch mu to skúste šetrne prispôsobiť. Určite ho ale dávajte spinkať aspoň tak, ako je zvyknuté a nedúfajte, že ak ho uťaháte, bude spinkať v lietadle. Môže byť preťažené a naopak veľmi plačlivé. Čo by bolo ako nepríjemné pre vás, tak aj pre zvyšok cestujúcich.
Na predných sedadlách vyhradených pre deti budete mať dostatok miesta, nielen na veci pre dieťa, ale aj pre dieťa samotné. Môže sa tam hrať, ale napríklad aj spinkať, pokiaľ mu miesto vystelieme pod.

Nech všetko prebieha hladko! Šťastnú cestu tam aj späť.

Ako pohodlne cestovať lietadlom s malými deťmi?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získajte cestovateľské tipy ako prvý!